Toto je pes, ktorý ma zachránil. Nádherná Roselle

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stalo sa to v deň, ktorý zmenil celý svet. 11.septembra 2001 mierilo do severnej veže Svetového obchodného centra jedno z lietadiel, ktoré ovládali teroristi. Bolo tam množstvo dobrých a krásnych ľudí…a medzi nimi aj obchodný manažér Michael Hingson. Presne na 78.poschodí. Pri sebe mal len svojho vodiaceho psa Roselle, na ktorého bol dlho odkázaný. Od detstva je totiž slepý.
Vo chvíli nárazu nič nevidel, len počul strašný rachot, rinčiace sklo, vystrašených ľudí… Roselle však vedľa neho pokojne sedela a on pocítil, že jej môže absolútne dôverovať. Že nepodľahne panike a zverí jej svoj život do jej labiek…

 

Pes, ktorý ma zachránil

Kniha Roselle: Pes, ktorý ma zachránilToto je výnimočný skutočný príbeh o nevidiacom Michaelovi a jeho vernej Roselle.
Roselle: Pes, ktorý ma zachránil.
Zachytáva okamihy ich zostupu zo sedemdesiateho ôsmeho podlažia pomáhajúc tuctu ďalších ľudí uniknúť z rúcajúcej sa budovy. Dole schodmi, zúfalo, ale zároveň pokojne. A verte, že pri čítaní budete chvíľami doslova strácať reč. Je neuveriteľné, ako dokázal slepý človek prejsť 1 463 schodov. A budú vám behať po chrbte zimomriavky s každým úspešným krokom až do chvíle, keď on a jeho verný pes triumfujú nad nepriazňou osudu.

„V tejto knihe si prečítate o mnohých nezabudnuteľných chvíľach. Všetky odrážajú skúsenosti slepého muža, ktorý sa musí spoliehať na ostatné svoje zmysly,“ popisuje nadšene túto knihu svetoznámy moderátor Larry King. „Kniha Pes, ktorý ma zachránil je oslavou silného puta medzi človekom a jeho psom. My všetci si môžeme zobrať z tohto neuveriteľného príbehu životné ponaučenie.“

Michael Hingson bol hosťom Larry King Live až päťkrát, pretože jeho príbeh je naozaj neuveriteľný. Dojímavý, hlboko ľudský a inšpiratívny. Aj diváci prežívali jeho príbeh stále znova a zdá sa, že nikdy ho nebudú mať dosť.

„Mrzí ma to,“ povedal lekár. „Je natrvalo a úplne slepý. Neexistuje nič, čo by sme mohli preňho urobiť.“
George a Sarah Hingsonovci sa na seba pozreli. Boli zdrvení. Ich ešte len šesťmesačný synček Michael bol šťastné chlapča so svetloryšavými vlasmi. Bol zdravý a po každej stránke úplne normálny. Teda okrem jednej. Keď Hingsonovci zažali svetlo alebo robili na Michaela grimasy, nereagoval.
Nikdy.

 

Odvážna a verná Roselle

Ak máte doma havkáča, tento príbeh vás dojme do poslednej bunky vo vašom tele. Nebojte sa poplakať si, pretože si to Michael aj Roselle zaslúžia. Veď ich úžasný čin dojíma ľudí po celom svete. Chvíľami budete žasnúť nad putom, ktoré spája človeka a psa v tom najkrajšom zmysle slova. Precítite, aké je to poslepiačky zísť sedemdesiatosem poschodí, uniknúť smrti v rúcajúcich sa dvojičkách a skrývať sa v podzemnej stanici metra.

pes RoselleA ak aj nemáte doma psíka, určite sa v hneď na začiatku zamilujete do pojašenej Roselle, ktorá sa síce panicky bojí búrok, no i tak bojuje, aby svojho ľudského priateľa dostala v ohlušujúcom rachote rúcajúcich sa veží do bezpečia. Zaľúbite sa do Roselle, ktorá za svoj hrdinský čin dostala mnohé celosvetovo uznávané ocenenia a prísľub, že jej meno už nikdy nedostane žiaden vodiaci pes, pretože „Roselle je len jedna“.

Okolo nás padajú skaly, kov a sklo. Niečo malé a tvrdé ma udiera do hlavy a tváre…
Roselle a ja bežíme preč, čo najďalej od hluku. Nerozumiem, prečo sa toto celé deje. Moje srdce plače a prehovára k Bohu.
Neboj sa o to, čo nemôžeš kontrolovať. Zameraj sa na beh s Roselle a zvyšok sa postará o seba sám.
Nikdy predtým som nepočul Boží hlas tak zblízka a jasne. Okamžite pocítim pokoj – viem, že som pod ochranou. Moja myseľ a srdce sa začínajú upokojovať a viac sa zameriavam na Roselle. Cítim, ako mám jej postroj pevne v ruke – naše puto je stabilné.
V tejto chvíli som však silnejší a sebavedomejší. Neexistuje žiaden tieň pochybnosti o tom, že ma Boh vedie práve tak, ako ja vediem Roselle.

 

Nadácia Rosselin sen

Roselle: Pes, ktorý ma zachránil je príbeh muža, ktorého síce osud obral o zrak, no nikdy sa nevzdal a rozhodol sa splniť si svoje sny. Je to príbeh o psovi, ktorého oddanosť i odvaha zachránila životy.
Z Michaela sa stal medzinárodný hrdina, ktorý vystupuje po celom svete. Získal ocenenia od mnohých organizácií a v júli 2010 vystúpil ako hlavný prednášajúci na výročnej konferencii Národnej federácie nevidiacich v Dallase.

Zároveň vznikla Nadácia Rosselin sen. Nevidiacim deťom a dospelým sprostredkúva technológie, ktoré potrebujú na to, aby mohli žiť svoje sny.
Nevidiaci ľudia dnes čelia svetu, ktorý je plný špičkových technológií. Keďže technológia, ktorá sa používa na získanie prístupu do nášho sveta, je často veľmi drahá, nevidiaci k nej často nemajú prístup, hoci by im to pomohlo žiť naplnenejšie a prispievať spoločnosti.

„To je aj dôvod, prečo som na počesť svojho vodiaceho psa Roselle, jej odvahy, duševnej rovnováhy a tímovej práce založil nadáciu ROSELLIN SEN. Vždy som túžil robiť niečo, čím by som pomohol nevidiacim deťom získať náležité vzdelanie, ale aj nástroje, ktoré by boli prínosné pre ich budúcnosť,“ dodáva Michael Hingson.

Foto: Twitter/Morris Animal Refuge, Vydavateľstvo Motýľ


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.