Čo robíte s oblečením, ktoré sa vám už nepáči? Alebo doslúžilo a už ho nechcete nosiť?
Možno ho jednoducho vyhodíte… Ale možno ho ešte dokážete využiť a správate sa tak zodpovednejšie a pragmatickejšie.
Udržateľnosť patrí k čoraz častejšie skloňovaným termínom v bežnom živote. U každého z nás.
Či jazdíme do práce na bicykli alebo MHD…
Či triedime odpad…
Alebo odmietame plastové slamky…
A ako sme na tom pri nakupovaní oblečenia? Funguje udržateľnosť v móde?
Výskumný projekt Fashion research z dielne módneho vyhľadávača GLAMI.sk priniesol aj nelichotivé dáta.
Za ostatné roky sa nákupné správanie Slovákov vo vzťahu k oblečeniu zásadne zmenilo. Nakupujeme viac, nosíme menej a k módnym kúskom sa často správame tak, ako keby boli jednorazovou záležitosťou.
Módny vyhľadávač GLAMI zozbieral údaje viac ako 5000 Slovákov a koncom minulého roka ich podrobil rozsiahlemu výskumu zameranému na nákupné správanie, prehľad trhu či udržateľnosť. Projekt Fashion research tak ponúka názorné dáta o stave módneho online trhu – a v mnohých ohľadoch nie veľmi pozitívne.
Čo je doma, (aj) to sa počíta
Udržateľnosť v obliekaní nie je iba o zodpovednom a premyslenom nakupovaní etických značiek. Je aj o tom, ako sa správame k módnym kúskom, ktoré už doma máme.
Podľa údajov Fashion research takmer polovica z nás vyradí oblečenie zo šatníka len preto, že sa nám nepáči! Toto oblečenie síce neputuje automaticky do koša. Oblečenie reálne vyhodí po vyradení zo šatníka podľa údajov prieskumu len 13 % ľudí, väčšina ho daruje či nosí doma. No aj tak by tento výsledok mal byť varovným prstom pred nezodpovedným nakupovaním.
Čo s nezodpovedným nakupovaním?
Zuzka Dutková z konceptu dutka, ktorý sa zameriava na spracovanie zvyškového textilného odpadu, radí, že základom je vyhnúť sa nepremysleným a impulzívnym nákupom: „Ak sa rozhodnete, že si chcete kúpiť niečo nové, mal by to byť kúsok, ktorý dokonale zapadá do vášho štýlu, hodí sa do šatníka a lahodí vašej postave.” Vyhnete sa tak tomu, že vaša skriňa bude naprataná kúskami z výpredajov, no vy aj tak budete mať v reále pocit, že nemáte čo nosiť. A začarovaný kruh bude pokračovať.
Slováci sú šetrní
Slováci však aj napriek tomu patria podľa výsledkom prieskumu medzi šetrné národy. Viac než polovica z nás nosí jeden kúsok oblečenia v priemere viac ako tridsaťkrát. Napríklad v Rumunsku nosí toľkokrát oblečenie len 38 % ľudí.
Naša šetrnosť nám však nebráni zaplatiť viac za zodpovedný nákup. Viac ako 82 % percent Slovákov a 76 % Čechov je ochotných priplatiť si za etické alebo udržateľné produkty.
Prečítajte si tiež
Čo je to upcyklácia a aké skvelé triky ponúka?
— PR článok —