Čo je to upcyklácia a aké skvelé triky ponúka na vynovenie šatníka?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite sa aj vo vašej skrini nájde oblečenie, ktoré ste si už roky neobliekli a plánujete ho vyhodiť. Zatiaľ ste sa k tomu však neodhodlali, alebo si vravíte to staré známe – „čo ak ho na niečo využijem“. Tentoraz vás asi zaskočíme – urobili ste dobre.
Každé tričko alebo šaty, ktoré už roky stoja vo vašom šatníku, viete zúžitkovať upcykláciou. Zo starého obnoseného trička sa tak razom stane hodnotný kúsok.
Že ste skôr počuli o recyklácii a upcyklácia vám veľa nehovorí?

Čo je to upcyklácia?
čo je to upcykláciaUpcyklácia je zjednodušene opätovné použitie materiálu bez znehodnotenia jeho kvality a zloženia. Pretváranie vecí má totiž v dnešnej dobe rýchlej módy alebo „fast fashion“ opodstatnený význam. Myšlienkou módnych reťazcov je produkovať kvantá oblečenia na každú sezónu.
Na druhej strane sú tu však priaznivci kvalitnej módy, ktorí kupujú naozaj len to, čo potrebujú a neváhajú raz za čas investovať do trvácneho kúsku. Tí, ktorí si uvedomujú dôležitosť udržateľnej módy, často staršie oblečenie zrecyklujú a vdýchnu mu tak nový život.
Pri upcyklácii ide teda o kreatívne eko nápady, ktorými šikovní ľudia premenia (pre mnohých) odpad na niečo užitočné. S trochou trpezlivosti a inšpirácie môžete skutočne spraviť malú módnu revolúciu aj vo vašejdomácnosti.

ikona zdvihnutý palecPrešívajte a  pretvárajte

kabelky upcykláciaSkriňa ponúka obrovské množstvo tipov na to, čo upcyklovať.
Zo starých nenosených riflí môže vzniknúť nová kabelka, z nepotrebných šiat krásne tričko a zo sukne, ktorá už roky ležala zabudnutá na poličke, vytvoríte poľahky letné kraťasy. Upcyklovanie vás naučí vážiť si oblečenie a nevyhodiť ho hneď pri prvej dierke.
Inšpiráciu, ako oživiť váš šatník, nájdete najmä v internetových návodoch alebo na sociálnych sieťach.

 

ikona zdvihnutý palecStaré tričká majú potenciál

Možností ako upcyklovať nenosené oblečenie nezrátate na prstoch jednej ruky. Pri pretváraní vecí si oddýchnete a vyčistíte svoju myseľ. Navyše prebudíte svoju tvorivosť vyrábaním jedinečných kúskov.
Medzi tie menej tradičné, ktoré si môžete v pohodlí domova vytvoriť, patria veselý koberec z rozličných druhov farieb, závesný držiak na kvetináč, štýlové náramky alebo dôvtipné opasky. Na to všetko potrebujete iba staré oblečenie, ideálne tričká.

Pozrite si VIDEO návod na makramé šál zo starého trička:

Nápadom sa medze nekladú, preto si môžete vyrobiť dokonca aj tašku na nákupy alebo roztomilé postavičky z ponožiek, ktorým sa potešia najmä deti. Dvojnásobnú radosť vašim ratolestiam spravíte, keď ich zapojíte do tvorivého procesu – malí pomocníci sa tak zabavia a naučia niečo nové (napríklad aj to, ako upcyklácia šetrí prírodu).

sloníky z ponožiek - upcyklácia

Pár už nevyužívaných ponožiek, bez páru, s dierkou…k tomu ihlu a niť a môžete vyčarovať krásny darček pre najmenších. Nielen sloníkov, ale aj snehuliakov, či rôzne iné zvieratká 🙂

 

ikona zdvihnutý palecStavte na farby

V dnešnej rýchlej dobe nemá každý čas prešívať a pretvárať svoje nenosené oblečenie. Jednoduchá pomoc je preto kúpiť si v drogérii farbu na textil a zmeniť svoje fádne tričko alebo nohavice na výrazný kúsok. So štipkou talentu a fantázie si môžete kúpiť v obchode s umeleckými potrebami špeciálne farby a na staré oblečenie namaľovať vzor podľa vašich predstáv.

ekologická stopaPrečítajte si tiež
Viete, aká je vaša ekologická stopa?

 

ikona zdvihnutý palecSkočte do secondhandu

Pokiaľ je vám predsa len ľúto obetovať akékoľvek oblečenie z vašej skrine na upcykláciu, zastavte sa v secondhande. Na jeho návštevu si vyčleňte minimálne polhodinu, aby ste našli kúsok, ktorý bude mať vo vašich očiach potenciál. Nehľadajte dokonalosť ani rovnakú veľkosť oblečenia, akú zvyčajne nosíte. Práve tak nájdete oblečenie, z ktorého vytvoríte jedinečný kúsok, ktorý bude pútať pohľady.

upcyklácia pani kreatívna

Foto: Pinteres/onesocialgirl.com, craftpassion.com, instagram.com/patvay_


Zdielať

About Author

Avatar photo

Píšem, odkedy to viem :) Už ako školáčke mi k ruke prirástlo pero a papier, neskôr klávesnica počítača. Každý článok je pre mňa výzva a plnenie detského sna zároveň. Medzi moje srdcovky patria témy z oblasti cestovania, módy, krásy, zdravia, životného štýlu a bytového dizajnu.

Komentáre sú uzavreté.