Prečo je dôležité oslavovať víťazstvá a vychutnať si úspech?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekedy sa správame úplne proti sebe. Ženieme sa za úspechom, snažíme sa zvíťaziť, dosiahnuť svoje ciele…a keď sa nám to konečne podarí, nedokážeme si to užiť. Buď nemáme na to čas a vrháme sa do ďalších vecí. Alebo sa pribrzdíme sami v zmysle „nemôžem sa príliš tešiť, aby som neprovokoval druhých“. Prípadne nechceme niekoho iného raniť, kto taký úspech nedosiahol…alebo nechceme na seba upozorniť, aby nám nezávideli.
Myslíte, že to je správne? Že to takto má byť?
A je naozaj dôležité oslavovať víťazstvá a vedieť si vychutnať úspech? Expert v oblasti predaja a komunikácie Blair Singer tvrdí, že je to základ ďalších úspechov. Dobre to vie napríklad aj cyklista Peťo Sagan, ktorý sa v roku 2017 zapísal medzi “nesmrteľných” – stal sa tretíkrát majstrom sveta. Po viacerých otravných otázkach novinárov ich odbil vetou: “Nechajte ma užiť si toto víťazstvo. Nechcem ešte rozmýšľať o tom, čo bude budúci rok!”

 

Vychutnať si úspech!

Reakcia na úspech, keď začínate vyhrávať alebo sa začne diať niečo pozitívne, je dôležitý dvojkrokový proces. Ako prvé musíte OSLÁVIŤ VÍŤAZSTVO!
Fyzické „ukotvenie“ výhry priateľským pozdravom s tľapnutím dlaní, podaním rúk, zaťatou päsťou alebo verbálnym „Áááánoo!“ sú prejavy, ktoré všetci dôverne poznáme. Najmä zo športu, ale dôležité sú aj v bežnom živote.
„Tieto prejavy vženú moment radosti hlboko do vášho povedomia, vašej duše aj tela a dodajú vám permanentnú silu. Zafixovanie momentu radosti vytvára momentum pre nasledujúcu úlohu,“ vysvetľuje Blair Singer.

vychutnať si úspech je dôležité

 

Nehanbite sa tľapnite si!

Ak niekedy sledujete šport v televízii alebo ste dokonca sami športovali či športujete, potom zrejme pripustíte, že oslava je súčasťou hry. Zakaždým, keď hráč skóruje, boduje, získa v americkom futbale o niekoľko yardov navyše a posunie sa bližšie k end zóne, chytí loptu alebo urobí niečo dobre, zvyšok spoluhráčov si s ním inštinktívne tľapne vztýčenými dlaňami. Potľapká ho po pleciach, dá mu frčku alebo urobí niečo iné ako prejav uznania za jeho prínos.

V NBA sa nestretneme s tým, aby si hráči s niekým, kto skóroval, netľapli vzájomne do dlaní. Preto sú takí zameraní na výkon. Zo všetkých prejavov je tento pravdepodobne najúčinnejší, hoci mnohí dospelí sa pri ňom cítia rozpačito a myslia si, že to je detinské alebo neprofesionálne.

 

Z hotela spravil predajný automat

Blair Singer je expert vo svojom odbore, má klieBlair Singerntov v 20 krajinách na piatich kontinentoch a často sú to firmy na zozname Fortune 100. Využíva pritom osvedčené princípy, ktoré fungujú pre veľké korporácie, aj pre podnikateľov, či bežných ľudí.
Spomína si, ako pred niekoľkými rokmi pracoval pre jeden zámorský hotel:

„Bol to dobrý podnik s niekoľko sto zamestnancami. Mal som na starosti vedúcich jednotlivých úsekov a učil som ich, aby si osvojili zvyk zakaždým osláviť víťazstvá – nielen svoje, ale aj víťazstvá svojho personálu. Nebolo to jednoduché, pretože kultúra mnohých ázijských regiónov NEZAHŔŇA také typy osláv. Napriek tomu asi po mesiaci začal tento nový zvyk prenikať do ich povedomia.

Keď celý personál prekonal svoje rezervované prirodzené zvyky, vedenie hotela začalo pomaly, ale isto badať výsledky. Z hotela sa stal predajný automat zarábajúci peniaze. Celková energia zamestnancov bola taká vysoká, že keď počas posledného poklesu ázijskej ekonomiky zaznamenala väčšina hotelov v tej oblasti iba 40- až 50-percentnú obsadenosť,  tento hotel bol na 90 percentách a viac.
Spojili sa v jeden celok a rozhodli sa, že každý v  tomto hoteli je zodpovedný za predaj služieb. V skutočnosti, najväčšie množstvo stálych zákazníkov prilákalo oddelenie údržby izieb a upratovania!“

sláva a úspechPrečítajte si tiež
Ako títo slávni dosiahli úspech? Recept nie je zložitý.

 

Úspešní vedia oslavovať

Všetci vieme, ako to urobiť. Ako osláviť víťazstvo. Robili sme to, keď sme boli malí…ale v dospelosti, akoby sme to zabúdali. Je nám to trošku trápne, miernime sa, kontrolujeme. A to podľa odborníkov rozhodne nie je dobré.
„Nedávno som sa stretol s jednou ženou, ktorá mi povedala, že na poslednej rodičovskej schôdzke jej päťročnej dcéry sa učitelia sťažovali, že v škole sa jej síce darí, ale že má „trochu priveľa sebavedomia“. Chápete to?“ čuduje sa Blair Singer v knihe Čo je dôležitejšie ako peniaze.

Technika oslavovania je pre väčšinu ľudí neznáma, ale pre úspešných ľudí je ich druhou prirodzenosťou. Takisto to má veľa spoločné so zablokovaním nášho malého vnútorného hláska a presmerovaním vnútorného dialógu správnym smerom.
Zvládnuť úspech je pravým opakom toho, ako zvládnuť nezdar. Ak sa stane niečo dobré, napríklad váš potenciálny zákazník súhlasí so stretnutím alebo dostanete od zákazníka nejaké pozitívne znamenie, mali by ste to osláviť. A choďte ešte ďalej: aby ste si skutočne vybudovali momentum, musíte to využiť a stať sa živou legendou! Povedzte si, že pre tento úspech bude celý váš týždeň skvelý. Uvidíte, ako všetko vo vašom živote bude kvôli tejto malej udalosti úspešné.

Naučte sa víťaziť!
Predstavte si, keby ste sa správali k celému svojmu životu takým spôsobom! Vaša energia a výsledky by boli neuveriteľné. Problém je, že niektorí ľudia, dokonca aj potom, ako dosiahnu víťazstvo, v tom už nepokračujú.
Dohrajú do jamky a povedia si: „To bolo iba šťastie.“
Podarí sa im úspešne vybaviť telefonát a oni povedia: „Škoda, že všetky nie sú také.“
To je vnútorný dialóg, ktorý zabodne tŕň do srdca vašej duše, energie a výsledkov…

Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.