Princ Harry a špinavá bielizeň. Aká je kniha Náhradník + úryvky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Výbušný, kontroverzný, odhaľujúci. Taký je Náhradník od princa Harryho. V knihe nešetrí kráľovskú rodinu, svojich najbližších, no zároveň sa snaží pôsobiť ľudsky a vysvetľuje, prečo sa čo udialo. Či mu uveríte, to už je na vás.

Náhradník a princezná Diana

Harry s mamou Dianou

Harry s mamou Dianou.

Náhradník sa začína stretnutím Harryho s bratom Williamom a otcom Charlesom. Harry na nich čaká a spomína na mamu princeznú Diana, ktorú v knihe oslovuje ako mamička. A už tento úvod vyznieva vykalkulovane – na jednej strane nevraživé pohľady a odťažitosť jeho brata i otca, na strane druhej krásne spomienky na lady Di.
Akoby si chcel čitateľov hneď v úvode nakloniť na svoju stranu a jemne ich postrčiť, aby boli na jeho strane. Veď princeznú Dianu milovali všetci, dodnes má milióny fanúšikov a milujúci syn predsa nemôže byť zlý človek…

Hoci mamička bola princezná a nosila meno rímskej bohyne, nevystihovalo ju to. Zvyčajne ju prirovnávali k obdivovaným ikonám a sväticiam – od Nelsona Mandelu cez Matku Terezu až po Janu z Arku –, no žiadne prirovnanie, hoci vznešené a láskyplné, sa nejavilo správne. Ako najznámejšia žena na svete, jedna z najzbožňovanejších, bola jednoducho neopísateľná. Taká je prostá pravda.

Kniha je naozaj napísaná pútavo, remeselne zručne vyrozprávaná, takže vám hneď napadne, či ju nepísal nejaký ghostwritter…a mali by ste pravdu. Harry si totiž najal na písanie držiteľa Pulitzerovej ceny J.R.Moehringera. Jeho meno síce nenájdete na obálke, ale bezpochyby má tento profík veľký podiel na čítavosti a pútavosti knihy.
Celou knihou sa nesú výčitky voči iným, ponosovanie sa, sebaľútosť…a do toho samozrejme spomienky na mamu Dianu, ktorú zbožňoval, miloval. V tomto smere Harry a jeho ghostwritter zvládli úlohu výborne – naklonia si vás, získajú, presvedčia o „svojej“ pravde.

princezná dianaPrečítajte si tiež
Princezná Diana. Prečo si získala srdcia miliónov ľudí?

Dospievanie, vojna a láska

Harry opisuje bežné veci ako školu, pobyty v Austrálii a Afrike, najmä v Botswane. Nechýba vojenský výcvik, plánované nasadenie do Iraku, ktoré zrušili…a následne služba v Afganistane.
Neobchádza ani maturitný večierok, na ktorom sa ukázal v nacistickej uniforme a z čoho bol veľký škandál v médiách, ak si spomínate. Ďalšie škandály s médiami, drogy…
A určite u mnohých čitateliek očakávané pasáže s Meghan – prvé stretnutie, predstavenie v rodine, pravidlá, ktoré musel od začiatku dodržiavať. Následne zásnuby, svadba…

Meghan mala na sebe čierny sveter, džínsy a vysoké topánky. Šaty by som zhodnotiť nevedel, no vyzerala šik. Na nej by však všetko vyzeralo šik. Aj bivakovací spacák. Zaregistroval som najmä rozdiel medzi internetom a skutočnosťou. Prezrel som si mnoho jej fotiek z módnych editoriálov a televízie, na všetkých vyzerala očarujúco a atraktívne, no teraz, keď som videl ženu z mäsa a kostí, bez ozdôbok a bez filtra, zdala sa mi… ešte krajšia. Prenádherná.

Náhradník je bezpochyby zaujímavé a pútavé čítanie. Skvele napísaný príbeh, vďaka ktorému nazriete do kráľovskej rodiny…ale chcelo by to aj pohľad z druhej strany. Niektoré situácie sa zdajú až nereálne, primyslené a hoci to tak môže byť, v záujem objektivity by sa hodil názor druhej strany.

Koluje slávna historka o tom, ako sa raz mamička (princezná Diana)  pokúsila starkú (kráľovnú Alžbetu II.) objať. V skutočnosti to bol skôr výpad než objatie, ak možno veriť očitým svedkom. Starká sa stihla uhnúť a pocit trápnosti vyvrcholil odvrátenými pohľadmi a tichými ospravedlneniami.

kniha Náhradník princ Harry

Páli Náhradník mosty?

Princ Harry v podstate brýzga na každého, prezrádza detaily a osobné stretnutia, ktoré by asi nemali vychádzať na povrch (minimálne v slušnej spoločnosti). Nenápadne (niekedy aj nápadne) ohovára brata Williama, ktorého oslovuje Willy. Otca, dokonca v jednej časti Eltona Johna.
Sťažuje sa a rozoberá komentáre na sociálnych sieťach, ktoré mu ubližujú, tiež tweety, články v médiách…akoby priletel z inej planéty a je prekvapený, koľko zloby, nenávisti  a hejtu môže byť na sociálnych sieťach.
Niekedy je žiaľ až malicherný a detinský, sťažuje sa ako bol odjakživa len Náhradníkom, zatiaľ čo jeho brat William Následníkom. On bol údajne len plán B, narodil sa vraj len preto, keby sa niečo stalo Williamovi…

„Povolali ma do zálohy, aby som poskytol rozptýlenie, odviedol pozornosť, a ak to bude nutné, ponúkol náhradný orgán. Možno obličku. Transfúziu krvi. Kostnú dreň. Veľmi jasne mi to dali najavo už na začiatku mojej životnej cesty a pravidelne to vedomie posilňovali…“

Pritom Harry sa narodil do systému, kde je následníctvo trónu  dané zákonom a logikou. Následníctvo proste má svoje pravidlá, aby nevznikol chaos a tak to je. Nikto dodnes nespochybňoval jeho platnosť, Harry v tom vyrastal a zrazu sa cíti dotknutý, že je len náhradníkom? Napokon, aj mama princezná Diana ho vychovávala tak, aby bol vždy oporou svojmu staršiemu bratovi, ktorý sa mal raz stať kráľov, prevziať toto nesmierne ťažké bremeno koruny.

Vytiahol som si paplón až po bradu, lebo som nemal rád tmu. Nieže nemal rád, neznášal som ju. Podobne ako mamička, raz mi to prezradila. Zdedil som to po nej spolu s jej nosom, modrými očami, láskou k ľuďom a nenávisťou k samoľúbosti, falošnosti a snobizmu…

kniha Náhradník princ Harry

Môže za to Meghan?

Harry žije dnes s Meghan a deťmi Archiem a Lilibet Dianou v USA na západnom pobreží, a celá kniha je taká americká. Vykalkulovaná, premyslená, škandalózna.

Na knihu sú mnohé prekvapené reakcie známych ľudí, aj tých z okolia kráľovskej rodiny. Napríklad fotograf Arthur Edwards, ktorý desaťročia sprevádzal kráľovskú rodinu na stretnutiach, podujatiach aj výletoch, patrí medzi tých, čo ich pozná doslova od hlavy až po päty. Ako málokto. „Harry bol niekto výnimočný a bolo mi potešením s ním pracovať. Potom zrazu stretol Meghan a otočil sa o 180 stupňov,“ povedal Edwards v jednej talkšou.

Vraj Harry bol prirodzený, kamarátsky, ústretový a neváhal sa zabávať aj s novinármi, ktorých po akciách vzal do pubu, zaplatil im účet, rozprávali sa, smiali… No absolútne sa zmenil. Memoáre Náhradník ho nemilo prekvapili. „Čítam v knihe, že médiá sú ako zlé príšera. Zaujímalo by ma, kedy sa takto zmenil.“

Princ Harry v knihe verejne perie špinavú bielizeň. Robí to premyslene, až zlomyseľne, zbavuje kráľovskú rodinu kúzla, čo by nebol až taký problém, no v slušnej spoločnosti sa takéto veci nerobia. Sú jednoducho nezdvorilé.

Kniha Spare, čiže Náhradník sa dostala do Guinessovej knihy rekordov ako najrýchlejšie predávaná non-fiction kniha histórie, porovnateľná so šialenstvom okolo Harryho Pottera. Vo Veľkej Británii, USA a Kanade sa za jediný deň predalo neuveriteľných 1,43 milióna výtlačkov, a o pár dní to už bolo vyše 5 miliónov kusov.

 

Vrátil som sa domov z práce a našiel Meg sedieť na schodoch. Išla si oči vyplakať.
Zľakol som sa, že sme prišli o dieťa. Klesol som pred ňou na kolená. Vyhŕkla, že to už nechce. Čo nechceš? Žiť. Najprv som ju nepochopil. Nerozumel som a možno som ani nechcel rozumieť. Moja myseľ to jednoducho odmietala prijať. Je to trápenie, pokračovala. Čo také? To, že ma takto nenávidia. Za čo vlastne? Čo urobila? pýtala sa. Naozaj to chcela vedieť. Aký hriech spáchala, že si zaslúži takéto zaobchádzanie? Želala si iba toľko, aby to trápenie pominulo. Nielen kvôli sebe, ale kvôli všetkým. Kvôli mne, kvôli svojej mame. Nemohla však proti tomu nič robiť, a tak sa rozhodla zmiznúť. Zmiznúť? Ak tu nebude ona, stratia sa aj novinári a potom nebudem musieť takto žiť. Naše nenarodené dieťa nebude musieť takto žiť.

Pozrite si film Harry a Meghan – Kráľovská romanca z roku 2018:

 

Foto: Ikar, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.