Rozprávkový Spiš. To najlepšie a najkrajšie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spiš patrí medzi najkrajšie regióny Slovenska. Má neuveriteľný turistický potenciál, ktorý v mnohých smeroch využíva, inde to ešte pokrivkáva. Každý turista či návštevník si tam však nájde „to svoje“. Nádherná príroda, krásne mestá, kostoly a kláštory, ľudová kultúra, hrady… Veď tri z deviatich národných parkov sú práve na Spiši. Je tam najviac slovenských lokalít zapísaných v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Keď sa povie Spišský hrad, Slovenský raj, oltár Majstra Pavla z Levoče, Podolínec, kostolík v Žehre…, okamžite vám napadne Spiš. „Ešte fantastickejšie pôsobí, keď si uvedomíme, na akom malom území sa táto obrovská kultúrna a predovšetkým prírodná rozmanitosť koncentruje. Veď rozloha Spiša je asi jedenásťkrát väčšia než je územie Bratislavy, alebo len približne dva a pol krát väčšia ako je rozloha Londýna. S takýmto „výpočtom“ pôsobí Spiš priam rozprávkovo,“ tvrdí Juraj Kucharík, autor turistického sprievodcu Spiš.

 

Spiš. To najlepšie a najkrajšie

Pripravili sme pre vás prehľad toho najkrajšieho, čo sa oplatí navštíviť na Spiši. Pre každého to samozrejme môže byť niečo iné a je prirodzené, že náš výpočet by ste upravili, alebo doplnili podľa svojho gusta.
V každom prípade však dúfame, že ak ste ešte nespoznali Spiš zblízka a intenzívnejšie, že vás to inšpiruje a podnieti trošku sa tam zacestovať 🙂

Národné parky

slovenský rajJedinečnosť a rozmanitosť prírody Spiša potvrdzuje, že na jeho pomerne malom území sa nachádzajú až tri z deviatich slovenských národných parkov. Aj keď ich delia len krátke vzdialenosti, sú úplne odlišné.
Zatiaľ čo v Pieninách na severe Spiša sa budeme plaviť kaňonom rieky Dunajec, vo Vysokých Tatrách môžeme obdivovať scenérie vysokohorského prostredia (nie náhodou sa Vysoké Tatry zvyknú nazývať aj miniatúrnymi Alpami).
Jedinečný zážitok v južných častiach Spiša ponúkajú tiesňavy Slovenského raja a výstupy po rebríkoch popri tamojších vodopádoch.

Ďalším národným parkom, ktorý z malej časti zasahuje do juhozápadnej časti Spiša, je Národný park Nízke Tatry. Medzi turistami sa čoraz väčšej obľube tešia aj pohoria Spišská Magura, Levočské vrchy či Volovské vrchy. Počas ciest po Spiši, ideálne napríklad na bicykli, budeme prekvapení, aké pohľady nám ponúka tunajšia príroda.

 

UNESCO

Spiš je bohatý na vzácne pamiatky, ktoré sú aj v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Do zápisu Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia patria lokality:

  • historické centrum Levoče s dielom Majstra Pavla
  • Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, Spišský hrad
  • obec Žehra s Kostolom sv. Ducha
  • travertínové kopy Sivá Brada
  • Dreveník a Pažica

V rámci zápisu Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka je uvedená i ďalšia vzácna kultúrno-historická pamiatka – Drevený artikulárny kostol v Kežmarku.
Prírodnou pamiatkou na Zozname UNESCO je aj Dobšinská ľadová jaskyňa v južnej časti Slovenského raja, ktorá je súčasťou zápisu Jaskyne a priepasti Slovenského krasu.

Biosférickou lokalitou UNESCO sa v roku 1993 stali Vysoké Tatry, pričom v nominácii do prestížneho zoznamu sú od roku 2002 prírodné rezervácie Tatier.

unesco slovenskoPrečítajte si tiež
Slovenské klenoty UNESCO. Poznáte ich všetky?

 

Zvonice

zvonica StrážkyCharakteristickými stavbami viacerých spišských miest sú samostatne stojace renesančné zvonice, ktoré v istom zmysle pripomínajú talianske kampanily. Tieto jedinečné stavby majú tvar veže so štvorcovým pôdorysom a v ich vnútri sú zavesené zvony. Tie najkrajšie sa nachádzajú v Kežmarku, Spišskej Sobote, Vrbove či v Strážkach (vpravo na fotografii, postavili ju v roku 1629; vo zvonici visia štyri zvony – najväčší s priemerom 110 cm pochádza z roku 1647 a najstarší odliali v roku 1517).

 

Gotické kostoly

Mnoho spišských miest a dedín sa môže pochváliť stredovekými kostolmi. Neraz aj malá dedinka sa pýši z umelecko-historického hľadiska významným gotickým kostolom.
Niekoľké z nich majú ešte neskororománsky, resp. ranogotický pôvod. Ich vek presahuje aj viac ako sedemsto rokov.
„Typické sú najmä spišské dvojloďové kostoly, v ktorých priestor chrámu zaklenuli na stredný (jeden či viac) oporný stĺp. Mnohé kostoly si zachovali svoj pôvodný cenný gotický inventár.  Steny viacerých kostolov zdobia stredoveké nástenné maľby,“ píše Juraj Kucharík v knihe Spiš.

 

Nástenné maľby

Nástenná maľba Korunovanie Karola Róberta z AnjouV mnohých spišských kostoloch sa zachovali unikátne stredoveké nástenné maľby, ktoré sú jedinečnou ukážkou gotického umenia na Spiši. Cieľom autorov bolo dostať kresťanskú vierouku aj medzi obyčajných a negramotných obyvateľov. Jednotlivé biblické výjavy a učenia zobrazili pomocou malieb a symbolov.
Najkrajšie a najzachovalejšie súbory nástenných malieb nájdeme v Žehre, Levoči, Slatvine, Strážkach, Poprade, Veľkej Lomnici či v Podolínci. Na fotografii je Nástenná maľba Korunovanie Karola Róberta z Anjou v Spišskej Kapitule.

 

Diela Majstra Pavla

Ako pozná vari každý Talian meno a tvorbu Michelangela či Leonarda da Vinciho, tak aj osobnosť a dielo Majstra Pavla pozná azda každý Slovák. Rezbár Majster Pavol pôsobil prvé štyri desaťročia 16. storočia v Levoči, čím výrazne ovplyvnil umenie na Spiši.
Jeho diela nájdeme najmä v Levoči. Tamojší Pavlov hlavný oltár v Kostole sv. Jakuba je najvyšším gotickým retabulom (umelecky spracovanou časťou kresťanského oltára) na svete.
Práce Majstra Pavla a jeho dielne nachádzame aj v iných spišských mestách a obciach, ako napríklad v Spišskej Sobote, Ľubici, Mlynici, Spišských Vlachoch či v Spišskej Novej Vsi.

Posledná večera, gotické súsošie od majstra Pavla z Levoče.

Posledná večera, gotické súsošie od majstra Pavla z Levoče. (foto Wikimedia)

 

Mestské pamiatkové rezervácie

kežmarský hradHistorické centrá miest, v ktorých sa v priebehu dejín, najmä od stredoveku, vytvoril urbanisticky výnimočný sídelný útvar,  boli vyhlásené za mestské pamiatkové rezervácie.
Na Slovensku bolo postupne vyhlásených 18 mestských jadier za mestské pamiatkové rezervácie.
O prvých ôsmich sa rozhodlo v roku 1950, pričom až polovica z nich boli spišské mestá, a to Levoča, Kežmarok (na fotografii Kežmarský hrad, jediný úplne zachovaný hrad na Spiši, z roku 1463), Spišská Sobota a Spišská Kapitula. Piatou mestskou rezerváciou na Spiši je Podolínec, ktorú vyhlásili v roku 1991.
Dovedna až päť z osemnástich slovenských mestských pamiatkových rezervácií sa nachádza na Spiši, čo opäť potvrdzuje výnimočnosť Spiša a krásu tunajších historických miest.

 

Baziliky minor

Bazilika minor je čestný titul, ktorý významným kostolom prepožičiava sám pápež. Týmto titulom vyzdvihuje význam chrámu pre okolie a zároveň s ním posilňuje svoje väzby. Často ide o významné pútnické kostoly. Baziliky minor sú chápané ako osobitné centrá liturgických a pastoračných podujatí.
Na Spiši sa až tri kostoly môžu pýšiť týmto titulom a až dva z nich sú v Levoči – Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore a Kostol sv. Jakuba.
Treťou spišskou bazilikou minor je Kostol Povýšenia svätého Kríža v Kežmarku.

 

gotická cestaGotická cesta

Gotická cesta je prvou tematickou kultúrno-poznávacou cestou na Slovensku. V dĺžke takmer 280 km prechádza regiónmi Spiš a Gemer a poukazuje na významné pamiatky, ktoré vznikli v stredoeurópskom kontexte rozvoja gotiky. Na jednotlivé pamiatky upozorňujú tabule s piktogramom v tvare gotickej klenby. Cesta sa delí na štyri okruhy, ktoré spolu vytvárajú jednotný celok. Sú to:

  • Spišsko-gemerský okruh
  • Spišský okruh – Tatranský
  • Spišský okruh – Pieninský
  • Gemersko-rimavský okruh na južnom Slovensku.

 

Ľudová kultúra

ždiarNa Spiši sa zachovali originálne zvyky a obrady viažuce sa k rôznym životným a kalendárnym etapám. Nesmieme zabudnúť ani na tradičnú hudbu a piesne, odev, stravu, remeslá, nárečie či porekadlá. Samostatným celkom je ľudová architektúra. Doklady ľudového staviteľstva sa najlepšie zachovali v obciach Ždiar (na fotke) a Osturňa, ktoré boli vyhlásené za pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry na Slovensku.

Dovedna z desiatich takto chránených slovenských obcí nachádzame dve práve na Spiši.  Pamiatky ľudovej architektúry sa zachovali aj v obciach Torysky, Nižné Repaše a ďalších. Osobitnú etnografickú skupinu tvoria gorali žijúci na severe Spiša, na slovensko-poľskom pohraničí. Práve pojem goral sa najčastejšie spája s označením horalov, obyvateľov žijúcich v horách.

Charakterizuje ich typické goralské nárečie príbuzné poľským dialektom či prevažujúci valašský folklór. Spišská, Spišské, Spišský Na Spiši sa popri Liptove nachádza najviac miest a obcí, ktorých názov začína prídavným menom symbolizujúcim názov regiónu, ako napríklad Spišská Nová Ves, Spišské Tomášovce či Spišský Hrušov. To je len zlomok z trinástich tunajších obcí, ktorých názov začína na Spišská, Spišské či Spišský.

Ak sa chystáte spoznať Spiš oveľa lepšie, odporúčame knihu z vydavateľstva Dajama – Spiš. Výborne spracovaný, graficky pútavý sprievodca s množstvom tipov, praktických informácií a zaujímavostí.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.