Pozitívna TROJKA. Citlivá protéza, koniec moliam a preč s rakovinou

Pinterest LinkedIn Tumblr +

3 správy, ktoré nás tento týždeň potešili

Dobrých správ nie je nikdy dosť. Tých zlých a negatívnych je okolo nás niekedy až priveľa.
A keďže LepšíDeň.sk to má už v názve, chceme vám prinášať oveľa viac optimistických a pozitívnejších noviniek, ktoré vám urobia deň krajším.
Priznávame – budeme úplne subjektívni a predstavíme vám 3 veci, ktoré nám urobili radosť a potešili nás.

  1. Protéza, ktorá cíti povrch. Vo svete je stále strašne veľa nášľapných mín, boli sme v Kambodži, kde sú nimi polia doslova posiate a následky sú hrozivé. Ľudia bez jednej či oboch nôh…ak mali šťastie a prežili.
    Rakúšania teraz vyvinuli revolučnú pomôcku pre takto postihnutých ľudí. Nožnú protézu, ktorá umožňuje majiteľovi cítiť povrch, po ktorom kráča alebo beží. Muž, ktorý túto protézu vyskúšal ako prvý, chodí vďaka nej s väčšou istotou, opäť sa bicykluje a vyskúšal dokonca aj lezeckú stenu.
    Na nožnej protéze pracoval tím vedcov z vysokej školy v Linzi pod vedením doktora Huberta Eggera. Ten už vyvinul aj protézu ruky, ktorá sa ovláda pomocou impulzov zasielaných priamo z mozgu. Nová nožná protéza je citlivá vďaka prepojeniu medzi nervovými zakončeniami vo zvyšku pacientovej nohy a pätou protézy. Bude stáť cca 5000,- EUR.

    3 správy, ktoré nás tento týždeň potešili

    Protéza, ktorá cíti povrch.

  2. Koniec moliam v skriniach! Londýnske Prírodovedecké múzeum testuje inovatívnu metódu, ako zabrániť množeniu molí. Výsledkom by mal byť aj koniec ich ničeniu oblečenia v skriniach.
    Ako to urobia? Spravia z nich gayov! S pomocou feromónov popletú zmysly samčekom, aby sa z nich stali homosexuáli, stratili záujem o samičky, čím sa zastaví ich rozmnožovanie. Po aplikácii feromónového prášku nie sú samčekovia schopní samičku nájsť.
    Potrebnú technológiu dodala poľnohospodárska technologická spoločnosť Exosect. Tento spôsob je podľa nej účinnejší a ekologicky šetrnejší ako pesticídy v guľôčkach proti moliam.
    Metódu skúša aj londýnska Kráľovská opera. Múzeum uviedlo, že počet molí sa za testovacie obdobie znížil o polovicu!
3 správy, ktoré nás tento týždeň potešili

Koniec moliam v šatníkoch!

3. Včasná diagnóza rakoviny pankreasu?
Aj vy máte občas pocit, že tá zákerná rakovina je všade naokolo? Nuž, aj nám v uplynulom roku zomrelo niekoľko známych, priateľov, či rodinných príslušníkov. Preto je každá dobrá správa v tejto oblasti na nezaplatenie.
Práve sme sa dozvedeli, že testovanie moču dáva nádej na skoré zistenie rakoviny pankreasu, ktorá hrozí ľuďom, v ktorých rodine sa už vyskytol. Tiež ju skôr dostanú silní fajčiari, obézni ľudia a tiež ľudia nad 50 rokov, u ktorých lekári až v tomto veku zistili diabetes.
Vedci z Británie a Španielska, ktorí test vyvinuli, dúfajú, že ak sa splní ich zámer, bude možné diagnostikovať rakovinu pankreasu oveľa skôr a ponúknuť pacientom liečenie. Teraz sa vedci zameriavajú na ľudí, u ktorých sa rakovina pankreasu objavila v rodine a je preto predpoklad, že pre ňu majú genetickú dispozíciu.

3 správy, ktoré nás tento týždeň potešili

Foto: nygardbiotech.com, bbc.co.uk, newsweek.com, ukmoths.org.uk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.