Mala fascinujúci život a nezlomného ducha. Cisárovná Sisi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohí si cisárovnú Sisi spájame cez film s Romy Schneiderovou, ktorá bola famózna. A je nám jedno, koľko je na príbehu pravdy, nakoľko sa drží reality. Nádherný historický príbeh, ktorí u viacerých podnietil záujem o túto bavorskú princeznú, rakúsku cisárovnú, a českú i uhorskú kráľovnú. Manželku cisára Františka Jozefa I.
Už o nej vyšlo veľa kníh, natočilo sa more filmov, seriálov, aj muzikál…no teraz vyšla kniha, ktorú rozhodne odporúčame prečítať. Sľub cisárovnej Sisi od Michaely Elly Hajdukovej neromantizuje, neprikrášľuje, no pozerá sa na Alžbetu Bavorskú, alias Sisi trošku iným pohľadom.

„Verím a dúfam, že moja bude v niečom iná a výnimočná a že si nájde svojich čitateľov. Ako je u mňa zvykom, nie je to klasický historický román. Príbeh začína v súčasnosti s introvertnou prekladateľkou Amaliou, prejde dvoma historickými časťami o Romy Schneider a o Sisi a, prirodzene, sú tam isté nadprirodzené prvky,“ odkazuje autorka.

Sľub cisárovnej Sisi

Keď si Amalia Wiedelová vydraží nádherný toaletný stolík z 19. storočia, nie je to prvá starožitnosť v jej byte. Lenže tento čarovný kúsok minulosti v sebe čosi ukrýva. Zvláštnu čiernobielu fotografiu známej ženy a vyryté písmená A. D. Nie sú to však jediné záhady, ktoré so sebou nábytok do jej pokojného života prinesie.

Amalia je samotárska introvertka, ktorá aj bez podivného stolíka máva nočné mory. Tie ju však nedesia, práve naopak, vychutnáva si v nich hru s ohňom a robí zápisky do Knihy snov. Po smrti priateľky a neobyčajnom stretnutí opúšťa svoje introvertné steny a vydáva sa na veľkú cestu po stopách cisárovnej Sisi.

Bad Ischl, Viedeň, Gödöllő… Nočné desy ju neopúšťajú ani na cestách. Hranice sa však stierajú. Ktosi sa s ňou snaží cez sny komunikovať.
Kto je záhadná postava, ktorá sa jej zjavuje v roztrieštených snoch?
Kto je Mariechen a prečo jej to meno spôsobuje zimomriavky?
A čo ak sa jej nočné ilúzie a mory začnú čoraz viac prepletať so životom a smrťou cisárovnej?

cisárovná sisi

Za všetkým bola kotva…

O Sisi som nikdy neplánovala písať,“ priznáva autorka Michaela Ella Hajduková. „Zdalo sa mi, že jej je už všade veľa a všetko sa povedalo. Navyše mám rada trilógiu Ernsta Marischku s Romy Schneider a hoci som už pred rozhodnutím písať knihu prečítala pár životopisov Sisi a vedela som, že filmy sú sladké a málo pravdivé, neprekážalo mi to.“
Michaela mala Sisi odjakživa rada aj so všetkými tými mýtmi a legendami okolo nej. Dnes ju však pre mnoho vecí obdivuje a pre iné jej je zas veľmi blízka.

To bol prvý impulz napísať o Sisi príbeh…tým druhým bola informácia, že mala na ľavej lopatke vytetovanú kotvu a že si to dala spraviť po 50-tke. „To bola info, ktorá rozhodla, že som sa na Sisi pozrela znova a bližšie. Vyšli novšie životopisy, kde som našla o Sisi mnoho vyvrátených mýtov a nové poznatky podložené argumentmi. Dostala som sa k informáciám, ktoré ma vyslovene šokovali a ktoré som predtým nevedela, lebo som sa o Sisi bližšie nezaujímala.“

Cisárovná Sisi a jej fascinujúci život

cisárovná sisiMichaela v príbehu využila mnoho skutočných faktov, dej prejde viacerými krajinami, keďže aj Sisi bola vášnivá cestovateľka a odohráva sa aj v Rumunsku. Práve odtiaľ pochádza skutočná osoba, spisovateľka Carmen Sylva, veľmi dobrá priateľka Sisi.

Dozvieme sa o jej detstve, ktoré nebolo až také divoké a bezstarostné, ako sa uvádza v mnohých prameňoch. Lepšie spoznáme to zasnívané plaché dievča, ktoré sa rado preháňalo na koni a k vežičke si chodievala písať básne do Poetického denníka. Sledujeme, ako chodila na hodiny konverzácie, čajové večierky a hodiny tanca.

Svoje miesto má jej rodina, starostlivá matka, bohém a vetroplach otec Max, sestra Nené. Odhalíme, ako to bolo okolo zaľúbenia Sisi a Franza, pozrieme sa aj na sobášny obrad, ktorého priebeh sa Sisi musela naučiť, aby vedela, čo ju čaká. Narodenie prvého dieťaťa, detská komora, ďalšie tehotenstvá, namáhavé zahraničné cesty, neustále klebety, intrigy a napokon jej podlomené zdravie.

Michaela využila vo svojom príbehu aj ďalšie zaujímavosti. Napríklad ako Sisi zbierala albumy s peknými ženami, využíva v deji skutočné Sisine básne, dozvieme sa, aké knihy cisárovná čítala.
Je nepochybné, že Sisi bola komplikovaná, nezvyčajná a miestami zvláštna osoba. Sľub cisárovnej Sisi je kniha, ktorá vám ju priblíži viac a z uhlov pohľadu, ktoré ste doteraz možno nemali. Napokon, mala fascinujúci život, nezlomného ducha i povahu.

 

Foto: Motýľ, LepšíDeň.sk, autorka/FB


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.