Záhadné vraždy v internáte. Kto by len zabíjal toho chalana?!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Silná postava – vyšetrovateľka Jazz, pútavé vyšetrovanie, záhadná vražda v štýle Agathy Christie, mierne gotický strašidelný nádych prestížnej školy…to všetko vytvára celok, ktorý si fanúšik dobrých detektívok určite vychutná.
Reč je o detektívke Záhadné vraždy v internáte. Autorkou je Lucinda Rileyová – slovenskí čitatelia ju poznajú najmä vďaka sérii Sedem sestier. Toto je jej jediný krimiromán a opäť dokázala, že vie vystavať strhujúcu zápletku, vykresliť tiesnivú atmosféru a podať tajomstvá takým spôsobom, že proste musíte čítať ďalej a ďalej 🙂

 

Záhadné vraždy v internáte

Lucinda Rileyová Záhadné vraždy v internátePrestížnou súkromnou Školou svätého Štefana v Norfolku otrasie škandál – jedného rána tam nájdu mŕtveho študenta. Hoci si riaditeľ školy myslí, že šlo o nešťastnú náhodu, miestna polícia nevylučuje úmyselnú vraždu. Prípad zveria skúsenej inšpektorke Jazmine Jazz Hunterovej, ktorá z osobných dôvodov zvažuje ukončiť policajnú kariéru v Londýne.

Len čo sa Jazz so seržantom Milesom ponoria do tajomného sveta internátnej školy, udalosti naberú nový znepokojivý spád. Ukáže sa, že obeť, Charlie Cavendish, bol povýšenecký tyran a prakticky každý v jeho okolí mal motív i príležitosť vymeniť tabletky a zapríčiniť tak jeho smrť. Nasledujúce záhadné udalosti privedú Jazz na nové stopy, ktoré paradoxne vyšetrovanie len skomplikujú. Keď krajinu prikryje snehová perina a zmizne ďalší podozrivý, Jazz je nútená čeliť aj vlastným démonom…

 

Talentovaná rozprávačka

Ak ste čítali niektorú z kníh Lucindy Rileyovej, napríklad zo série Sedem sestier, viete ako asi Lucinda píše. A keď sa začítate do tejto detektívky, musíte si povzdychnúť: škoda jej talentu. Lucinda vedela písať historicko-romantické príbehy, aj krimi… Ako vieme, v júni 2021 predčasne a nečakane zomrela na rakovinu pažeráka. Nestihla už dokončiť ôsmy diel série Sedem sestier, ktorý po nej dopísal syn Harry Whitteker.

Každopádne, naozaj škoda tohto talentu, pretože Lucinda mala neuveriteľný rozprávačský talent. Aj tento jej príbeh je plný zvratov a prekvapení, výborne vykreslených postáv, na ktorých si autorka vždy dávala záležať. Intrigy, tajomstvá, temné stránky našich charakterov… Navyše Lucinda si vždy všetko precízne premyslela, prichádza so zaujímavými nápadmi, ktoré osviežia príbeh.

Obľúbite si Jazmine. Je to typ vyšetrovateľa, ktorý si všíma detaily, dá na svoje inštinkty, zaujíma sa o príbehy druhých, aby v nich hľadala a nachádzala súvislosti.
Príbeh sa možno trošku pomalšie rozbieha, no postupne naberie na obrátkach a budete si ho vychutnávať.

 

Jazz by si zaslúžila vlastnú sériu…

Mama bola na svoje dielo Záhadné vraždy v internáte nesmierne hrdá. Je to jediný kriminálny román, ktorý napísala, no verní čitatelia bezpochyby hneď spoznajú jej obdivuhodnú schopnosť zachytiť jedinečnú atmosféru miesta,“ povedal vlani syn Lucindy Rileyovej Harry Whittaker. „Určite vás bude zaujímať, že keď písala túto knihu, žila naša rodina práve v tom šírom tajuplnom kraji, do ktorého mama umiestnila jej dej. Pri opisoch norfolskej školy, kam situovala príbeh, sa navyše vo veľkej miere inšpirovala školou, do ktorej sme chodili ako deti.“

Chvalabohu, Harry môže potvrdiť, že na chodbách internátov sa v skutočnosti neodohralo nič také dramatické ako v detektívke jeho mamy. „Ako určite viete, udalosti dnešných dní vo veľkej miere ovplyvňujú dávne tajomstvá, a tie sa nevyhli ani vynikajúco stvárnenej postave inšpektorky Jazz Hunterovej, ktorá – iste mi dáte za pravdu – by si zaslúžila mať vlastnú sériu. Azda sa jej dočká v ďalšom živote,“ dodáva.

 

Lucinda Riley

Lucinda Rileyová Záhadné vraždy v internáteNarodila sa v Lisburne v Severnom Írsku. Detstvo prežila v dedinke Drumbeg neďaleko Belfastu, neskôr sa presťahovala do Anglicka. Od štrnástich rokov navštevovala školu drámy a baletu. V roku 1982 dostala prvú výraznejšiu hereckú úlohu v televíznej adaptácii BBC The Story of the Treasure Seekers (Príbeh hľadačov pokladov), v roku 1983 účinkovala v komediálnom seriáli Auf Wiedersehen, Pet. Jej sedemročnú hereckú kariéru vo filme, divadle a televízii prerušila choroba.

Nútená prestávka ju ako dvadsaťtriročnú priviedla k písaniu. Jej prvý román Lovers and Players (Milenci a hráči) vyšiel v roku 1992 vo vydavateľstve Simon&Schuster. Prvých sedem kníh napísala ako Lucinda Edmondsová, od roku 2000 publikovala už len pod menom Lucinda Riley.

Počet jej románov presiahol dvadsiatku, pravidelne sa umiestňovala v rebríčku bestsellerov New York Times. Jej romány preložili do dvadsiatich ôsmich jazykov a vyšli v tridsiatich ôsmich krajinách. Mimoriadne úspešnú sériu historicko-romantických románov Sedem sestier, kde sa umne prelínajú fiktívne udalosti a osobnosti s historickými, začala písať roku 2014.

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk, panmacmillan.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.