Lyžiarske vybavenie a jeho správny výber

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pri športe vyvíja športovec značnú fyzickú aktivitu, ktorá telo zohrieva. To však neznamená, že sa pri zimných športoch v mínusových teplotách môžete obliecť naľahko, treba si pripraviť lyžiarske vybavenie.
Ako to neprehnať a výber oblečenia nepodceniť ani nepreceniť?

 

Lyžiarske vybavenie – na čo nezabudnúť

Ako sa správne obliecť pri lyžovaní? Dobré je, ak vám pri športovaní nie je ani zima, ani príliš teplo. Vhodné je funkčné šatstvo v niekoľkých vrstvách, ktoré dobre tepelne izoluje. Na spodnú bielizeň si dajte priedušný pulóver alebo sveter.
Dbajte aj na správny výber bundy či vetrovky. Je dôležité, aby pri lyžovaní dýchala aj vrchná, aj spodná časť tela. Na spodky si dajte otepľovačky z látky, ktorá je opatrená membránou.
Ideálne je, ak sú lyžiarske nohavice doplnené aj o vetracie otvory. Snežný pás je tiež dôležitý, zabraňuje prieniku snehu pod vrchnú vrstvu odevov. Preto by mal byť z kvalitného materiálu, rovnako ako všetky ostatné odevné doplnky. Od čiapky, cez šál, až po rukavice.

 

Lyžuje celá rodina

Ak chcete lyžovať s deťmi, neváhajte. Deti je možné postaviť na svah už po treťom roku života. Mladšie deti radšej nie, pretože nemajú dostatočne vyvinutú motoriku a v takom útlom veku hrozí priveľké riziko úrazu.

Odborníci odporúčajú s lyžovaním začať okolo štvrtého alebo piateho roku dieťaťa, kedy sa dá od neho očakávať aj najväčší progres. V tomto veku je už dostatočne vyvinuté svalstvo, tiež koordinácia pohybov a sústredenosť. Svah pre dieťa zvoľte taký, ktorý zodpovedá jeho schopnostiam. Začať treba na tom najjednoduchšom teréne a až postupne prejsť na zložitejší.

Lyže tiež vyberajte premyslene. Podľa veku, váhy a výšky dieťaťa. Viazanie voľte iba kvalitné a lyžiarky ideálne zateplené, s pevnou oporou. Dobré je, keď sú detské lyžiarske topánky v oblasti priehlavku flexibilné a keď sú opatrené podrážkou s výmennými prvkami. Podrážka s výmennými prvkami zvýši bezpečnosť dieťaťa pri chôdzi na klzkom povrchu a zabráni pošmyknutiu. Ak zvládnete tieto zásady, je veľký predpoklad, že dieťa bude mať z lyžovania radosť, dobrý pocit a zábavu.

deti lyžujú, lyžovanie v zime, deti a lyže

Doprajte si pohodlie

Cez lyžiarsku sezónu doprajte teplo aj nohám. Sebe aj svojim deťom vyberte do lyžiarok kvalitné funkčné ponožky alebo podkolienky. Komfort pri nosení zabezpečí najmä priedušný materiál, ktorý navyše dokonale priľne ku chodidlu, členku a lýtku, avšak umožní nohe voľný pohyb.

Extra hrubé ponožky a podkolienky z prírodnej ovčej vlny alebo bavlny sú vhodné do každého zimného počasia. Aj v mraze zabezpečia nohám optimálne teplo a ochranu. Zosilnenie na päte a špičke predstavuje podporu chodidla, ktoré zamedzuje vznik otlakov a odrenín.

Lyžiarske ponožky a podkolienky majú byť pružné a zároveň pevné. Tie akostné obvykle obsahujú aj polypropylénové vlákna a môžu byť obohatené o ióny striebra. Takéto kúsky majú antibakteriálne vlastnosti a eliminujú vznik plesní. Pri kúpe dbajte tiež na to, aby materiál pohlcoval aj odvádzal vlhkosť. Aby lyžiarske ponožky či podkolienky nezapáchali ani po celodennom nosení.

—PR článok—


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.