Poznáte peletové kachle? Poskytujú teplo a pristanú každému interiéru

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete sa v svojej obývačke tešiť z pohľadu na horiace plamene v kachliach? Drevo nie je jediná voľba a možno vás prekvapí, koľko výhod prinášajú moderné kachle na pelety.
Zatiaľ čo krby sa stavajú v domoch odnepamäti, kachle na pelety sú na Slovensku záležitosťou posledných dvadsiatich rokov. Získavajú svoju popularitu rovnako ako automatické kotly na pelety, ktoré sa používajú ako hlavný zdroj kúrenia pripojený na vykurovaciu sústavu v dome. Prečo sa teda rozhodnúť pre peletové kachle?

Skvelý doplnok k hlavnému vykurovaniu

V porovnaní s kotlom splnia peletové kachle aj ďalšie úlohy – ideálne slúžia ako doplnkový zdroj tepla, napríklad v domoch, kde sa kúri hlavne elektrinou alebo plynom. Počas jesene alebo jari si v kachliach rýchlo zakúrite, keď sa vonku ochladí alebo keď si chcete urobiť príjemný večer. Cez zimu ich využijete, len čo teplota vonku výrazne klesne.

„Mať doma viac zdrojov vykurovania je trendom poslednej doby, pretože tým získate viac nezávislosti od cien energií, pripomína Ing. Jana Stříteská zo spoločnosti OPOP, ktorá vyrába kotly a kachle vo Valašskom Meziříčí.

Bez komínu to nepôjde

Kachle ani krb sa, samozrejme, nedajú inštalovať, ak nemáte komín. Pri projekte nového domu sa oplatí počítať s komínom, aj keby ste ho začali používať až za niekoľko rokov. Je síce možná aj dodatočná montáž (napríklad antikorový komín umiestnený na fasáde), táto cesta je však vždy zložitejšia. Staršie domy majú tú výhodu, že obvykle majú komín, niekedy dokonca aj viacero. Moderné krbové kachle na pelety tak môžu ľahko nahradiť už nevyhovujúce kachle na drevo.

Zabudnite na drevo, zvoľte pelety

A prečo by ste mali dať prednosť dreveným peletám pred klasickými polenami dreva? Tých dôvodov je niekoľko: Pelety ponúkajú oveľa jednoduchšiu manipuláciu. Sú síce drahšie, na druhej strane sa však ľahko skladujú (voľne alebo vo vreciach), majú optimálnu vlhkosť, vysokú výhrevnosť a sledovanú kvalitu, ktorú dokazuje získaná certifikácia.

peletové kachle

Oheň v kachliach bez práce

Ešte dôležitejšie je, aký komfort zaisťujú automatické peletové kachle. „Rozdiel oproti krbom a kachliam na drevo je vo využití samočinnej prevádzky a inteligentných technológií,” vysvetľuje Ing. Jana Stříteská z OPOP. „Naše kachle majú riadiacu jednotku, ktorá reguluje chod vykurovania. Automaticky ovláda prísun peliet na rošt horáka, a tým udržuje požadovanú teplotu v miestnosti,dodáva.

Žiadne prikladanie a rozkurovanie, len teplo a pohoda

peletové kachlePre majiteľov kachlí na pelety to znamená, že sa nemusia takmer o nič starať. Kachle od OPOP majú veľký skrytý zásobník na 35 kilogramov paliva. Zapálenie ohňa prebieha len stlačením tlačidla, ktoré aktivuje zapaľovaciu patrónu.

Len čo zásobník jednoducho naplníte peletami, kachle vydržia kúriť až 3 dni. Automaticky sa spínajú podľa toho, aká je reálna a požadovaná teplota v interiéri. Kachle sa ovládajú na dotykovom displeji, kde môžete nastaviť aj denný alebo týždenný rozvrh.

Dizajn podľa vášho vkusu

Kachle sa často stávajú dominantou obývacej izby alebo jedálne, a tak je dôležitý každý detail. Napríklad pri nákupe peletových kachlí od OPOP si môžete vyberať spolu zo 6 variantov obkladového kameňa, ktorý navyše predlžuje sálanie tepla do miestnosti.

Aby sa nešpinilo sklo, ktoré umožňuje pohľad na ohňa, majú kachle špeciálny systém obtekania vzduchu okolo dvierok. Zároveň počas prevádzky prebieha automatické čistenie horákovej misky pomocou ventilátora.

Nezabudnite, že aj pre kachle na pelety platia povinné bezpečnostné pravidlá, ako sú nehorľavá podložka a odstup od horľavých predmetov.

palivové drevo kozubPrečítajte si tiež
Aké palivové drevo je najvhodnejšie do krbu?
Rozdelenie kozubov a typov dreva

TS, foto: Shutterstock, OPOP


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.