5 viet, ktoré vám spríjemnia a uľahčia život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si, že existujú vety a slovné spojenia, ktoré vám uľahčia život. Dokážu vám pomôcť v zložitejších situáciách. Viete pomocou nich vykľučkovať z nepríjemných stretnutí. Vyhnete sa vďaka nim rôznym nepríjemnostiam.
Nuž, takéto krátke vety so silným účinkom existujú. Len si ich treba osvojiť a využiť v tej správnej chvíli. Úspešná a vyhľadávaná koučka Karin Kuschik ich spísala. Dokonca nielen 5, ale rovno 50 viet – my vám prinášame aspoň v skratke tých desať, ktoré sa páčili nám. Karin bežne radi podnikateľom a umelcom už vyše 20 rokov, a je moderátorkou, ktorá urobila takmer 3000 rozhovorov.

50 viet, ktoré vám uľahčia život

50 viet, ktoré vám uľahčia životAutorka má pravdu, že mnohí sme veľmi múdri, rozumní, šikovní…ale neraz to nevieme využiť, prípadne použijeme svoje vedomosti nevhodným spôsobom. Alebo vôbec, lebo nám v tom čosi bráni. Ako pekne tvrdí – mnohí z nás sú obri, pokiaľ ide o vedomosti, ale trpaslíci, keď ich treba uplatniť v praxi.
A to platí celkovo o motivačných knihách a publikáciách pre osobnostný rozvoj: načítame si to, rozumieme a sme presvedčení, že viaceré tipy by sme mali využiť v reálnom živote, lebo by nám pomohli…ale málokedy k tomu dôjde. Alebo len veľmi zriedkavo. A to je škoda.

Jej 50 viet, ktoré vám uľahčia život (samozrejme, pokojne si vyberte tie, ktoré vám sadnú – do vašich úst, vašej náture a momentálnej situácii), môžu v reálnych situáciách naozaj zafungovať. Sú to praktické tipy a keď ich správne použijete, príde pocit uspokojenia a ten zasa podporí sebavedomie, narastá suverenita a takto dookola. Výborné je, že autorka používa aj rôzne príbehy a konkrétne príklady, lebo tie to všetko ešte viac približujú, vysvetľujú a uľahčujú využitie danej vety.

ikona zdvihnutý palec1. To ti nemôžem sľúbiť

Nebojte sa použiť toto spojenie, keď váhate, nie ste si istí alebo nie ste presvedčení, že to je správne.
Možno to súvisí so súcitom. Keď niekoho nechceme sklamať, zavše niečo sľúbime, hoci tušíme alebo dokonca vieme, že to pri najlepšej vôli nie sme schopní splniť. Takto sa nevyhnutne dostaneme do situácie, ktorej sme sa rozhodne chceli vyhnúť: spôsobíme niekomu sklamanie. Napokon musíme sľub porušiť, a pritom sme sa tomu mohli ľahko vyhnúť.

šťastný život

ikona zdvihnutý palec2. Toto na tebe naozaj obdivujem

Mnohým je nám zaťažko pochváliť iného, zložiť mu poklonu, poukázať na niečo, v čom je naozaj dobrý. Možno to vychádza z pocitu, že tým sami seba degradujeme. Ukážeme na pozitíva iného, ktoré my sami nemáme…ale nie je to tak. Nenechajte sa zmiasť.

Poklonou a obdivom potešíme toho druhého, preukážeme mu úctu a my rozhodne nestratíme na kredite. Práve naopak. Keď človek dokáže úprimne vyjadriť obdiv, zažije skvelé momenty šťastia. Keď je schopný niekoho pochváliť, aj on má z toho dobrý pocit a vysiela do vlastného systému pozitívne posolstvá: „Viem sa tešiť z úspechu druhých!“ alebo „Pripustím, aby bol niekto dôležitejší ako ja.“
„Teraz si ty na rade! Ja môžem zažiariť neskôr.“ Prípadne menej euforicky: „Dokážem ustáť, keď niekto exceluje.“ To je silný doping pre naše pravé ja.

Keď nám stojí v ceste napríklad závisť, zloba alebo žiarlivosť, všetko je náročné, nepohodlné, tiesnivé, možno aj trochu špinavé. Keď hovoríme o druhých zle, znie to rozhorčene, oberá nás to o čas, neposúva nás to dopredu a ničí to vzťahy, predovšetkým k nám samým.
Tak prečo neskúsiť pochváliť a prejaviť obdiv tomu, kto si to naozaj zaslúži? Vyskúšajte to.

ikona zdvihnutý palec3. Nie som si istý, čo to znamená

Veta, ktorú si nespočetne veľakrát poviete v duchu, pomyslíte si ju…ale nahlas ju vyslovíte málokedy. Aby ste nevyzerali nechápavo. Aby si o vás nebodaj nemysleli, že ste “spomalení”, že nechápete…pritom toľko nedorozumeniam by sme predišli.

Možno použiť množstvo iných pekných jednoduchých viet, ktoré vnesú do situácie jasno, keď náš mozog nečakane zareaguje nevhodne. Napríklad „Nie som si istá, čo to znamená“ alebo „Nie som si istý, ako to myslíte“, prípadne „Netuším, čo to konkrétne pre mňa znamená“.
Samé nápomocné vety, na ktoré dostaneme za odmenu jasnú odpoveď. Každému to je zrejme jasné, ale málokto tak postupuje.

„Možno preto, lebo najmä v povolaní cítime za veľa vecí zodpovednosť. Dokonca sa nazdávame, že musíme správne pochopiť výpovede iných ľudí. Ak si človek nie je istý, čo má druhý na mysli, často zvykne robiť závery, čo by to mohlo znamenať. Radšej sa oddávame divým špekuláciám, než by sme sa rovno opýtali. Všeličo by nám to uľahčilo, pretože naše interpretácie často nezodpovedajú pravde,“ vysvetľuje Karin Kuschik v knihe 50 viet, ktoré vám uľahčia život.

Karin Kuschik a jej kniha 50 viet, ktoré vám uľahčia život

Karin Kuschik a jej kniha 50 viet, ktoré vám uľahčia život.

ikona zdvihnutý palec4. Radšej sa rozprávam s ľuďmi ako o ľuďoch

Viete, čo sa touto vetou myslí, však?
Neraz nás niekto osloví a požiada o názor na niekoho iného. Nadhodí jemnú klebetu, domnienku; niečo, čo „počul“. A vy sa môžete chytiť, prijať hru a intrigovať, ohovárať…čo vám môže neskôr spôsobiť nepríjemnosti, prípadne nebudete mať zo seba dobrý pocit.
Alebo odmietnete pristúpiť na takúto hru a zachováte sa férovo.

Môžete použiť aj jemnejšiu formuláciu: „Kým neviem, ako to skutočne je, radšej k tomu nič nepoviem.“ Alebo: „Radšej sa k tomu nevyjadrím. Je to pre mňa priveľmi náročné.“ Samozrejme, tomu, kto sa už tešil na to, ako niekoho urazí, pokazíte svojím prístupom hru. Možno bude brať osobne, že ste ho pribrzdili. Súvisí to s formuláciou, lebo táto veta je ja-výrok a funguje ako naleštené zrkadlo. Keď niekto hovorí len o sebe, vždy dosiahne, že ten druhý sa vidí jasnejšie. Vety ako „Vari si nemôžem dovoliť drobnú zlomyseľnosť? Prečo stále moralizuješ?“ pramenia zo zlého svedomia nášho spolubesedníka.

ikona zdvihnutý palec5. Prepáčte

O čo ľahší by bol život, keby mal každý v slovnej zásobe tri najdôležitejšie slová svojho jazyka, ktoré nájdeme v každom bedekri hneď za pozdravom Dobrý deň. Sú to tieto: Ďakujem. Prosím. Prepáčte. Aj úplní jazykoví analfabeti sa ich počas dovolenky naučia. A ako je to vo vlastnom jazyku? Zdá sa, že v každodennom živote často chýbajú.

Ak patríte k ľuďom, ktorým padne zaťažko ospravedlniť sa, možno vás motivuje, keď si uvedomíte, že ospravedlnením môžete veľa získať. Keď sa ospravedlníme, zbavujeme sa viny, ktorú pravdepodobne pociťujeme ako bremeno. Prirodzene sa nám uľaví.

rituály pre zdraviePrečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.

50 viet, ktoré vám uľahčia život je naozaj praktická a inšpiratívna kniha, ktorá vám nielen uľahčí život, ale aj ušetrí čas a rôzne nedorozumenia. Dobré tiež je, že knihu môžete otvoriť na ktorejkoľvek strane a začítať sa. Každá kapitola je uzavretá, môžete preskakovať a následne skúšať. Môžete sa riadiť podľa obsahu a názvov kapitol – čo práve riešite, čo vás trápi, to si vyberiete, prečítate a môžete skúšať.

50 viet, ktoré vám uľahčia život

Foto: Tatran, FB/karinkuschik.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.