Dovolenkujte na Slovensku a ušetrite až 55 percent s rekreačnými poukazmi!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak ste ako zamestnanec odpracovali minimálne 2 roky, môžete požiadať svojho zamestnávateľa o príspevok na rekreáciu v podobe rekreačného poukazu. Už ste takýto poukaz využili? Viete, na čo máte nárok a ako ušetriť s rekreačnými poukazmi?
Vysvetlíme a dáme pár tipov. Tento príspevok má totiž rôzne špecifiká a pravidlá, ktoré sa musia pri jeho využití dodržať. Poradíme tiež, ako požiadať o rekreačný poukaz, aké sú jeho výhody a kde všade sa dá využiť.

 

Podmienky získania rekreačného poukazu

Ak pracujete vo firme, ktorá má viac ako 49 zamestnancov a vy ste v tejto firme odpracovali minimálne 24 mesiacov, môžete svojho zamestnávateľa požiadať o príspevok na rekreáciu. V tomto prípade zamestnávateľ musí vašej žiadosti vyhovieť. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi prispievať len na rekreáciu, ktorá je spojená minimálne s dvoma prenocovaniami na území Slovenskej republiky.

Firmy s menej ako 49 zamestnancami nemusia, ale môžu tejto požiadavke vyhovieť a poskytnúť svojim pracovníkom rekreačné poukazy. Je to na báze dobrovoľnosti. Na rekreačný poukaz majú nárok nielen zamestnanci a živnostníci, ale aj hasiči, policajti, vojaci, ZVJS, osoby v štátnej službe alebo osoby spadajúce pod zákon o výkone prác vo verejnom záujme.

Za kalendárny rok môže zamestnanec požiadať o príspevok iba jedného zamestnávateľa. Zamestnávateľ vám na rekreáciu prispeje sumou vo výške 55 percent z ceny rekreácie (pri max. cene celého príspevku do 500 eur).

rekreačné poukazy

 

Koľko mi preplatia?

Ak váš účet za dovolenku presiahne 500 €, zamestnávateľ si uplatňuje pravidlo maximálnej výšky príspevku podľa zákona, t.j. 275 eur a zvyšok si musíte uhradiť vy. Príspevok je pomerný s pracovným úväzkom zamestnanca. Podľa rozhodnutia vášho zamestnávateľa vám môže byť zo sociálneho fondu hradený aj príspevok na rekreáciu nad rámec zákona, tzn. nad sumu 275 eur.

Túto sumu nemusíte minúť jednorazovo, môžete ísť aj na viacero rekreácií, prípadne ho môžete využiť na detský tábor pre dieťa.

To, či spĺňate podmienky pre príspevok na rekreáciu, sa posudzuje ku dňu začatia rekreácie (napríklad dĺžka pracovného pomeru u zamestnávateľa). Príspevok na rekreáciu vám môže byť poskytnutý formou „rekreačného poukazu“ alebo preplatením účtov za pobyt, tieto však treba predložiť najneskôr do 30 dní od skončenia rekreácie. Dohodári nárok na rekreačný poukaz nemajú.

 

Kde všade možno rekreačný poukaz využiť

Ako sme už spomínali vyššie, poukazy sa dajú využiť na rekreáciu na Slovensku, s trvaním najmenej dvoch nocí. Súčasťou ubytovania môžu byť aj stravovacie služby. Rekreačné poukazy možno využiť aj na mimoškolské aktivity detí počas prázdnin, takisto na území Slovenskej republiky. Dieťa zamestnanca musí navštevovať základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov osemročného gymnázia.

rekreačný poukaz

 

Výhody rekreačných poukazov

  • možnosť výberu prevádzky – pobytu, rekreácie, táboru alebo iného ubytovacieho zariadenia v rámci Slovenska,
  • šetríte náklady spojené s rekreáciou či dovolenkou, zamestnávateľ vám preplatí až 55 percent z nákladov (pri sume do 500 eur).

Nezabudnite, že príspevok na rekreáciu vám hradí zamestnávateľ až po skončení pobytu na základe vydokladovania reálnych výdavkov. Zamestnávateľ vám preplatí príspevky v zákonom stanovenom termíne.

 

— PR článok —
Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.