Mnohí to poznáte z vlastnej skúsenosti. Ak žijete v oblasti, kde je tvrdá voda, dokáže vás skutočne potrápiť. Darmo sa snažíte udržiavať vodovodné batérie a kuchynské spotrebiče v top stave – tvrdá voda a vďaka nej nevzhľadné usadeniny vás vždy dobehnú.
Máte aj vy podobné skúsenosti? Ako s tým bojujete? A je naozaj mäkká voda v porovnaní s tvrdou vždy lepšia voľba?
Máme pre vás zaujímavé tipy, ktoré vám pomôžu poradiť si s častým problémom príliš tvrdej vody v našich domácnostiach.
Prečo je vlastne voda tvrdá?
Tvrdá voda v domácnosti vraj nášmu zdraviu nijako neškodí, ale rozhodne negatívne ovplyvňuje životnosť a účinnosť niektorých domácich spotrebičov. Zaujímavé je, že zo zdravotného hľadiska sa skôr odporúča pitie tvrdšej vody, ale samozrejme len do určitej miery. Poradíme vám, čo robiť ak zistíte, že máte doma tvrdú vodu.
Na prvý pohľad sa nám často zdá, že voda je čistá až priezračná a okrem molekúl vody snáď nič iné neobsahuje. Za tvrdosť vody sú zodpovedné ionty vápnika a horčíka, ktoré sa vylúhujú do vody, keď prestupuje pôdou. Úroveň tvrdosti vody teda závisí od množstva prítomných minerálov, predovšetkým vápnika a horčíka.
Ako sa mäkká voda mení na tvrdú
Dažďová voda, ktorá dopadá na zem, je mäkká a má nízky obsah minerálnych látok. Ako však postupne presakuje do hlbších vrstiev zeme, prenikajú do nej látky, ktoré následne spôsobujú jej tvrdosť. Takáto voda v domácnosti najčastejšie spôsobuje vodný kameň v práčke alebo v rýchlovarnej kanvici. Prípadne sa usádza na vodovodnej batérii a na okrajoch vane a umývadla.
Tvrdá voda môže byť prechodného charakteru, ak ju spôsobuje hydrogenuhličitan vápenatý. Za trvalo tvrdú vodu sú zodpovedné predovšetkým sírany. Belavý vodný kameň, ktorý pozorujeme na kuchynskom riade, je vlastne teplom vyzrážaný vyššie spomínaný prvok – uhličitan vápenatý.
Viete, akú máte doma vodu?
Prvým príznakom tvrdej vody v domácnosti je povlak na hladine vody. Či máte doma tvrdú alebo mäkkú vodu, pravdepodobne viete, alebo aspoň tušíte. Ak si nie ste istí, zistíte to pomerne jednoduchým spôsobom. Tvrdosť vody overíte pomocou indikačných papierikov, ktoré sa dajú bežne zakúpiť (napríklad v predajniach so sanitárnym zariadením). Testovacie pásiky slúžia k meraniu vápnikovej tvrdosti vody.
Pár zjavných signálov, že máte tvrdú vodu:
- ak sa vám doma často a rýchlo zanáša vodným kameňom topné teleso rýchlovarnej kanvice
- na riade nachádzate biele usadeniny
- tuhé mydlo menej pení
- čistá usušená bielizeň je tuhšia na dotyk
Vápnik vo vode spôsobuje aj hromadenie vodného kameňa vo vodovodnom potrubí, čo môže spôsobiť menší tlak vody.
Neustále pranie oblečenia v tvrdej vode má za následok, že oblečenie je nielen tuhšie, ale aj farby oveľa skôr vyblednú ako pri praní v mäkkej vode. Možno ste nevedeli, ale tvrdá voda znižuje účinnosť mydla a pracích prostriedkov?
Tvrdá voda tiež kazí chuť jedál a nápojov. Je to kvôli vysokej koncentrácii minerálov, ktoré zabraňujú prenikaniu chuti ingrediencií do vody. Dôsledkom môže byť nevýrazný čaj, málo aromatická káva, či slabý vývar, i keď sa gazdinka snaží ako môže o chutnú silnú polievočku.
Ako zmäkčiť tvrdú vodu
Negatívnym účinkom tvrdej vody je možné zabrániť. Najjednoduchším spôsobom je použiť zmäkčovače vody, čo sa odporúča predovšetkým pri praní bielizne v automatickej práčke. Veľmi dobrým pomocníkom pri odstraňovaní vodných usadením v domácnosti je obyčajný ocot.
Tvrdosť vody sa však dá odstrániť aj natrvalo, a to pomocou filtrov, ktoré pracujú na princípe zmeny iontov. Tento spôsob je však pomerne finančne náročný a filtre treba pravidelne meniť. Odstrániť nežiadúce ionty z vody pomôžu aj fyzikálne princípy, pri ktorých sa zmení kryštalická podoba vápnika, a to pomocou magnetického alebo katalytického zariadenia.
Prečítajte si tiež
Ocot. Praktické tipy a triky do domácnosti.
Pár slov o vodnom kameni
Okrem toho, že vodný kameň na spotrebičoch v domácnosti pôsobí neesteticky, je požieračom väčšieho množstva elektrickej energie. Vďaka nemu sa lepšie darí aj baktériám, ktoré sa nachádzajú na kachličkách, v umývadle, vo vani, i v toalete. Asi ste už počuli o tom, že na vodný kameň zaberá voda s obsahom kyseliny citrónovej, pre väčší účinok môžete pridať aj jedlú sódu.
Možno to bude prv vás nová informácia, ale pri čistení toalety vám dobre poslúžia aj tablety na zubnú protézu. Stačí ich hodiť do misy, nechať pár hodín pôsobiť (napríklad cez noc), potom dobre vydrhnúť kefou a následne spláchnuť.
Vodný kameň sa dá odstrániť aj pomocou šťavy z citrusov (pomarančovej alebo citrónovej), účinkuje aj jedlá sóda, či kypriaci prášok do pečiva.
Tvrdá voda a zdravie
Ako sme už spomínali, tvrdá voda nášmu zdraviu neškodí, ale po sprchovaní môže spôsobiť nepríjemné vysušenie pokožky a vlasov. U ľudí s citlivou pokožkou sa tak môže objaviť podráždenie a svrbenie. Takisto vlasy sú lámavejšie a horšie sa rozčesávajú.
Tvrdšia voda je však aj napriek tomu prospešnejšia zdraviu, pretože obsahuje pre organizmus dôležitý vápnik, horčík, a taktiež železo. Tieto minerály okrem iného prispievajú k prevencii kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení.
Hovorí sa, že tvrdá voda – mäkké cievy, mäkká voda – tvrdé cievy.
Na druhej strane, ak je voda príliš tvrdá a minerály v nej sú vo vysokých koncentráciách, pravidelné pitie takejto vody môže byť zdraviu škodlivé. Predovšetkým pre organizmus, ktorý má tendenciu k hromadeniu a ukladaniu minerálnych solí, čím môžu časom vzniknúť obličkové a močové kamene. Aj v tomto prípade teda platí, že všetkého veľa škodí a najlepšia voda je tá, ktorá nie je ani príliš tvrdá, ani príliš mäkká.
Výhody mäkkej vody
Príjemné výhody mäkkej vody sú v jednoduchšom čistení a upratovaní domácnosti. Zanedbateľná nie je ani predĺžená životnosť domácich spotrebičov. Navyše mäkká voda oveľa lepšie chutí – čistá, ale aj nápoje pripravené z mäkkej vody, či už je to káva, čaj, alebo studené drinky. Ďalšia výhoda je, že oblečenie, prané v mäkkej vode, je čistejšie, bez minerálnych škvŕn a pôsobí menej opotrebovane.
Ako vidíte, všetko má svoje pre a proti, výhody aj nevýhody. Preto pokiaľ hodnoty vašej vody v domácnosti nie sú extrémne jedným či druhým smerom, nezúfajte. Mať v domácnostiach k dispozícii pitnú studenú i teplú vodu je obrovský dar a výhoda, ktorú si ani neuvedomujeme a berieme ju ako samozrejmosť.
Pozrite si video o možnostiach filtrácií tvrdej vody:
Foto: autorka/LepšíDeň.sk, pexels.com, cistavoda.sk