Šetrite časom aj energiou. Výhody inteligentnej domácnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Smerujeme k múdrej budúcnosti, teda minimálne čo sa zariadenia našich bytov týka. Inteligentné (alebo smart) technológie pomaly pohltia celý náš domov. Síce si to ani neuvedomujeme, no mnoho predmetov a nástrojov spájame s internetom už niekoľko rokov. Vyzerá to tak, že tento trend sa pomaličky vkradne aj do kuchýň a iných oblastí každodenného života.
V tomto článku sa vydáme na dobrodružstvo po zdanlivo utopistickej ceste. No keďže inovácie, nové technológie a nástroje už klopú na naše dvere, možno, že tieto riadky budú o pár mesiacov našou súčasnosťou.

 

Čo je inteligentná domácnosť?

Dospelý pracujúci človek trávi vo svojom príbytku viac ako 4 000 hodín ročne. Dôležitým predpokladom komfortu dnes už nie je len pohodlné zariadenie, ale aj bezpečnosť a energetická účinnosť. S vývojom digitalizácie sa čoraz populárnejším stávajú aj inteligentné domácnosti, ktoré spĺňajú všetky tieto aspekty.

Inteligentná domácnosť je riaditeľná domácnosť, taká, ktorú dokážete ovládať jediným tlačidlom. Ide o moderný systém zložený z inteligentných, „smart“ zariadení, ktoré spájajú rôzne zariadenia do jednej siete. Cieľom toho je vytvorenie pohodlia a optimálnej energetickej efektívnosti. Môžu to byť vonkajšie a vnútorné bezpečnostné systémy, riadenie osvetlenia, kúrenia, klimatizácie alebo aj domáce spotrebiče. Zámerom je to, aby tieto jednotky s rôznymi funkciami mohli medzi sebou komunikovať. Veď dnes už nie je nemožné ani to, aby ste napríklad XIAOMI čističku vzduchu ovládali na diaľku, cez aplikáciu vo vašom telefóne.

výhody inteligentnej domácnosti

 

Víkend strávený upratovaním je minulosťou

Po dlhom pracovnom týždni by mal nasledovať zaslúžený oddych. Lenže to, čo počas pracovných dní nestíhame, sa snažíme dobehnúť cez víkend. Napríklad upratovanie. Páči sa vám predstava dokonalého poriadku na váš povel? Toto sa môže stať vašou realitou. Kým koberce svedomito čistí nejaký šikovný robotický vysávač, vy nemusíte ani prstom pohnúť. Čas prania nastavte cez aplikáciu v telefóne, tak, aby vaša práčka svoju robotu dokončila presne vtedy, keď vstúpite do bytu. Večeru si začnite pripravovať už cestou domov, veď vďaka smart technológiám nie je problém zapnúť rúru bez toho, aby ste sa jej dotkli.

vysávač a výhody inteligentnej domácnosti

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri zostavovaní inteligentných sietí dostávajú dôležitú rolu aj nástroje diaľkového monitorovania vlastnej domácnosti. Takýto systém sa skladá z rôznych senzorov a sirén. Ak sa objaví nejaké nebezpečenstvo, okamžite vám vyšle signál, a prostredníctvom zabudovanej inteligentnej bezpečnostnej kamery zaznamenáva aktuálne dianie vo vašom dome. V prípade alarmu môžete okamžite zapnúť a vypnúť svetlá, zatiahnuť rolety a podľa potreby nastaviť multimediálne systémy v byte na maximálnu hlasitosť. A to stále nie je všetko. Ak sa chystáte na dovolenku alebo viete, že dlho nebudete doma, je tiež možné nastaviť simuláciu prítomnosti. Možno, že budete preč mesiac, ale nevšimne si to ani váš sused.

bezpečnosť a výhody inteligentnej domácnosti

 

Nech je svetlo. Alebo nech nie je

Aj vám sa stáva, že si večer konečne ľahnete do postele, no zrazu si všimnete, že ste na chodbe nechali zapnuté svetlá? V inteligentnej domácnosti viete tento problém vyriešiť kráľovským spôsobom. Jednou z najpopulárnejších a najužitočnejších funkcií smart domácnosti je hlasové ovládanie osvetlenia: zabudovanému zariadeniu jednoducho poviete, aby zhaslo lampu. A ono to aj urobí. Okrem zapínania a vypínania mnohé dokážu tiež upraviť jas. Ak vám ráno vadí silné svetlo, len odkomunikujte svoje želanie inteligentnému systému.

ako doma ušetriť na energiách?Prečítajte si tiež
20 praktických tipov, ako doma ušetriť

V inteligentnej domácnosti nepotrebujete ani „kukátko“ – vašich priateľov a známych môžete zaevidovať do funkcie rozpoznávanie tvárí. Po ich príchode k vašim dverám systém automaticky určí, stojí pred vaším bytom. Okrem toho, kamera zachytáva pohyb okolo dverí, takže je užitočná aj pri vlámaní (alebo ak ste len jednoducho príliš zvedaví).

Znie to všetko ako z futuristického filmu? Nuž, to je len začiatok. Navštívte stránku Mistores.sk, a zistíte, že inovácie vo svete technológií nám ponúkajú produkty, o ktorých sme pred pár rokmi ešte ani nesnívali. Takýto rýchly vývoj má svoje výhody aj nevýhody, no za objavenie inteligentnej domácnosti sme jednoznačne vďační.

výhody inteligentnej domácnosti

— PR článok —
Foto: freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.