Výstup na vrch Marhát a Rotunda sv. Juraja. Turistika v pohorí Považský Inovec

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Desaťmetrový kríž s nápisom Bože ochraňuj turistov. 17 metrov vysoká rozhľadňa. Najstaršia rotunda na Slovensku. A nádherné výhľady.
Aj toto môžete zažiť na malom turistickom výlete, ktorý vám teraz ponúkneme. Naozaj nenáročná, ale krásna túra na pár hodín. Považský Inovec na západe Slovenska, bohatý na pramene minerálnych vôd s ľudským osídlením ešte z čias staršej doby kamennej.
Tak poďme na to. Obujte si topánky, vyložte na chrbát ruksak a môžeme vyraziť. Trasa má približne 13 kilometrov a prevýšenie 478 metrov.

 

Príjemná víkendová turistika

Považský Inovec na mapkeMarhát sa týči nad Nitrianskou Blatnicou, takže odtiaľ budeme vyrážať. Táto dedinka sa nachádza na východ od Piešťan v smere na Topoľčany, cca 15 km, čiže autom asi 20 minút po zjazde z diaľnice D1.
Po príchode do Nitrianskej Blatnice nechávame auto na malom parkovisku priamo pred vstupom na náučný chodník, ktorý sa začína tesne za kostolom na konci obce Nitrianska Blatnica. Niektoré autá šli ďalej ešte asi 1,5 km, kde je ďalšie parkovisko, ale to je už naozaj úplne tesne pred vstupom do lesa. Určite odporúčame zaparkovať pri začiatku náučného chodníka a vychutnať si peknú prechádzku k lesu.

Pri jeho vstupe sa nachádza označník Nitrianska Blatnica, Vinohrady (315 m.n.m.). Odtiaľto vedie asi 2 km dlhá lesná cestička k Rotunde sv. Juraja. To vám potrvá cca 30 minút a stúpanie je len mierne. Určite to zvládnu aj deti 🙂

Považský Inovec výhľad

 

Rotunda sv. Juraja a Súsošie Golgoty

Keď sa dostanete k rotunde, určite vás tá krása očarí a pohladí dušu. Nádherne opravený kostolík, ktorý je tiež nazývaný Jurko, predstavuje najstaršiu stojacu sakrálnu stavbu na území Slovenska a v strednej Európy. Nájdete tam veľké množstvo drevených lavičiek, nakoľko sa tam konajú púte.
Vyššie v lese nad Rotundou sa nachádza Súsošie Golgoty s krížovou cestou. Asi 10 – 15 metrov za súsoším je ohnisko, kde si môžete urobiť malý piknik a opiecť špekáčiky. Rotunda Jurko sa nachádza priamo pod hrebeňom vrchu Marhát, v pohorí Považský Inovec.

Národná kultúrna pamiatka
Rotundu postavili okolo roku 830 a bola súčasťou veľkomoravských sídel. Po zániku Veľkej Moravy sa tu usídlili železiari, ktorým slúžila až do 13. storočia. Stavba potom chátrala a až v 16. storočí bola znovu obnovovaná. Súčasnú podobu získala až okolo roku 1777, kedy k nej boli pristavené časti ako je veža či pustovňa. Tu bývali ubytovaní pustovníci, ktorí sa o rotundu starali.

V roku 1980 rotundu znovu začali obnovovať. Opravili strechu, dlažbu, aj dvere. Momentálne je táto stavba chránená kamerami, aby ju neničili vandali. Je totiž národnou kultúrnou pamiatkou. Zaujímavosťou je, že od 16. storočia sa tu vždy 24. apríla (na pamiatku sv. Juraja) slúži svätá omša.
odporúčame navštíviť, nakoľko ide skutočne o vzácnu stavbu. Je najstaršou svojho druhu na Slovensku, aj v strednej Európe.

Rotunda sv. Juraja a Súsošie Golgoty

Rotunda sv. Juraja a Súsošie Golgoty.

 

Výstup na vrch Marhát

Výstup na vrch Marhát (748 m.n.m.) vám od Rotundy sv. Juraja potrvá asi hodinku. Cestou určite stretnete pomerne dosť turistov, ale tiež cyklistov, nakoľko sú tieto miesta súčasťou Bikeparku Považský Inovec. Cestou na Marhát sa naskytne viacero krásnych výhľadov, ako vidíte z fotiek.

Po príchode na vrch sme sa potešili, že vystúpime na 17 metrov vysokú rozhľadňu. V roku 2008 ju postavili na mieste, kde kedysi dávno stálo hradisko. Bohužiaľ, rozhľadňa bola čerstvo natieraná a nedalo sa na ňu ísť, čo je síce škoda, ale aspoň existuje dobrý dôvod kedykoľvek si túto turistiku zopakovať. Priamo pod rozhľadňou sú lavičky s prístreškami a ohnisko, kde si možno opiecť slaninku. My sme si tu trošku oddýchli, vypili kávu z termosky a pomaly sa zberali na zostup dole do dediny.

cyklotrasa na Veľkú JavorinuOdporúčame tiež
Cyklotrasa na Veľkú Javorinu.

 

A ide sa dolu…

označník Marhát Považský InovecCesta späť bola trošku rýchlejšia, veď ako to už býva zvykom, z kopca sa vždy ide ľahšie. Naspäť k autu nám to trvalo asi hodinku a pol. Krásne výhľady si vychutnáte oveľa viac, než cestou hore. Dolu sme šli rovnakou trasou ako predtým, znovu sme prešli okolo rotundy a pokračovali k parkovisku.

Každému, kto býva v blízkom okolí, ale aj tým, ktorí bežne za turistikou, či cykloturistikou dochádzajú desiatky kilometrov vrelo odporúčame práve toto miesto. Okrem spomínanej Rotundy a vrchu Marhát je pohladením pre dušu aj samotný okolitý les a príroda. Z kedysi obyčajného zalesneného kopca sa stalo toto miesto vyhľadávaným cieľom turistiky. Aj preto, že má strategickú polohu na rozhraní Považia a Ponitria, turisticky mu pomohlo aj vybudovanie rozhľadne a samozrejme, blízka Rotunda.

Na Marhát môžete teda vystúpiť nielen z Nitrianskej Blatnice, ale aj z Výtokov alebo zo Starej Lehoty. Každá má svoje špecifiká a treba vyskúšať. Určite ide o príjemný víkendový výlet pokojne aj s deťmi.

Rozhľadňa Marhát Považský Inovec

Považský Inovec Marhát výhľad

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Wikimedia


Zdielať

About Author

Daška Vanková

Pochádzam z Partizánskeho, mám 25 rokov a práve som dokončila vysokú školu UCM v Trnave, odbor verejná správa (prvý stupeň Bc.). Milujem zvieratká, cvičenie, knihy a úplne najviac kávu. Som veľká optimistka, vždy veselá, rada sa smejem… a baví ma piecť.

Komentáre sú uzavreté.