Mobily a deti: zakázať alebo povoliť? Od koľko rokov a na ako dlho?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bez mobilných telefónov si dnes nevieme predstaviť svoj život. Pomáhajú nám spojiť sa s priateľmi a kolegami, umožňujú vybavovať pracovné záležitosti a predstavujú spôsob, ako zostať v obraze. Tieto malé zariadenia však nelákajú len dospelých, ale aj deti. Kedy im zaobstarať prvý mobil a na čo všetko sa pripraviť?

 

ikona mobilMobily zakazovať netreba

Zakázané ovocie chutí najlepšie. A pre deti toto pravidlo platí dvojnásobne. Čím viac im mobil budete zakazovať, tým viac po ňom budú túžiť. A to hlavne vtedy, keď s ním uvidia svojich spolužiakov. Aké je teda najlepšie riešenie?

Odborníci sa zhodujú na tom, že najdôležitejšie je stanovenie spôsobu a času používania mobilu. To znamená kontrolovať, čo deti so zariadením robia a či na ňom nie sú príliš dlho. Príliš časté používanie technológií totiž môže mať negatívny dopad na správanie a vývoj.

K najväčším problémom sa okrem iných radia:

  •     poruchy spánku
  •     rečové chyby
  •     nadváha
  •     hyperaktivita
  •     problémy s očami.

mobily a deti odkedy a na ako dlho

 

ikona mobilObmedzte deťom čas na mobile

Najlepším riešením je hneď na začiatku vyhradiť čas, koľko za mobilom, tabletom alebo inou elektronikou dieťa strávi. O tomto čase by ste však nemali vedieť len vy, ale aj samotné dieťa. Dopredu ho informujte, že hraním hier a pozeraním rozprávok nemôže stráviť celý deň.

Na sledovanie času nastavte budík. Prípadne využite najnovšie funkcie telefónov, ktoré ho po uplynutí stanovenej doby zablokujú. Ak by takúto možnosť zariadenie nemalo, existuje množstvo aplikácií. Tie stačí stiahnuť a nastaviť podľa vašich preferencií.

 

ikona mobilKoľko času deťom dopriať?

To, koľko času na mobile deťom dopriať, je diskutabilné. Každý rodič preferuje iný čas a názory odborníkov sa líšia. Je iba na vás, koľko minút alebo hodín deťom doprajete. Zlatá stredná cesta je jedna hodina. Počas tej sa dá pozrieť náučný program alebo zahrať logická hra podporujúca strategické myslenie.

Šesťdesiat minút je dosť, aj čo sa týka ich zdravia. Sledujte tiež obdobie, kedy budú pred obrazovkami. Po ôsmej hodine večer by mala byť všetka elektronika vypnutá. Modré svetlo vyžarujúce z obrazovky znižuje tvorbu melatonínu, hormónu spánku. To má v konečnom dôsledku na svedomí problémy so zaspávaním a spôsobuje budenie uprostred noci.

mobily a deti odkedy a na ako dlho

 

ikona mobilPozor na nevhodný obsah

Internet je plný rôznych nebezpečných webových stránok, pred ktorými je nutné dieťa ochrániť. Aj na to využite funkciu telefónu alebo špeciálnu aplikáciu, ktorá nevhodné stránky zablokuje. Plus môžete prostredníctvom nej sledovať, čo vaša ratolesť vyhľadáva.
Tým najmenším zablokujte prístup na internet. Stačiť by im mali rozprávky a hry. Väčším deťom využívanie internetu umožnite, no s určitými pravidlami. Napríklad im nedovoľte registráciu na sociálnych sieťach.

digitálna diéta - 4 základné pravidláPrečítajte si tiež
Digitálna diéta. Ako ustrážiť čas na mobile?

 

ikona mobilNezabudnite na ochranu mobilu pred škrabancami

Áno, deti je dôležité pred elektronikou chrániť, aby od nej nezostali závislé a nemali rôzne problémy ako napríklad nadváhu či poruchy spánku. Keď však investujete do drahého zariadenia, myslite aj na jeho ochranu.
Veľmi častým problémom sú škrabance na prednom skle, zadnom kryte, prípadne po stranách. Týmto malým či väčším chybičkám krásy sa viete vyhnúť obalom na mobil, ktorý zariadenie aj pekne doplní.

Všetko s mierou
Mnohí rodičia berú elektroniku ako veľké zlo a svojim deťom ju zakazujú. Netreba však zabúdať, že mobily či tablety majú veľa výhod. Deti sa prostredníctvom nich vedia učiť nové veci a sledovať náučné programy. Kľúčové teda nie je to, či svojej ratolesti telefón dáte, ale to, koľko času na ňom strávi. Odsledujte minúty alebo hodiny pred obrazovkou a využite všetky benefity, ktoré elektronické zariadenia dnes poskytujú.

— PR článok —
Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.