Buďme aspoň o kvapku lepší. Všetky deti za to stoja…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Keby naša činnosť pomohla zachrániť len jeden detský život, tak to stojí za to.“ Takéto motto z úst Venduly Svobodovej má Nadácia Kvapka Nádeje na svojom webe. Vendula je vdova po známom českom hudobnom skladateľovi Karlovi Svobodovi. Práve jej smutná osobná skúsenosť – onkologicky chorá dcérka Klárka – ju priviedla k založeniu českej Kapky naděje. A bola pri zrodení slovenskej nadácie, ktorú už sedem rokov drží pevne v rukách Štefan Bernát a šíri motto: Buďme o kvapku lepší.

Už sedem rokov pomáha nadácia množstvu detí s onkologickým ochorením. Prispieva k ich liečbe a k plnohodnotnejšiemu životu.
Vylepšuje im deň 🙂 Stále prichádza s novými aktivitami – určite ste počuli o akcii Dobrák od kosti, či O kvapku lepší. Pred pár dňami zasa rozbehli projekt O kvapku lepšia kniha. Pretože financií pre onkologicky choré deti nie je nikdy dosť. „A sme radi, že chuť pomáhať blížnym, ktorí  pomoc potrebujú, je pre slovenský národ charakteristická,“ usmieva sa Štefan Bernát.
Prečítajte si rozhovor o Nadácii Kvapka Nádeje – kde všade pomáha, prečo sa oplatí podporiť takéto dobročinné organizácie, kam idú vaše peniaze ap.

Rozhovor so Štefanom Bernátom
(Nadácia Kvapka Nádeje)

LepšíDeň.sk: Všetci potrebujeme nádej…ale niektorí aspoň o kvapku viac. Medzi nich rozhodne patria deti s onkologickými ochoreniami, súhlasíte?
ŠTEFAN BERNÁT: Videli sme bohužiaľ až príliš veľa chorých detí a počuli až príliš veľa smutných príbehov a práve preto, práve pre nich musíme byť všetci „O Kvapku Lepší“.  Prioritou Nadácie Kvapka Nádeje je pomáhať k ich uzdraveniu, tak aby tieto deti mali nádej na normálny detský život a my sa úprimne radujeme s ich rodičmi, ak je aj ich život „O Kvapku Lepší“.

LepšíDeň.sk: Spomeňte teda aspoň jeden príbeh, ktorý zarezonoval vo vás. Ktorý sa vás dotkol…
ŠTEFAN BERNÁT: Napríklad príbeh 10-ročného chlapca od Trenčína, u ktorého sa začiatkom apríla objavili na koži bodky. Rodičia si mysleli, že je to len bežná alergia, ale pre istotu išli s Gabkom k lekárovi.  Krvné testy bohužiaľ preukázali zníženú hladinu trombocytov t.j. krvných doštičiek. Následné vyšetrenia na Transplantačnej jednotke kostnej drene žiaľbohu preukázali veľmi vážne ochorenie krvi, ktoré spôsobilo zlyhanie kostnej drene a poruchu tvorby nových krvných doštičiek, ale aj bielych a červených krviniek.

Gabko musel zostať dlhých sedem týždňov v Bratislavskej nemocnici, kde začal veľmi náročnú imunosupresívnu liečbu zameranú na kostnú dreň, ktorá má na starosti tvorbu nových krvných buniek. Táto liečba bohužiaľ nie vždy zaručuje úspešnosť liečby takých závažných ochorení. Preto u Gabka, pre prípad nedosiahnutia požadovaných výsledkov liečby, sa ako alternatíva pripravuje transplantácia krvotvorných buniek, ktorá by jeho krvotvorbu nanovo naštartovala.

Pesnička Musím mať nádej vznikla pre Nadáciu Kvapka Nádeje
(spieva Dominika Mirgová & Suvereno)

Dobrák od kosti

Vďaka ústretovosti Gabkových rodičov, sme tento príbeh prezentovali aj v médiách v rámci našej aktuálnej kampane „Dobrák od kosti“, kde sme v mene Gabkových rodičov, ale aj v mene ďalších desiatich slovenských detských pacientov a ich rodičov sa snažili osloviť všetkých zdravých Slovákov a Slovenky s prosbou: aby sa zaregistrovali v Národnom registri darcov kostnej drene. A dali tak týmto statočným bojovníkom o kvapku viac nádeje na nájdenie vhodného darcu.
Výzva mala veľmi dobrú odozvu. Prihlásilo sa niekoľko stoviek potenciálnych darcov v snahe stať sa Dobrákom od kosti pre niektorého zo statočných dúfajúcich pacientov s týmto vážnym onkologickým ochorením. Veríme, že statočný Gabko svoj boj vyhrá a budeme ho môcť predstaviť na niektorom z našich nasledujúcich pravidelných benefičných galavečerov Noc nádejí.

 

Nadácia Kvapka Nádeje

štefan bernát o kvapku lepší

Štefan Bernát

LepšíDeň.sk: Nadácia Kvapka Nádeje funguje od roku 2010. Kde všade a v čom pomáhate?
ŠTEFAN BERNÁT: Nadácia Kvapka Nádeje sa zameriava predovšetkým na podporu projektov celoslovenského významu. Takže naše verejnoprospešné aktivity majú kontinuálny dosah na veľké množstvo statočných detských pacientov a ich rodín, ktoré s onkologickými ochoreniami bojujú.

Počas nášho 7 ročného pôsobenia sme zrealizovali charitatívne projekty, ktorých hodnota presiahla 1,5 milióna eur. Prostredníctvom týchto prostriedkov bola okrem iných vybudovaná:

 • nová Transplantačná jednotka kostnej drene na Klinike detskej hematológie a onkológie DFNsP v Bratislave
 • zrekonštruovaná Detská klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny DFNsP v Bratislave
 • vybudovaná ambulancia pre vysokodávkovú fototerapiu v DFNsP Bratislava
 • vybudované Referenčné centrum pre diagnostiku detských leukémií a lymfómov
 • zakúpené viaceré moderné prístroje na diagnostiku a liečbu detských hematologicko-onkologických pacientov
 • a tiež sme významnou mierou prispeli k dobudovaniu Národného registra darcov kostnej drene a k rozšíreniu databázy darcov krvotvorných buniek.

 

Každý jeden detský život za to stojí…

LepšíDeň.sk: A propos, samotný vznik nadácie je zaujímavý. Vy ste podnikali v oblasti nehnuteľností a módy, ale nechali ste sa takpovediac “vtiahnuť“ do tejto dobročinnej organizácie. Ako to presne bolo?
ŠTEFAN BERNÁT: V roku 2009 som sa zoznámil s Vendulou Svobodovou, vdovou po hudobnom skladateľovi Karlovi Svobodovi. Jej smutná osobná skúsenosť s onkologicky chorou dcérkou Klárkou sa ma veľmi dotkla. Považujem sa za pragmatického patriota a preto som sa rozhodol zistiť, aká je situácia v oblasti detskej onkológie na Slovensku.
S poľutovaním som zistil, že síce máme v tejto oblasti skvelých odborníkov, ale za našimi západnými susedmi výrazne zaostávame po prevádzkovej a technologickej stránke, ale hlavne po stránke informovanosti verejnosti o problematike onkológie a darcovstva kostnej drene. Keď ma následne Vendula oslovila s otázkou, či by som jej mohol pomôcť založiť organizáciu, ktorá by pomáhala slovenským pacientom, neváhal som a išiel do toho.

 

O kvapku lepší

LepšíDeň.sk: Mnohí ľudia netušia, ako to vlastne funguje pri zbieraní financií na takúto činnosť: odkiaľ idú najviac peniaze? Akými cestami?.
ŠTEFAN BERNÁT: Sme radi, že nám svoju dôveru zhmotnenú vo finančnom dare, každý rok venuje viac podporovateľov nielen zo strany obyvateľov, ale aj podnikateľských subjektov. Teší nás, že ich oslovujú mediálne kampane aj atraktívne benefičné podujatia, ktoré organizujeme. Ale hlavne adresné a efektívne využitie získaných zdrojov, na ktoré kladie Nadácia Kvapka Nádeje absolútny dôraz.
Radi by sme ďalej oslovovali širokú verejnosť s novými aktivitami, zameranými na motiváciu hlavne mladých ľudí k altruizmu a filantropii. Radi by sme Slovákov presvedčili o potrebe vyberať si správne formy zapojenia sa do benefičných aktivít, ale aj potrebe osobného zapájania sa, nielen sporadickým finančným príspevkom.

rowlingováPrečítajte si tiež
Rowlingová. Jej 3 knihy pomáhajú ľuďom v núdzi.

O kvapku lepšia kniha

LepšíDeň.sk: Hľadáte teda rôzne aktivity, ako získať pre deti financie. Jedna z posledných je akcia O kvapku lepšia kniha
ŠTEFAN BERNÁT: Sme hrdí na to, že sa taká úspešná slovenská spoločnosť, akou Panta Rhei bezpochyby je, rozhodla podporiť naše charitatívne ciele. A to účasťou na našom benefičnom projekte „O Kvapku Lepší“.
V rámci tohto projektu majú spoločnosti možnosť ponúknuť svojim klientom tzv. „O Kvapku Lepší“ produkt, kúpou ktorého podporia charitatívne aktivity Nadácie Kvapka Nádeje“.
Panta Rhei sa rozhodla podieľať sa na tejto aktivite možnosťou pre svojich zákazníkov prispieť 1% zo svojho nákupu na pomoc detským onkologickým pacientom.

LepšíDeň.sk: Projekt ste myslím predstavili len pred pár dňami…
ŠTEFAN BERNÁT: Áno, v polovici septembra počas krstu detského bestsellera Život Adama 2 od Petra „Petko“ Opeta, ktorý vyšiel vo vydavateľstve IKAR. Práve tu sa zrodila ďalšia aktivita, ktorú si veľmi vážime a sme za ňu vďační. Vydavateľstvo IKAR a sieť kníhkupectiev Panta Rhei sa rozhodli venovať 5% z predaja knihy na projekty Nadácie Kvapka Nádeje. Získané prostriedky z oboch projektov budú použité na renováciu a modernizáciu izieb Transplantačnej jednotky kostnej drene, v ktorých sú hospitalizovaní detskí pacienti z celého Slovenska.

 

A vy máte tiež slinu?

LepšíDeň.sk: Veľmi sa mi páči akcia Máte slinu? Ľudia si ju určite všimli, aj na bilbordoch, v reklame…
ŠTEFAN BERNÁT: Celoslovenská kampaň „Dobrák od Kosti“ je pokračovaním kampane „Máte slinu?“. Obidve sú zamerané na podporu Národného registra darcov kostnej drene SR, prostredníctvom:

– informovania verejnosti a popularizovania problematiky transplantológie a darcovstva kostnej drene a krvotvorných buniek,
– agitovania nových darcov kostnej drene pre Národný register darcov kostnej drene na Slovensku,
– zabezpečenia finančných zdrojov na zakúpenie jedinečného prístroja určeného na diagnostiku, monitorovanie a liečbu detských hematologicko-onkologických malignít.

o kvapku lepší

Kam vlastne idú moje peniaze?

LepšíDeň.sk: Žiaľ, mnohí ľudia sú ešte skeptickí a neveria, že sa peniaze dostanú tam, kam treba, čiže onkologicky chorým deťom. Jednoducho, v spoločnosti je v súvislosti s financiami priveľa podozrievavosti…ako ich presvedčíte, že sa oplatí prispieť?
ŠTEFAN BERNÁT: Odporučil by som nehľadieť len na mediálnu kampaň organizácií, ale pozrieť si aj reálne a v optimálnom prípade aj hmatateľné dosiahnuté výsledky činnosti týchto organizácií, ktoré svedčia o efektívnom využití finančných zdrojov. Pýtajte sa ako konkrétne na čo budú Vaše peniaze určené, pretože odpoveď: „Prispievate na detskú onkológiu“ sa bohužiaľ často zneužíva a nestačí na to, aby ste vedeli, že peniaze budú účelne použité.

Dobrých skutkov nie je nikdy dosť.

LepšíDeň.sk: Zložité tiež býva, ktorú dobročinnú organizáciu si vybrať? Pre ktorú sa rozhodnúť, takže moja otázka: prečo práve Nadácia Kvapka nádeje?
ŠTEFAN BERNÁT: Naša organizácia má 5 základných argumentov, ktorými sa snažíme presvedčiť našich štedrých podporovateľov a teší nás, že tieto argumenty oslovujú stále viac Slovákov:

 1. Našim krédom je: „Lepšie je liečiť a odstraňovať príčiny, ako zmierňovať následky“. Chceme dať nádej a reálnu šancu na vyliečenie a normálny život chorým deťom na Slovensku formou finančnej podpory nákupu najmodernejších prístrojov a technológií. Zmierňovať následky nedostatočnej alebo neskorej liečby považujeme za nesprávnu stratégiu. Našim cieľom je odstrániť príčinu problému a nie jeho druhotné následky.
 2. Adresná pomoc. Naša pomoc je určená na konkrétny presne stanovený projekt alebo prístroj. Hlavným poslaním je pomoc novej Transplantačnej jednotke kostnej drene Kliniky detskej hematológie a onkológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave ako jedinému pracovisku na transplantáciu kostnej drene pre celé Slovensko. Nezbierame do fondu, ktorý následne rozdeľujeme na projekty, ktoré následne nevieme skontrolovať ale využitie zdrojov prísne kontrolujeme.
 3. Žiadne zbytočné náklady. Nadácia Kpaka Nádeje nezamestnáva žiadnych administratívnych pracovníkov, riaditeľov ani hovorcov, všetci ľudia zapojený do činnosti nadácie pracujú na báze dobrovoľnosti bez nároku na odmenu. Nadácia má sídlo v priestoroch, ktoré sú poskytované bezplatne, takže nehradí nájom a dokonca ani energie.
 4. Dlhoročné skúsenosti. 17-ročné úspešné pôsobenie sesterskej organizácie Nadačního fondu Kapka naděje v Čechách, kde sa začínalo v podobnom prostredí a podmienkach nám poskytuje bohaté skúsenosti a veľa osobných kontaktov, ktoré zúročujeme v záujmu efektívneho využívania finančných a personálnych zdrojov a optimalizácie postupov na dosiahnutie určených cieľov.
 5. Silné a dôveryhodné meno. Nadácia Kvapka Nádeje sa počas svojho pôsobenia vyprofilovala ako spoločensky rešpektovaná, občiansky podporovaná a odbornou verejnosťou vysoko hodnotená organizácia. Slušné, nenásilné formy propagácie činnosti Nadácie ako aj celej hematologicko-onkologickej problematiky umožnili nadácií  získať rad partnerov pre dlhodobú, obojstranne prospešnú spoluprácu.

o kvapku lepší

Slováci majú chuť pomáhať!

LepšíDeň.sk: Jednoduchá otázka, ale asi ťažká odpoveď: sú Slováci v tomto smere štedrí?
ŠTEFAN BERNÁT: S potešením môžem konštatovať, že za 7 rokov fungovania našej organizácie sa nám potvrdilo, že chuť pomáhať blížnym, ktorí  pomoc potrebujú, je pre slovenský národ charakteristická. A je súčasťou ľudskej prirodzenosti ako aj zodpovednosti k ostatným.

LepšíDeň.sk: Svojimi aktivitami robíte mnohé deti šťastnejšími a vylepšujete im každý jeden deň. Čo vie vylepšiť deň vám? Čo je tou povestnou kvapkou, ktorá vás vie nakopnúť, rozhýbať, vyčariť úsmev na tvári a urobiť šťastným?
ŠTEFAN BERNÁT: Mňa ako súkromnú osobu potešia aj drobnosti: rozhovor s rodinou, alebo priateľmi, chutné jedlo, alebo dobrá káva.
Čo sa týka činnosti nadácie, tak najväčším dôkazom a potvrdením správnosti môjho rozhodnutia venovať svoj čas a energiu charitatívnym aktivitám, je keď mám možnosť podieľať sa na stretnutí darcu kostnej drene s vyliečeným detským onkologickým pacientom a jeho nekonečne vďačnými rodičmi. Takéto stretnutie Vám dokonale vynahradí obetovaný vlastný čas a energiu a je skvelým akcelerátorom pri realizácií ďalších projektov a aktivít.

Pre LepšíDeň.sk sa zhováral Milan Buno

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.