Hercule Poirot je opäť pred kamerou. Smrť na Níle stojí za pozretie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Smrť na Níle je jeden z najslávnejších detektívnych príbehov Agathy Christie a už druhé jej dielo, ktoré zaujalo nemenej slávneho britského herca. Kenneth Branagh sa opäť prevtelil do role geniálneho belgického detektíva-gentlemana a výsledok už môžete vidieť aj v slovenských kinách.
Smrť na Níle je odvážny tajomný triler o emocionálnom chaose a smrteľných následkoch milostnej posadnutosti.

 

Filmová Smrť na Níle

V roku 2017 sme mohli vidieť prvú modernú adaptáciu knihy Agathy Christie – Vražda v Orient Expresse. Film bol nabitý hereckými celebritami – Hercula Poirota hral päťnásobný kandidát na Oscara Kenneth Branagh.
Aj v novom filme Smrť na Níle ho hrá a toto filmové spracovanie je skutočne veľmi vydarené. K nemu sa pridávajú ďalší skvelí herci ako Tom Bateman, Annette Beningová, Russell Brand, Ali Fazal, Dawn Frenchová, či Rose Leslie.
Nakrúcanie sa skončilo už v decembri 2019, ale kvôli pandémii čakal film na uvedenie až dva roky.

Príbeh nespútanej vášne a paralyzujúcej žiarlivosti vás prenesie do impozantných púštnych scenérií, ukáže dychberúce výhľady a majestátne pyramídy v Gize.
Branagh spracoval klasickú detektívku vynikajúco: ak ste ju nečítali, bude pre vás sledovanie filmu do posledných minút vzrušujúcim zážitkom.

 

Zážitok z celého filmu

Tak ako pri prvom filme, aj tentoraz zaujme spôsob nakrúcania šesťdesiatpäť milimetrovou kamerou, k tomu nádherné dobové kostýmy, vybavenie nablýskaných interiérov v štýle art deco a všadeprítomný luxus. Exotické scenérie a monumentálne stavby dokreslili digitálne, no vôbec im to neuberá na autentickosti. Napríklad presná replika skalných chrámov v Abú Sumbuli (postavili ich v ateliéroch) je ohromujúca.

Chvíľami máte pocit, akoby ste boli priamo na dvojposchodovom kolesovom parníku, ktorý sa plaví po Níle. K tomu pridajte hudbu – bluesové a jazzové skladby, a máte dokonalý zážitok. Film má viac ako dv hodiny, no rozhodne nenudí – tvorcovia ho okorenili aj čiernym humorom a pridali akčnú linku.

A aký je Hercule Poirot, alias Kenneth Branagh? Iný ako Peter Ustinov z slávnej adaptácii z roku 1978. A iný ako David Suchet z televíznej série. Branaghov Poirot je excentrický, márnomyseľný čudák tak trochu zahľadený do seba.
Zaujímavosťou je čiernobiely prológ, v ktorom vidíme mladého, oholeného Poirota v zákopoch I.svetovej vojny. Tu sa vlastne dozvedáme, prečo nosí detektív také veľké fúzy a najmä prečo zostal navždy starým mládencom…

Kenneth Branagh ako Hercule Poirot Smrť na Níle

filmová verzia Smrť na Níle

 

Knižný bestseller Smrť na Níle

V príbehu sledujeme milostný trojuholník, ktorý sa nečakane skončí vraždou.
Mladomanželom Linnet a Simonovi znepríjemňuje život Linnetina dávna priateľka a Simonova bývalá snúbenica Jackie. Tá je zaslepená túžbou po pomste za dvojnásobnú zradu, prenasleduje mladomanželov dokonca aj na ich svadobnej ceste v Egypte, počas ktorej sa plavia parníkom po Níle.

Prirodzene, na palube sú okrem tejto čudnej trojice aj iní pasažieri. Jedným z nich je Hercule Poirot, ktorý dúfa, že si počas zábavnej plavby odpočinie od náročnej práce súkromného detektíva. Čoskoro sa ukáže, že jeho želanie bolo márne.

Linnet sa obráti na Poirota so žiadosťou o pomoc, ten jej sľúbi, že si s Jackie pohovorí. Ale situácia sa zdramatizuje, keď dôjde k pokusu o vraždu. A pokusom sa to, žiaľ, zďaleka nekončí…

 

Majstrovský kúsok

kniha Smrť na NíleSmrť na Níle je majstrovská detektívka, jedna z najlepších od Agathy Christie a možno aj vôbec v histórii detektívok. Je to tajuplný príbeh, výborne premyslený s perfektne vykreslenými postavami. K tomu exotické prostredie, intrigy, klamstvá a napokon nečakaný koniec, ktorý uspokojí každého milovníka detektívok.

Príbeh ukazuje, že láska je niekedy až príliš mocná a kto zažil naozaj tú veľkú lásku, keď bol ochotný za toho druhého aj zomrieť, tak nikdy nezabúda. Nikdy sa len tak neodstrihne…

Ak sa chystáte do kina na filmovú verziu, užite si ju – je naozaj skvelá. No knižná predloha je ešte lepšia. Pretože vám poskytuje detaily a fakty, ktoré vám pomôžu pri pátraní po vrahovi. Môžete sa tak stať súčasťou vyšetrovania a ešte viac si vychutnať túto neopakovateľnú detektívnu klasiku.

Vypočujte si podcast so spisovateľkou a znalkyňou Agathy Christie Danielou Kapitáňovou – dozviete sa mnohé pikošky a zaujímavosti:

 

Foto: Slovenský spisovateľ, CinemArt


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.