Donald Trump a jeho honba za úspechom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Donald Trump je ikona. Azda najznámejší americký biznismen. A tiež najčastejšie sa súdiaca známa osobnosť. Pred pár dňami vyšla v slovenčine biografia o tomto chlapíkovi a autor je rád, že ho Trump nedal na súd. Spisovateľ Michael D´Antonio nie je žiadny začiatočník – držiteľ Pulitzerovej ceny a renomovaný autor bestsellerov napísal životopis, ktorý Trumpa nešetrí. Žiadny oslavný príbeh, ale profesionálne podaná mozaika muža, ktorý pobúril milióny ľudí, ponižoval ženy, obviňoval, súdil sa…a stal sa 45.americkým prezidentom. Prekvapujúco?

 

Nikdy nemá dosť!

Takmer 400-stranový životopis Donalda Trumpa Nikdy nie dosť je výborne napísaná kniha, ktorá ukazuje nového amerického prezidenta v skutočnom svetle. Trump sa chcel k rukopisu dostať, jeden z jeho právnikov neustále tlačil na d´Antonia, chceli ho scenzurovať a vyhrážali sa. Trump využíva súdne žaloby ako zbraň a pohrozil aj d´Antoniovi. Spomínajú sa v knihe isté slávne ženy? Píše sa v nej, že je rasista? Tlačili, kládli otázky. Typický Trumpov ťah.

D´Antonio odolal a žiadna žaloba sa nakoniec nekonala, čo ho prekvapilo a samozrejme potešilo. Hoci kniha vyšla a v tom najlepšom období, ešte nemá vyhraté. Donald Trump sa totiž cíti dotknutý vždy, keď mu ľudia neslúžia. A keď sa tak raz začne cítiť, tak ste preňho prakticky mŕtvy. Sám to povedal: „Keď mi niekto niečo vykoná, tak pre mňa zomrel. Je koniec. Niet cesty späť. A to je v poriadku. Na svete žijú miliardy ľudí.“

A tento človek sa stal novým americkým prezidentom.

Donald Trump

Donald Trump: „Som veľmi bystrý človek. Môžem odpovedať dokonale a všetko bude v poriadku. Lenže to nebude nikoho zaujímať, nikto o tom nenapíše. Alebo odpoviem úprimne a vznikne z toho veľký článok.“

Donald Trump

Miliardár a staviteľ mrakodrapov. Excelentný obchodník a autor knižných bestsellerov. Rozporuplný pozér. Od začiatku obávaný kandidát…a napokon nový americký prezident. Donald Trump je nepredvídateľné cunami. Aký je v skutočnosti?

„Nik zo sveta biznisu – či už Bill Gates, Steve Jobs alebo Warren Buffett – nebol tak dlho taký známy ako Trump,“ píše sa v knihe Nikdy nie dosť. „V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa jeho meno začalo spájať s developerskou činnosťou lukratívnych nehnuteľností v newyorskej štvrti Manhattan a rýchlo sa stalo synonymom pre úspech definovaný bohatstvom a luxusom.“

Trump horlivo napĺňal potreby zbohatlíkov a ctižiadostivcov, pričom odmietal tých, ktorí podľa neho patrili iba do „klubu spermiových šťastlivcov“, ako ich zvykol nazývať.

Je pozoruhodné, že Trumpova sláva pretrvala vyše štyri desaťročia, ktoré sú plné úspechov, pádov, hanby i chvály. Vrhal sa na jednu problematickú tému za druhou, rečnil s vrcholnou drzosťou a stal sa tak jedným z najcitovanejších mužov svojej doby. V prvopočiatkoch svojej slávy sa Trump tešil takej enormnej náklonnosti zo strany verejnosti, že ho podľa prieskumu americkej Gallup Poll verejnosť považovala za siedmeho najobdivovanejšieho muža osemdesiatych rokov 20. storočia. Prekonal ho iba pápež, poľský aktivista Lech Walesa a štyria žijúci prezidenti.

Donald Trump

Donald Trump: „Je veľmi dôležité naučiť sa vyhrávať. Iba veľmi málo ľudí chápe to, ako sa dosahuje víťazstvo. Veľmi málo…“

Nový americký prezident

Podľa dostupných údajov, ktoré d´Antonio uvádza v knihe, v súčasnosti až 96% Američanov vie, kto je Donald Trump. Ale väčšina z nich ho v láske nemá. Henry Schafer zo spoločnosti hodnotiacej celebrity takzvaným Q skóre nazval Trumpa „pseudocelebritou, ktorú ľudia s potešením nenávidia“.

Ako je teda možné, že sa stal prezidentom? Najmocnejším mužom Spojených štátov a vlastne celej Zemegule?
Svojím veselo-agresívnym spôsobom Trump vždy hľadá príležitosť na prechod do útoku a následné vytrasenie duše z domnelého súpera.

Zatiaľ čo sa kritikom mohol zdať Trump uspokojený, jeho postoje a šikanovačný charakter ho mimoriadne spopulárnili u ľudí, podľa ktorých stelesňuje dôležité ideály – najmä americký prísľub úspechu v podobe veľkého bohatstva. Jeho imidž ešte prehĺbilo moderovanie televíznej reality šou The Apprentice (Učeň).
O zotrvanie v stredobode pozornosti sa pritom starala sociálna sieť Twitter, na ktorej jeho komentáre sledovali milióny ľudí. Mnohí z nich ho zároveň žiadali, aby kandidoval v prezidentských voľbách.

 

Aj zlá reklama je reklama

 „Podľa autorky Liz Smith, veteránky klebetných stĺpčekov, Trumpa často ovláda otravné dieťa, ktoré sídli v jeho duši a radšej pritiahne negatívnu pozornosť, než aby zostalo nepovšimnuté,“ píše d´Antonio v biografii Nikdy nie dosť.

Donald Trump sa zjavne drží hesla „aj zlá reklama je reklama“, pričom na obdiv vystavuje identitu založenú takmer výlučne a neprestajne na svojej osobitosti, ktorá zároveň dokonale vyjadruje americké nutkanie vybudovať si na vlastných ambíciách celé impérium.

„Čo si teda máme myslieť o dospelom mužovi, ktorý sa háda so ženami, dokáže klesnúť tak hlboko, že urazí ich vzhľad a s pýchou rozpráva o svojej výbojnej minulosti?“ pýta sa d´Antonio v knihe. „Čo ak ide zároveň o jedného z najprominentnejších ľudí sveta, v súkromí veľmi štedrého, ktorý raz umierajúcemu dieťaťu daroval šek na 50 000 dolárov, aby si mohlo užiť posledný mesiac života? Na dokreslenie si pridajte bezhraničný optimizmus a odolnosť, ktorá mu umožnila sláviť nespočetné množstvo návratov po porážkach. Dostanete takú pôsobivú postavu, že sa nad ňou nedá mávnuť rukou len pre jej chválenkárstvo.“

Napriek všetkým excesom je Donald Trump v skutočnosti mužom, ktorý sa dokonale prispôsobil dobe.

Optimistom sa darí lepšie ako pesimistomPrečítajte si aj
Optimistom sa darí lepšie ako pesimistom.

Z chlapca kráľ

Akí ľudia ho formovali v ranom veku a akí mu pomáhali v dospelosti? Akými hodnotami sa riadil počas profesijného a osobného rozvoja? Je Donald Trump iba produktom doby, podnecovaný spoločenskými a hospodárskymi prúdmi? A do akej miery dokázal skrz silu jeho mnohých identít – biznismena, politického dobiedzača či zabávača – ovplyvniť spoločnosť?
Ako sa mu podarilo uraziť toľko ľudí a napriek tomu priťahovať toľko pozornosti? A prečo sa jeho nepriateľom nedarí jednoducho ignorovať ho?
Aj o tom je jedinečná biografia Nikdy nie dosť. Neprikrášlená, zrozumiteľná a pútavo napísaná kniha o novom americkom prezidentovi.

„Trump je kandidát bez akýchkoľvek ideálov a zameraný hlavne na získanie moci,“ napísal Michael d´Antonio v knihe ešte počas kampane. „Absentujú uňho základy empatie a morálky, podnecuje naopak k rasovej nenávisti, pohráva sa so sexizmom a nepriamo nabáda k násiliu… To, čo číha v ňom, je zjavné. Oveľa menej isté je však to, čo sa skrýva v nás.“


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.