Posledná aristokratka. Česká komédia so štedrou porciou zábavy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte radi české komédie, táto najnovšia je mimoriadne vydarená. Posledná aristokratka je vraj najčistejšia komédia, akú kedy režisér Jiří Vejdělek nakrútil. A to má na konte viacero skvelých filmov, okrem iného aj komédiu Účastníci zájezdu (podľa bestselleru Michala Viewegha). „Ak si chcete v kine užiť kus dobrej nálady, zájdite si na Poslednú aristokratku. Určite si vychutnáte štedrú porciu zábavy,” pozýva režisér Vejdělek. Od štvrtka 24.októbra aj v slovenských kinách.
Film má navyše vynikajúce obsadenie. Spomeňme aspoň mená Hynek Čermák, Tatiana Dyková Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Pavel Liška, Martin Pechlát, či Táňa Pauhofová.
Zaujímavosťou je, že skladbu k filmu naspievali slovenskí No name – nižšie si môžete pozrieť klip.

 

Posledná aristokratka

Rodený Newyorčan Frank získa vďaka šľachtickým predkom dávne rodové sídlo – zámok Kostka. Potom emigrantov sa tak po vyše 40.rokoch chystá s dcérou Máriou a temperamentnou ale srdečnou ženou Vivien vrátiť do Česka.
Ich predstavy o zámku a Česku, kde nikdy neboli, sú však tak idealizované a romantické, že už samotný stret s českou realitou prinesie veľa zábavných situácií.

Záležitosti okolo navrátenia zámku rieši pre nich právny zástupca Benda. Už po príchode rodinka zisťuje, že zámok sa nachádza v stave pomalého rozkladu. A navyše mimo spoločnosti a akéhokoľvek diania.
Jedinými stálymi obyvateľmi zámku Kostka je spiatočnícky kastelán Josef (hrá ho Martin Pechlát), gazdinka pani Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbár Krása (Pavel Liška).
Títo nájomníci na zámku Kostka pomaličky precitajú zo spánku porevolučných 90-tych rokov. A rodina Kostkových zasa stojí pred neľahkou voľbou: predať generáciami vybudované sídlo a vrátiť sa späť do Ameriky? Alebo sa pokúsia zámok Kostka zachrániť?

 

Bestsellerová knižná predloha

Film Posledná aristokratka vznikol podľa rovnomennej knihy Evžena Bočka. „Keď som si Poslední aristokratku prečítal, hneď som si vravel, že by z toho mohla byť dobrá komédia,” spomína si režisér Jiří Vejdělek. „Aj keď som sa vtedy dozvedel, že autorské práva na sfilmovanie sú už predané, osudovo sa ku mne aristokratka vrátila.”

Bočkov román vyšiel v roku 2012 a okamžite zvíťazil v prvom ročníku Ceny Miloslava Švandrlíka za najlepší humoristický román. Bolo to po dlhom období, kedy sa v Česku objavil vtipný humoristický román. Sám autor do príbehu vmiesil svoje dlhoročné sprievodcovské a kastelánske skúsenosti, a to ešte aj s nadhľadom, takže je to veľmi vydarený príbeh.

Ak ste videli mimoriadne vydarenú komédiu Účastníci zájazdu, možno uvidíte paralelu. Aj Posledná aristokratka je adaptácia knižného hitu. „Pri Účastníkoch išli Česi do zahraničia a bola to skôr letná komédia, v Poslednej aristokratke prichádzajú hostia zo zahraničia do Česka a je to zimná komédia,” vysvetľuje režisér Vejdělek, ktorý nakrútil Účastníkov zájezdu podľa bestselleru Michala Viewegha, film si pozrelo v kinách vyše 800-tisíc divákov a herecké výkony ocenila aj porota na MFF Tribeca v New Yorku.

česká komédia Posledná aristokratka

 

Zo zákulisia

Film Posledná aristokratka vznikala postupne na zámkoch Lemberk, Buchlovice, Rájec, Jaroslavice a najväčšia časť potom na zámku Milotice pri Hodiníne. „Želal som si, aby vo filme vyzeralo všetko pravdivo, tak prečo nakrúcať v ateliéroch, keď máme toľko krásnych pamiatok? Lenže v tých skutočných zámkoch sa nedá kúriť, aby sa nezničili obrazy a starožitný nábytok, takže sme mali niekoľko týždňov studený odchov 🙂 Bál som sa o štáb aj hercov. Ale to čaro zámkov naozaj stálo za to,” dodáva skúsený režisér.

Výber zámkov bol mimoriadne dôkladný. Režisér vraj videl snáď všetky české zámky na fotkách, na desiatkach z nich sa bol pozrieť osobne. Na prehliadky si dokonca nosil vlastné papuče. Chcel totiž, aby zámok Kostka splnila jeho predstavy, ktoré mal pri čítaní knihy. Napokon ten filmový zámok zložili zo spomínaných piatich zámkov.

Úžasné bolo samotné prostredie a atmosféra, ktorá sa nedá zažiť pri bežnej prehliadke. „Môžete len žasnúť, ako vyzerá obrovská jedáleň osvetlená iba sviečkami. Môžete si vyskúšať, aké to je, keď sa prechádzate nočnými zámockými chodbami len s petrolejkou v ruke. Obdivujete okamih, keď sa na zámockom schodisku oprie do veľkých okien zimné slnko a vzduchom poletuje prach zvírený upratovačkou pani Tichou. A keď ranné brieždenie prežiari zámockú kuchyňu a v zámku sa rozvonia čerstvé pečivo…” nadchýna sa režisér.

No Name naspievali pesničku k filmu Poslední aristokratka:

Pozrite si ďalšie KINO tipy.

 

česká komédia Posledná aristokratka
česká komédia Posledná aristokratka


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.