Malé ženy. Louisa May Alcottová a jej kultová kniha, ktorá nadchýna dodnes

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Malé ženy sú dnes klasikou. Už vyše 150 rokov čitatelia po nich siahajú v nových a nových vydaniach, a lákajú aj filmárov. Najnovšia verzia filmu s Meryl Streep, Saoirse Ronan, či Emmou Watson je už ôsma.
Čo je však dôležitejšie, Malé ženy vychádzajú vôbec po prvý raz v slovenčine ako kompletné dielo, teda obidve knihy v neskrátenej verzii a s novým, ešte lepším prekladom.

Už vtedy v druhej polovici 19.storočia to bola nevídaná kniha. Rodinná dráma, ktorá sa sústredila na kvalitu medziľudských vzťahov a víťazstvo mravných hodnôt. Len v pozadí bolo bohatstvo, peniaze a spoločenské postavenie. Čitateľky si vychutnávali závan ženskej samostatnosti a rozhodnutie kráčať za volaním srdca aj proti prúdu… Kniha mala dokonca taký význam, že v domácnostiach po celom svete sa Malé ženy používali aj ako príručka výchovy v rodine. Vzácna bola práce pre rôznorodosť pováh sestier. Pre ich túžby, sny a silný ženský element.

 

Zrodili sa Malé ženy

V roku 1867 vydavateľ Thomas Niles požiadal Alcottovú, aby napísala dievčenský román. Louisa veľmi nechcela, mala skôr chlapčenskú povahu a nedokázala sa stotožniť s dievčenským svetom.
Napokon však súhlasila a napísala knihu Malé ženy, v ktorej sa inšpirovala životom svojej rodiny. „Otec a mama Alcottovci vystupujú v knihe ako manželia Marchovci, Louisina staršia sestra Ann poslúžila ako predloha pôvabnej Meg Marchovej, zo sestry Lizzie sa na stránkach stala krehká Beth a skutočná Abigail May sa premenila na románovú Amy,“ potvrdzuje prekladateľka knihy Danka Jacečková.

kniha Malé ženySvojmu alter egu dala autorka meno Jo a kniha Malé ženy vyšla v roku 1868. Americké čitateľky ho prijali s nadšením a mala obrovský úspech.
Malé ženy však mali otvorený koniec a čitateľky si žiadali pokračovanie. Louisa ho napísala, ale trošku iným štýlom ako jednotku. Aj preto britský vydavateľ navrhol, aby sa druhá časť volala Dobré manželky.

Toto delenie prevzali aj slovenské vydavateľstvá a vychádzala najmä prvá časť Malé ženy. Druhý diel vychádzal ojedinele, naposledy v SPN – Mladé letá v roku 2000.
Až teraz sa vydavateľstvo Ikar rozhodlo vydať kompletné dielo, Malé ženy i Dobré manželky v jednej knihe pod spoločným názvom Malé ženy. Keďže preklady boli rôzne a štýly prekladateľov sa líšili, vydavateľstvo pristúpilo k úplne novému prekladu, ktorý zverilo do rúk skúsenej Danke Jacečkovej. „Bola to veľká výzva. Predsa len, dobový jazyk spred vyše 150 rokov prispôsobiť tomu súčasnému, nie je jednoduché. A zvlášť pri diele, ktoré sa stalo klasikou. Verím však, že toto nové kompletné vydanie prinesie čitateľom opäť veľkú radosť,“ dodáva prekladateľka D.Jacečková o knižnej lahôdke, ktorá má takmer 600 strán.

 

Louisa May Alcottová

Louisa May AlcottováLouisa sa narodila do rodiny učiteľa, spisovateľa a filozofa Amosa Bronsona Alcotta, pričom jej otec založil experimentálnu školu. Tá im zabezpečila slušnú životnú úroveň, no postupne sa im darilo čoraz menej. Obyvatelia Bostonu totiž nemali pochopenie pre netradičný štýl výučby. Napokon príjmy zo školy vyschli a rodina Alcottovcov zbankrotovali.

Odvážne vzdelávacie metódy však otec uplatňoval aj pri Louise a ostatných troch dcérach. Možno tam sú korene Louisinej lásky k literatúre. Veď snívala o tom, že jedného dňa prerazí a bude zarábať najmä vďaka záľube v písaní.
Navyše rodinné prostredie prialo osobným ambíciám jej i sestrám. Rodičia kládli dôraz na budovanie medziľudských vzťahov, sociálnu spravodlivosť a dievčatám dopriali na vtedajšie pomery veľkú intelektuálnu a tvorivú slobodu.

 

Prvé literárne pokusy

„Louisa začala posielať svoje literárne výtvory do novín a časopisov pod pseudonymom Flora Fairfieldová. Vlastným menom podpísala svoje knižné dielo prvý raz až v roku 1854, keď vydala zbierku rozprávok pod názvom Flower Fables (Kvetinové bájky),“ popisuje Danka Jacečková, prekladateľka a šéfredaktorka z vydavateľstva Ikar.

V roku 1861, na začiatku americkej občianskej vojny, šila Louisa vojenské uniformy a rok nato sa prihlásila do armádnej služby ako ošetrovateľka. To ju výrazne ovplyvnilo – prvý významnejší literárny úspech slávila práve s knihou zážitkov z vojenského nemocničného prostredia Hospital Sketches (Črty z nemocnice).
No malo to aj tienistú stránku – nakazila sa tam týfusom a v dôsledku nesprávnej liečby mala až do konca života podlomené zdravie.

 

Orchard House

Alcottovci žili v Concorde, mali tam pozemok so sídlom a s veľkým jabloňovým sadom, ktorý dal usadlosti meno Orchard House. Dnes je to spomienkové miesto rodiny Alcottovcov, ktoré ročne navštevujú tisíce priaznivcov Louisiných kníh.
Práve na tomto mieste napísala aj svoje najslávnejšie dielo Malé ženy.

Orchard House

Orchard House

Foto: Ikar, LouisaMayAlcott.org, Wikimedia, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.