Cuketa patrí medzi najobľúbenejšie prázdninové plody a je jednou z najzdravších zelenín. Presvedčíme vás, prečo ju zaradiť do jedálnička a že sa dá pripraviť na množstvo spôsobov. Môžete ju variť, zapekať a výborná je na studeno so zálievkou. Perfektne zvláčni koláče, napríklad bábovku, ktorá býva niekedy suchá. Môžete ju pridať do muffinov, buchiet, na raňajky skvele doplní praženicu z vajíčok. Máme odskúšaný aj fantastický cuketový čokoládový koláč, ktorý proste musíte vyskúšať. Nie je to nič zložité, verte a výsledok stojí za to! Pozrite si RECEPT TU.
Cuketa rastie ako z vody, takže na záhradke vám postačia aj dve rastlinky. A keďže rastie ako z vody, má aj veľa vody – až 91% hmotnosti tvorí voda. Väčšina sa nachádza v zeleninovom tele, takže najviac živín je koncentrovaných v šupke. To si dobre zapamätajte, lebo väčšina z nás šupku vyhadzuje, no opakujeme: šupka je najväčšia zásobáreń živín.
Zdravá cuketa
Je plná vitamínov a vynikajúci pomocník pri detoxikácii, aj chudnutí.
Zelená cuketa obsahuje množstvo provitamínu A, ktorý preniká hlboko do tela, až k jadrám buniek. Tým ovplyvňuje celkové zdravie a dodáva energiu. Zaháňa tak únavu, otupenosť a letargiu, ktoré v letných horúčavách prichádzajú hneď zrána.
Pokojne si urobte na raňajky cuketovú praženicu – je to klasická praženica z vajíčok, do ktorej pridáte nastrúhanú cuketu. Tú najskôr ošúpte, vyberte zrniečka a na jemno nastrúhajte. Vytlačte vodu a pridajte do vajíčkovej zmesi. Takáto praženica je vlhkejšia, vláčnejšia a zdravšia.
Cuketa totiž obsahuje minimum kalórií a vysoký podiel minerálov. Priaznivo pôsobí na srdce, ľadviny a trávenie. Pomáha tiež pri liečbe cukrovky, reumy a dny. Má aj protirakovinové účinky.
Predovšetkým šupky cukiet obsahujú karotén a horčík, ktoré prispievajú k správnej funkcii našich buniek. Ak zaradíte cuketu do jedálnička, výrazne tým zlepšíte peristaltiku čriev. Je výborná pri zápche, črevnej ochabnutosti a vplýva aj na sliznicu čriev.
Cuketa tiež prispieva k odkysleniu organizmu, má antibakteriálne účinky, pôsobí upokojujúco a proti stresu. Zlepšuje tiež činnosť mozgu.
Prečítajte si tiež
Čo v lete jesť a čomu sa vyhýbať.
Príprava cukety
Cuketa sa dá pripraviť na mnoho spôsobov. Môžete ju:
- dusiť: ak chcete urýchliť priebeh dusenia, nakrájajte ju na kolieska alebo malé kocky a položte na 15 minút na čistú utierku. Ak chcete dusenie ešte viac urýchliť, nakrájané kúsky osoľte.
- pražiť: cuketu môžete pražiť v trojobale alebo len v cestičku. Vždy cuketu ošúpte.
- zapekať: vynikajúce sú zapekané plnené cukety – vydlabeme dužinu a časť z toho použijeme do plnky. Zo zvyšku môžeme pripraviť šalát alebo nátierku.
Najdiétnejšia príprava spočíva v krátkom podusení na panvici, ale môžete ju využiť aj do polievky, pogrilovať, prípadne pripraviť z nej cuketové placky. Veľmi svieža a zdravá je surová, stačí si ju nakrájať do šalátu. Pozrite si recepty z cukety.
Ktorá cuketa je najlepšia?
V obchodoch a na trhoviskách nájdete množstvo cukiet. Vyberajte však mladé, svetlozelené a tenšie kúsky. Šupka má byť lesklá a pevná. Bez škvŕn, mäkkých miest, ktoré znamenajú, že daná cuketa nie je najčerstvejšia.
Šupku samozrejme nevyhadzujte, ako sme spomínali. Nachádza sa v nej množstvo živín, minerálov a vitamínov.
Mladá cuketa, ktorá ešte nemá jadierka sa pripravuje aj so šupkou, nakrájaná na kolieska. Pred použitím ju však poriadne umyte. Takéto mladé a najmä malé cukety majú výraznejšiu chuť.
Čo so semienkami? V starších plodoch ich býva dosť, tie vyberte, ale nevyhadzujte. Kvalitné semienka môžete pokojne opražiť a použiť namiesto mandlí alebo orieškov.