Termovízie. Na sledovanie zvierat, nezvestných osôb, aj úniky tepla z budovy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno ste sa ešte nestretli s termovíziou v bežnom živote, ale určite ste ju už videli v nejakom filme. Ide o zariadenie, ktorým môžete sledovať predmety alebo objekty na základe vyžarovania ich teploty. Termovízia pracuje na podobnom princípe ako nočné videnie, čiže výborne poslúži poľovníkom, ale aj turistom pri nočných pochodoch, prípadne tým, ktorí chcú pozorovať zver v nočných podmienkach.
Ako fungujú takéto zariadenia, koľko stoja a ako si ich vyberať?

 

Výhody termovízie

Termovízia nepotrebuje žiadne svetlo – nezbiera zvyškové svetlo, ale infračervené žiarenie. Tým pádom má väčšie využitie oproti nočnému videniu. V mnohých prípadoch aj väčší dosah. Nebudeme tu popisovať presný mechanizmus fungovania, no zjednodušene: termovízie vám zviditeľnia obraz, ktorý je teplotne rozdielny od okolia. Ide teda o osoby, zvieratá, ale aj vozidlá, či úniky tepla z budovy.

Termovízie využijete nielen v úplnej tme, ale aj v silnej hmle, hustom daždi, prípadne keď silno sneží a vy potrebujete nájsť partnera alebo nejaké zatúlané zviera.

Termovíziu môžete využívať nielen v noci, ale aj cez deň za svetla na pozorovanie povedzme zvierat v kroví alebo vo vysokej tráve. Prípadne zvieratá, ktoré majú výborné maskovanie, bežným okom by ste ich možno prehliadli, no termovíziou ich ľahko odhalíte aj na veľké vzdialenosti.

Termovízia poslúži nielen na pozorovanie zvierat, ale tiež pri hľadaní nezvestných osôb, kde sa už viackrát osvedčila.

infračervené svetlo termovízia

 

Typy termovízií

Najdostupnejšie termovízie pre bežné použitie majú priemer šošovky 19 mm, 25mm, 35mm. Rozpoznanie objektu je od 500 metrov po 1,8 km. Mnohé majú dokonca možnosť nahrávania videa a tvorbu fotografií. Niektoré sa zasa dajú prepojiť so smartfónom a online sledovať obraz cez mobil.

Termovízne zameriavače slúžia na pozorovanie z ruky, prípadne ich môžete pripevniť na zbraň. Sú vodeodolné a majú odolnosť voči spätnému rázu. Niektoré typy majú aj diaľkomer.

Termovízne predsádky sa tiež dajú pripojiť na monokulárny ďalekohľad pomocou adaptéra. Sú menšie, nevážia veľa a sú odolné proti nárazom. Môžete ich ovládať aj na diaľku cez Bluetooth.

 

Špičkové prístroje…

pulsar termovízieAk hľadáte naozaj vysoko citlivý senzor, ktorý je napríklad schopný odlíšiť dva blízke body s čo najmenším rozdielom teploty, odporúčame Pulsar Helion 2 XP50. Ako viete, čím sú horšie podmienky (hustý dážď, silné sneženie, hmla ap.), tým horšie je rozpoznávanie predmetov aj kvalitnou termovíziou. Tento prístroj má však vysoko citlivý senzor, ktorý dokáže rozlíšiť aj tie najmenšie rozdiely teploty. Zameriavač poskytuje oveľa jasnejší obraz s lepším kontrastom.

Takéto drahšie a kvalitnejšie prístroje majú aj viaceré ďalšie výhody a prednosti, či už samotné zobrazovanie (ostrosť, kontrast, farebnosť ap.), ale aj čo sa týka kvalitného prevedenia konštrukcie, samozrejmosťou je vstavaný video rekordér (pamäť 16 GB), režim obraz v obraze, grafický diaľkomer ap.

 

…a lacnejšie riešenia

agm termovízieDobré kvalitné termovízie kúpite aj za tisíc, či dve tisíc eur, no medzi najpredávanejšie patria tie, ktoré sú do 500€. Napríklad Termovízia AGM ASP-MICRO. Podporuje funkcie pozorovania, sledovanie najteplejších teplotných cieľov, meranie vzdialenosti, Wi-Fi hotspot atď. Zabudovaný tepelný detektor s vysokou citlivosťou vám poskytuje jasný obraz aj v úplnej tme.
tento prístroj postačí bežným pozorovateľom, či amatérskym poľovníkom, lovcom.

Pozrite si VIDEO termovízie v akcii:

Foto: Roy.sk, Wikimedia/Passivhaus Institut, YouTube.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.