Vychutnajte si príbeh V tieni olivovníkov na chorvátskom ostrove Korčula

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo sta stane, ak sa stretne žena, ktorá hľadá inú, lepšiu budúcnosť…a muž, ktorý sa zúfalo snaží utiecť pred svojou minulosťou? Navyše na idylickom chorvátskom ostrove Korčula, vo vile Maslina, ktorá prešla rekonštrukciou a doslova láka oddýchnuť si v tieni olivovníkov?

Na jednej strane dostanete romancu z chorvátskeho ostrova, kde vás vône šteklia v nose a chute na jazyku… Na strane druhej vidíte bolestivú minulosť, hrôzy vojny v 90.rokoch a explodujúce bomby.
Eva Glyn napísala vynikajúci román V tieni olivovníkov – dojímavý príbeh mladého muža založený na skutočných udalostiach. Spomína na detstvo prežité počas vojnového konfliktu a ako ho to ovplyvnilo. Ako to formovalo jeho i celú rodinu.

V tieni olivovníkov

Antonia venovala celý svoj život výchove dcéry Honey, no tá si už začala budovať vlastný život a Antonia sa zrazu cíti osamelá. Uvedomuje si, že vzťah so ženatým mužom, ktorý je navyše jej šéfom, musí ukončiť. Necíti sa v ňom komfortne a vie, že je len ďalšia „nová Nedova frajerka“, hoci ich vzťah funguje vyše roka. Musí sa však od neho odpútať, ale nevie ako, ak nechce prísť o skvelú prácu, ktorú navyše miluje.

Keďže pracuje v… zaujme ju ponuka nového hotela na chorvátskom ostrove Korčula. Výborne sa hodí do ich portfólia stredomorských pokladov…

„Bola to čiastočne trojposchodová budova s nepravidelnou červenou škridlovou strechou. No niečím sa predsa len trochu odlišovala. Po chvíli si uvedomila, že fasáda domu nie je tradične biela, ale pripomína svetlejší odtieň zelenej Farrow & Ball’s Green Ground. Určitým spôsobom to dom zjemnilo, akoby splýval s olivovníkmi, ktoré ho obklopovali…“

A tak sa spojí s majiteľom Damirom, napokon sa dohodnú a Antonia urobí radikálny krok:  rozhodne sa odísť pracovať do Vily Masliny. Vo vile sa stretáva so svojským Damirom, ktorý je plný ambícií. Zomrela mu teta a on sa rozhodol prerobiť ich dom na butikový hotel. Chce to dotiahnuť ďaleko a vybudovať prosperujúci biznis.
Na prvý pohľad pôsobí dokonale, no postupne vychádza na povrch, že čosi tají a nič nie je také, ako by sa mohlo zdať…

Absolútne ju uchvátilo svetlo, ktoré prúdilo dnu cez okná, starostlivo skombinovaný starožitný nábytok a moderné kúpeľne s medovožltými kamennými umývadlami a obkladačkami. Keď sa pristihla pri tom, že tam túži byť, vedela, že so správnymi fotografiami bude tento hotel v katalógu vyzerať neodolateľne a objednávky sa začnú len tak hrnúť.

chorvatsko-more-lod

Romantika na pozadí bolestivej minulosti

V tieni olivovníkov nie je len taká typická letná oddychovka. Áno, je plná slnka, mora, krásneho prostredia a samozrejme olivovníkov. Sledujeme Antoniu, ako sa vymaní z područia šéfa a po príchode na Korčulu pocíti iskierku nádeje. Konečne šanca nechať minulosť za sebou a žiť lepší, naplnenejší život…
No nielen Damir, ale aj obyvatelia ostrova majú svoje tajomstvá a nie príliš ďalekú minulosť, v ktorej zažili tragédiu, bolesť, vojnu.

Tento príbeh je ideálny po namáhavom dni, keď chcete zo seba zhodiť napätie a stres. Keď si chcete aspoň virtuálne zacestovať do slnečného Chorvátska, ktoré vás očarí svojimi vôňami a chuťami. Oceňujem, že autorka nešla len po klasickom romantickom príbehu, ale na pozadí vnímame krajinu poznačenú vojnou a rodiny, ktoré zažili neuveriteľný smútok za svojimi najbližšími.

Veľmi rada píšem únikové fikcie založené na vzťahoch. Cestovanie je moja vášeň, inšpirujem sa čarovnými miestami a keď som sa v roku 2019 zamilovala do Chorvátska, bolo rozhodnuté. Spriatelila som sa s turistickým sprievodcom, ktorý sa ako dieťa dlho ukrýval počas konfliktu v 90.rokoch a bol inšpiráciou pre knihu V tieni olivovníkov,“ vysvetľuje Eva Glyn.

eva-glyn-chorvatsko

Chorvátsko je moja vášeň

Eva Glyn píše inšpiratívne romány o vzťahoch plné hĺbky, porozumenia a lásky v rôznych podobách. Čitateľom približuje nielen dôležitosť lásky k druhým ľuďom, deťom, rodičom a priateľom, ale tiež k sebe samému. Námety nachádza aj počas cestovania, ktoré je po písaní jej najväčšou vášňou.

Únik od reality hľadá v krásnych miestach a tajomstvách, ktoré ukrývajú. Jej láska k Chorvátsku sa zrodila v roku 2019, keď objavila strhujúcu históriu tejto krajiny. Práve preto sa rozhodla zasadiť svoje ľúbostné príbehy do prostredia týchto okúzľujúcich miest, pláží, viníc a nespútanej prírody.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com, FB/Eva Glyn


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.