Pár tipov, ako vybrať mobilné služby pre seniorov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mobilný telefón je už v dnešnej dobe bežnou vecou, ktorú vlastnia nielen deti, ale aj seniori. Aj keď možno nevedia využívať všetky služby, ktoré nové smartfóny ponúkajú. A možno im stačia aj tlačidlové telefóny len na volania a posielanie správ… Služby v smartfónoch však môžu byť pre nich dôležité, ba dokonca niekedy až pre život nevyhnutné.
Najhoršia situácia, akú môže senior zažiť, je tá, keď potrebuje pomoc, no, bohužiaľ, si ju nemôže privolať. Tomuto sa dá predísť práve využívaním mobilu aj v pokročilom veku života. Tu je pár tipov ako vybrať mobilné služby pre seniorov.

 

Mobilné služby pre seniorov

O tom, že už aj seniori idú s dobou, vás nemusíme dlho presviedčať. Kým kedysi bola bežnou súčasťou každej domácnosti pevná linka, dnes už babičky svojim vnúčatám či priateľkám nemusia volať stojac pri stolíku s telefónom v ruke a obmedzovať sa pri pohybe s telefónom dĺžkou čierneho telefónneho kábla.
70-ročných pánov síce väčšinou nevidíte „surfovať“ po internete, počúvať hudbu z telefónu alebo hrať sa na ňom hry, ale minimálne napísať SMS už v dnešnej dobe zvládne takmer každý z nich. Najdôležitejšie je to, aby si aj starší človek vedel v prípade potreby zavolať lekársku pomoc alebo aspoň zavolať svojim blízkym.

mobilné služby pre seniorov

Paušál či kredit?

Práve z dôvodu, že seniori väčšinu zo služieb v rámci konkrétnych paušálov aj tak nevyužívajú, je pre nich asi najvýhodnejším riešením SIM karta s kreditom. Predsa len je zbytočné platiť desiatky eur a ešte vysvetľovať starším ľuďom, že nemôžu prekročiť stanovený limit SMS správ alebo voľných minút, inak budú platiť navyše. Aby sa senior nemusel starať o platby, rozmýšľať, či nezabudol zaplatiť a podobne, naozaj nepotrebuje žiadny drahý paušál. Stačí len predplatená karta, ktorú je možné dobíjať kedykoľvek a len v takej sume, ktorá bude skutočne využitá.

U každého operátora môžete svojmu rodičovi zaobstarať karty, na ktorých sa poplatky za volania a SMS líšia, ale pre túto cieľovú skupinu existujú aj veľmi výhodné ponuky.
Od najmladšieho slovenského operátora môžete mať takúto kartu za 4 eurá s volaniami v rámci SR aj v celej EÚ len za 4 centy/minútu a takisto 4 centy za každú SMS. Dokonca volania po 3. minúte u tohto operátora sú zadarmo a pre technicky zdatnejších seniorov je tu aj možnosť využívania internetu iba za 1 cent za 1 MB.

Avšak aj niektorý z paušálov môže byť pre vášho rodiča ako seniora výhodný. Paušál s neobmedzeným volaním napríklad na čísla svojich blízkych. Pokiaľ teda rozmýšľate nad paušálom, overte si najprv pokrytie siete od vybraného operátora, ak váš rodič býva niekde na dedine, ďaleko od mesta.

zľavy pre dôchodcovPrečítajte si tiež
Zľavy pre dôchodcov. Kde všade môžu ušetriť?

Výhody SIM karty s kreditom

Najväčšou výhodou karty s kreditom je to, že sa nemusíte obávať príliš vysokej faktúry za telefón. Prevolá sa len toľko, koľko kreditu je na karte dobitého. Takisto na druhej strane, nemusíte sa obávať ani toho, že by dobitý kredit niekedy prepadol.
Asi každý z vás rozmýšľa, ako svojmu rodičovi na „staré kolená“ uľahčiť život čo najviac, a preto môžete kredit dobíjať vy online, pokiaľ to váš rodič neovláda. Alebo si ho môže dobiť on sám, napríklad priamo v obchode, kde si kartu predtým kúpil.
Jednou z možností dobitia kreditu je aj nastavenie automatického dobíjania v momente, keď jeho výška klesne na 2 eurá, a takisto aj nastavenie maximálnej mesačnej výšky dobitia z platobnej karty. Takto budete mať svoje a aj financie svojho rodiča pod kontrolou. A nemusíte sa obávať ani zabudnutia na zaplatenie a ani míňania peňazí navyše.

Okrem výberu karty do mobilu je dôležité vybrať aj správne zariadenie. Pre seniorov existujú špeciálne telefóny s väčšími displejmi a tlačidlami. Mnohé disponujú aj špeciálnym SOS tlačidlom, vďaka ktorému si môžu seniori rýchlejšie privolať pomoc a cítiť sa tak viac v bezpečí. Väčšina z týchto mobilov má vhodne zaoblený tvar, ktorý padne akurát do ruky, sú ľahké s jednoduchým ovládaním a majú veľmi dlhú výdrž batérie na jedno nabitie.

— PR článok —
Foto: Pixabay, Pexels.


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.