Klasika v novom šate. Čo by ste mali vedieť o používaní vzduchovky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Streľba zo vzduchovej pištole alebo zo vzduchovky je vzrušujúca vec. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné pri tejto činnosti dodržiavať. Platí to najmä pre používanie zbrane v prírode, ale aj pre jej uloženie a nosenie na cestách.
Ak teda patrí poľovníctvo k vašim koníčkom, ukážeme vám, čo všetko o tejto najznámejšej zbrani potrebujete vedieť.

 

Čo je vzduchovka?

Vzduchovka alebo vzduchová pištoľ, patrí medzi veľmi dobre známe zbrane na stlačený vzduch. Ide o zariadenia, ktoré využívajú na zrýchlenie strely stlačený vzduch, pri niektorých modeloch je možný aj tlak plynu alebo pružiny. Moderné vzduchovky sú vhodné rovnako pre športových strelcov ako aj pre voľnočasové aktivity, medzi ktoré patrí najmä spomínané poľovníctvo.

Samozrejme, na ich používanie by ste mali mať nielen povolenie, ale aj prax a zručnosti. Predsa len ide o zbraň, ktorej neodborné používanie môže mať negatívne následky.

čo treba vedieť o používaní vzduchovky

 

Kto môže vzduchovku vlastniť a používať?

Používanie vzduchovej pištole, ktorá na výboj využíva kinetickú, čiže pohybovú energiu, nie výbuch, je v každej krajine ošetrené inak.

Do veľkej miery závisí aj od samotných vlastností konkrétnej vzduchovky. Rozhodujúce slovo môže mať kaliber, dosiahnutá rýchlosť alebo energia na ústí hlavne, rovnako materiál a použité palivo. Ovplyvniť vlastnenie tejto zbrane môže aj vek osoby. V našej krajine sa vzduchovky radia do kategórie D, čo znamená, že sú voľne predajné osobám, ktoré dovŕšili vek dospelosti.

Vzduchové zbrane s väčším výkonom a v kategórii C sa už môžu vlastniť len na základe zbrojného preukazu.

termovízie ako si vybraťPrečítajte si tiež
Termovízie. Na sledovanie zvierat, nezvestných osôb ap.

 

Používanie a ochrana

Tak ako naše okolie, prírodu a životné prostredie vo všeobecnosti chránime dôkladným repasom dpf filtra, o bezpečnosť pri používaní vzduchovky sa starajú špeciálne puzdra a správne nosenie.

Tlakovzdušné pištole sa musia skladovať tak, aby boli zabezpečené proti neoprávnenému vybratiu. To znamená, že musí ísť o uzamykateľný kontajner, ktorým môže byť skrinka, puzdro na zbraň a iné. Strelivo je tiež potrebné skladovať oddelene.

Jej nosenie na verejnosti, kde sa vyskytuje väčší počet ľudí, by malo byť dostatočne zabezpečené. Ani pri používaní v prírode alebo doma na záhrade by ste však s touto zbraňou nemali zbytočne riskovať. Našťastie si dnes môžete vybrať z množstva moderných zbraní tohto druhu, ktoré sú akousi klasikou v novom šate s vylepšenými vlastnosťami a ochranou. Len pri dodržaní všetkých pravidiel vám prinesie úžitok.

— PR článok —
Foto: Evgenius1985/Shutterstock.com, Dynax.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.