5 tipov, aby umývačka riadu voňala a pracovala na sto percent

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy máte doma umývačku riadu a dobre vám slúži? Umyje za vás riad, vyleští, je to super…ale občas treba umyť aj samotnú umývačku, aby vám časom nezačala zapáchať. A aby pracovala na sto percent. Máme pre vás niekoľko tipov, na čo myslieť a čo urobiť, aby ste boli so svojou umývačkou spokojní.

 

umývačka riadu ikona1. Vyčistite filter

Sme si istí, že mnohí ste ho ani nevytiahli, nepozreli…a možno ani neviete, kde presne sa nachádza 🙂 A pritom jeho vyčistenie vám zaberie pár minút a ušetrí veľa komplikácií. Filter sa totiž rýchlo zanesie malými zvyškami jedla a najmä tuku, ktoré splachuje voda. Tým pádom na dne filtra zostáva troška vody, vlhkosť, ktorá sa začne kaziť a časom zapáchať. Možno to už občas cítite pri otvorení umývačky – taký jemný zápach.

Skúste každý mesiac 1 až 2 krát vybrať filter, ktorý sa nachádza väčšinou v strede dolu pod košíkom na odkladanie tanierov. Vyberte filter a dôkladne ho opláchnite pod tečúcou vodou. Prípadne si pomôžte jemnou kefkou, ktorou prečistíte maličké otvory. Môžu byť zanesené a upchaté tukom. Potom filtre namontujte späť.

 

umývačka riadu ikona2. Umyte vnútro umývačky

Znie to čudne? Veď tá sa v podstate umyje vždy, keď umývate riad, no nie?
Ale aj sprchu z času na čas umývate, hoci sa v nej vždy sprchujete, však? 🙂
Preto každý druhý mesiac vyberte všetky koše a poličky. Hubkou a klasickým saponátom vyumývajte vnútro umývačky: rohy, štrbinky a záhyby, tesniacu gumu okolo dvier, kde sa usádza veľa nečistôt a tiež ostrekovacie ramená – napokon všetko osprchujte čistou vodou.

aby umývačka riadu voňala

 

umývačka riadu ikona3. Dajte pozor na vodný kameň

Vodný kameň je veľký nepriateľ umývačiek riadu. Vápenaté usadeniny, vedia narobiť poriadne problémy, pretože zanášajú filter, ostrekovacie ramená, trysky a napokon aj potrubie, do ktorého sa inak neviete dostať. Na tento krok myslite najmä v prípade, že máte tvrdú vodu, ktorá obsahuje veľa minerálnych látok (zvyčajne uhličitanov vápenatých a horečnatých z vápenca).

V obchodoch dostanete špeciálny prostriedok na vodný kameň. Môže to byť tekutý prostriedok, 250 ml stojí dve-tri eurá. Alebo tablety 3 v 1 (pre umývačky aj práčky), ktoré odstraňujú vodný kameň, mastnotu a tiež dezinfikujú. 12 tabliet vás vyjde na cca 8 eur.
Použitie býva jednoduché – stačí odstrániť viečko, vložiť do prázdnej umývačky a nechať prejsť umývacím cyklom.

 

umývačka riadu ikona4. Výborný pomocník ocot…

Keď už umývačka riadu trošku zapácha, vyčistíte ju a zároveň vydezinfikujete obyčajným octom. Potrebujete asi 1 a pol litra octu. Časť nalejte do nádržky, kde zvyčajne dávate umývací prostriedok a zavrite. Zvyšok voľne vylejte do spodnej časti a pustite umývačku naprázdno. Nastavte na najvyššiu teplotu a dlhšiu dobu umývania.

 

umývačka riadu ikona5. …a tiež sóda bikarbóna

Ďalší ekologický, domáci prostriedok bez zbytočnej chémie. Klasická jedlá sóda – stačia vám dve vrecúška, ktoré nasypte do misky a tú položte do spodného koša na riad. Jedno vrecúško môžete vysypať aj do priestoru na umývací prostriedok. Potom postupujte rovnako ako pri octe.

umývačka riaduPrečítajte si tiež
Sú umývačky riadu naozaj výhodné? Tu sú užitočné tipy, ako ušetriť.

 

Ako predísť zápachu?

  • Najlepšia je samozrejme prevencia – spomínané pravidelné umývanie umývačky a čistenie filtra.
    Tiež si skontrolujte svoj zmäkčovač vody, vždy majte potrebnú hladinu soli (nezabúdajte ju dosýpať). Ideálna je soľ odstraňujúca železo, pretože minimalizuje prípadný zápach z umývačky po dlhšom čase.
  • Ak vám zapácha umývačka, hoci ste ju vyčistili, všetky pravidlá dodržiavate – skontrolujte odtokovú hadicu. Niekedy je nesprávne nainštalovaná, nesprávne zapojená a to môže viesť k sírovému zápachu. Napríklad hadica má byť pripojená pred sifónom, nie až za.
  • Raz za čas odmontujte vrchné a spodné rameno s tryskami a vyumývajte ich pod tečúcou vodou, prípadne dočistite zmesou sódy bikarbóny a octu v pomere 1:1. Premiešajte na pastu, naneste kefkou na znečistené plochy a potom dôkladne opláchnite.
  • Pretrite raz za čas tesnenie pri dvierkach octovou vodou. Toto miesto je ako stvorené na množenie baktérií a následný zápach. Vezmite vatovú tyčinku, namočte do octu a poriadne vyčistite.

umývačka riadu

Foto: Pexels.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.