Brian Tracy: Prestaňte používať výhovorky a posuniete sa ďalej!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existuje niekoľko prekážok na ceste k úspechu. Je škoda, že si ich neraz pridávame sami, prípadne ich neodstraňujeme, hoci to nie je nič zložité.
Najvážnejšia choroba, ktorá podkopáva a sabotuje väčšinu úspechu, sa volá „vyhováranie sa“. Alebo lepšie povedané, je ňou „zápal žľazy, ktorá je zodpovedná za vytváranie  ospravedlnení“. Jednoducho – prestaňte využívať výhovorky a posuňte sa ďalej!

 

Neuhýbajte

„Jedným z charakteristických znakov ľudí, ktorí plnohodnotne žijú, je ten, že sa nikdy nesťažujú a nikdy nič nevysvetľujú. Nehľadajú výhovorky pre seba ani pre svoje správanie,“ vysvetľuje svetoznámy motivátor Brian Tracy.
Buď  podľa neho niečo urobia, alebo to neurobia. Nikdy však nenariekajú, že nevedia ako ďalej. Nepoužívajú ani žiadne z početných výhovoriek, ktoré zvyknú používať slabí ľudia napríklad na ospravedlnenie svojho meškania.

Odstráňte preto zo svojho jazyka slovíčka na ospravedlňovanie vlastných chýb. Prestaňte hovoriť veci ako „Pokúsim sa“, alebo „Urobím to najlepšie, ako viem“.

Týmito výrazmi už vopred ospravedlňujte svoj možný neúspech. Keď niekto povie: „Pokúsim sa to urobiť v stanovenom termíne,“ tak v skutočnosti hovorí: „Dávam vám jasný signál, že vás pravdepodobne sklamem. Už teraz viem, že to nestihnem urobiť včas. Nemôžete ma viniť za to, ak to nebude hotové v termíne.“

Ak sa budete vyjadrovať týmto spôsobom, budete mať aj vy sami pocit, že ste malí a neistí. A navyše tým aj tak nikoho neoblafnete. Každý predsa vie, že ľudia, ktorí používajú tento typ výhovoriek, sú v skutočnosti nekompetentní a nespoľahliví v akejkoľvek situácii.

výhovorky

Zbytočné výhovorky vás len brzdia. Zbavte sa ich.

Jedného dňa…

Poznáte ten vtip, že každý chce byt úspešný, bohatý, štíhly, obľúbený a tešiť sa z úžasného života, ale predtým, ako na tom začne pracovať, potrebuje si dopriať malé prázdniny?
Takže vyrazí na úžasné dovolenkové miesto, na ostrov fantázie zvaný „Jedného dna budem“.

Ľudia, ktorí dovolenkujú na tomto ostrove, zvyčajne podľa Briana Tracyho hovoria:
„Jedného dňa budem pracovať tvrdšie a povýšia ma.“
„Jedného dňa si tú knihu prečítam a zlepším svoje schopnosti.“
„Jedného dňa sa pustím do chudnutia a zbavím sa nadbytočných kilogramov.“
„Jedného dňa sa naučím lepšie pracovať s časom a stanem sa produktívnejším.“
A tak ďalej, a tak ďalej…

A viete, kto týchto ľudí najčastejšie obklopuje? Presne taký istý okruh známych, ktorí tiež vravia, že „Jedného dna…“. Pritom najbežnejším predmetom konverzácie týchto ľudí sú ich „obľúbené výhovorky“.

brian tracyPrečítajte si aj
7 krokov ako dosiahnuť svoje ciele.

Obľúbené výhovorky

Ľudia, ktorí sa na ostrove fantázie usadili, majú veľmi radi výhovorky. Jeden druhého sa zvyčajne pýtajú: „Prečo ste vy na tomto ostrove?“
Keď dostanú odpoveď, znova sa stiahnu a ďalej len opakujú svoje obľúbené výhovorky, prečo nežijú svoj život v súlade so svojím potenciálom.

Ako povedal Mark Twain: „Existujú tisíce výhovoriek prečo neuspieť, ale ani jediný dôvod.“

„Takže tu je tajomstvo vášho úspechu,“ odkazuje Brian Tracy vo svojej knihe Nerečni a konaj! „Okamžite opustite ostrov fantázie! Žiadne ďalšie „sebaospravedlňovanie“. Už nijaké výlety do krajiny „Jedného dňa…“. Namiesto toho začnite rozvíjať jeden pozitívny návyk za druhým. Skúšajte to každú minútu svojho života. Najprv si vyberte návyk, ktorý by ste si radi osvojili, a potom na ňom aspoň mesiac pracujte. Precvičujte si ho každý deň. Nikdy neurobte výnimku. Ak sa aj pošmyknete, čo sa môže z času na čas stať každému, okamžite sa spamätajte a znova si svoj nový návyk začnite precvičovať.“

Brian Tracy tiež radí, aby ste robili tak znova a znova, až kým sa pre vás nestane ľahkým a automatickým. Potom prejdite na ďalší zvyk, ktorý si potrebujete osvojiť na to, aby ste sa stali tým, kým chcete byť. Čo je však najdôležitejšie, naučte sa začať a vytrvať vo svojich najdôležitejších úlohách.

Pretože práve tvorba a dodržiavanie pozitívnych návykov nás posúva ďalej k našim túžbam a snom. S výhovorkami sa ďaleko nedostane nikto.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.