Jeden na mobile, ďalší na tablete, otec pozerá telku a mama v tichu kmitá v kuchyni. Aj takto to vyzerá v niektorých rodinách. Trávime spolu čoraz menej času, hoci sme v tom istom byte, či dome. Nerozprávame sa, nekomunikujeme, alebo len minimálne. „Rýchly životný štýl, profesionálna prestíž, nadmerná kritickosť, nedostatok trpezlivosti, tvrdohlavosť… to je len pár prekážok, ktoré bránia normálnej a hodnotnej komunikácii v rodine,“ myslí si PhDr. Juraj Šatánek, CSc., autor učebnice pre vysoké školy Komunikácia v rodine. Máme pre vás skvelý tip na novú hru, pri ktorej sa zabavíte, veľa dozviete a niečo aj naučíte.
Po mimoriadne úspešných knihách Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj vyšla originálna spoločenská hra Ako to bolo kedysi? Zjednodušene – hra obsahuje karty, plán a cieľom je rozprávanie príbehov. Rodinných zážitkov. Keďže spoločenské hry sú čoraz obľúbenejšie, aj táto si rýchlo našla cestu k tisíckam ľudí. LepsíDeň.sk sa o nej zhováral s Monikou Kopřivovou.
Zahrajte si novú hru
„Základom hry sú retro fotografie na kartičkách, ktoré starších aj mladších inšpirujú k rozprávaniu príbehov,“ vysvetľuje stratégiu hry Ako to bolo kedysi? jej iniciátorka PharmDr. Monika Kopřivová. „Retro obrázky ukazujú mladším hráčom, aké to bývalo kedysi. Pamätníci si zasa s radosťou zaspomínajú na zážitky z minulosti.“
Všetci totiž máme spomienky a príbehy z minulosti, na ktoré radi spomíname a radi sa s nimi podelíme. Niektoré sú zábavné, iné plné trapasov, ďalšie poučné. Takmer vždy však zaujmú a potešia toho druhého. Hra Ako to bolo kedysi? inšpiruje vďaka retro fotkám k rozprávaniu a núti nad príbehmi premýšľať. Zamyslieť sa a niekedy pátrať naozaj hlboko v pamäti.
Od svojich blízkych, starých rodičov či priateľov sa neraz dozviete nečakané a úplne neznáme príbehy, ktoré by im inak asi nezišli na um. Nevyplávali by na povrch. Hra je navyše vždy iná a určite neplatí, že ju môžete hrať len so starými rodičmi, ktorí majú spomienok najviac.
„Moja kamarátka mi napríklad nedávno písala, ako ju vzala na stretnutie so spolužiakmi po rokoch. Všetci spomínali na historky z mladosti až do skorých ranných hodín a úžasne si to užívali. Hra je naozaj pre celú rodinu, kamarátov. Hrá sa na horách, na dovolenke, v domovoch pre seniorov,“ vysvetľuje Monika Kopřivová, ktorá má na konte aj úspešné knihy Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj.
Princíp hry Ako to bolo kedysi?
Ten je jednoduchý.
Každý hráč dostane na začiatku niekoľko kartičiek s fotografiami a jeho úlohou je vyrozprávať príbeh, ktorý zažil. Hráči sa postupne v rozprávaní striedajú.
V druhej fáze sa rozloží herný plán, rozdelia sa figúrky a odpovedá sa na otázky, ktoré sa týkajú príbehov. Ten, kto správne odpovie, sa posunie na hernom pláne. Víťazom je hráč, ktorý sa dostane do stredu ako prvý…no víťazmi sú vlastne všetci.
Spoločne totiž trávia čas, či už je to rodina, partia mladých na chate alebo priatelia z ulice. „Hra tak pobáda k rozprávaniu zaujímavých príbehov, zároveň pomáha trénovať krátkodobú a dlhodobú pamäť. Vaša babička, dedko, rodina, priatelia si príjemne zaspomínajú a ostatní sa dozvedia príbehy z rodinnej histórie,“ dodáva Monika Kopřivová.
Hra Ako to bolo kedysi? je určená pre 2 až 12 hráčov od 6 do 120 rokov. Trvá 45 až 90 minút.
Hit v susednom Česku
V Česku už je hra na trhu dlhšie. Aké sú ohlasy a čo sa ľuďom páči najviac?
Podľa Moniky Kopřivovej je to hra, pri ktorej sa rozhodne nenudíte. Ľudia oceňujú práve tie retro fotografie – veď už na škatuli je množstvo retro fotiek predmetov, ktoré poznáme z detstva, mladosti, televízie.
„Keď ľudia vidia hru po prvý raz, vyzerá to vždy rovnako,“ usmieva sa Monika. „Vezmú si škatuľu do ruky a so záujmom ju otáčajú, začnú sa usmievať, ukazujú ju ostatným a hovoria: ´Pozri, toto sme mali doma!´ A tak isto si prezerajú kartičky s fotkami. Mám z toho obrovskú radosť a zároveň vidím, aké dôležité sú spomienky. Že ľudia naozaj radi spomínajú na svoje detstvo a mladosť.“
Víťazstvo vôbec nie je to najdôležitejšie. Tým najcennejším sú samotné príbehy. Dozviete sa, akí boli vaši starí rodičia alebo rodičia kedysi, ako žili a vypočujete si o udalostiach, ktoré by ste sa možno inak nedozvedeli. Hra je tiež impulzom, aby sme sa navzájom počúvali.
Prečítajte si tiež
Poradíme, čím obdarovať starých rodičov.
Ideálny darček na Vianoce
Spomienky sú cenné pre každého z nás. „Keď sme hru s kolegami tvorili, chceli sme, aby bola naozaj inšpiratívna a ľuďom sa tie retro obrázky páčili. Dali sme si s nimi naozaj obrovskú námahu – hľadali sme staré fotky v archívoch, oslovovali zberateľov, múzeá. Množstvo predmetov sme zháňali v bazároch, aby sme ľuďom dali dokonalú inšpiráciu a dobre sa im spomínalo. A ja verím, že sa to podarilo,“ dodáva Monika Kopřivová z Babičkářství.
Takže originálny darček k blížiacim sa Vianociam.
Všetci uvažujeme, čo kúpiť, aby to bolo niečo zaujímavé, nové, originálne a zábavné. Napríklad vybrať darček pre starých rodičov, ktorý by ich potešil, je pre mnohých doslova sizyfovská práca. Ako to bolo kedysi? je veľmi pekný a zmysluplný darček, ktorý robí darček rôznym vekovým kategóriám. Je to hra, ktorá rozvíja malých aj veľkých. Podporuje medzigeneračné vzťahy a komunikáciu v rodine. „Keď ju hrala po prvý raz moja maminka, vravela, že je to hra, ktorá spája generácie. A myslím, že mala pravdu,“ dodáva Monika Kopřivová.