5+1 jednoduchých a osvedčených tipov, ako vyčistiť žehličku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Či už patríte k ľuďom, ktorí žehlia aj ponožky 🙂 alebo je pre vás žehlenie len nutné zlo, z času na čas sa plocha žehličky ušpiní a zanesie. To pri ďalšom žehlení môže spôsobiť nepekné škvrny. Aby k tomu nedošlo, máme pre vás niekoľko praktických rád, ktoré vám hravo pomôžu vyčistiť žehličku. Či už je pripálená, alebo sa na nej objaví hrdza a samozrejme najčastejšie vodný kameň.

Pripálená žehlička – čo s ňou?

Ak máte doma starší model žehličky, môže sa ľahko stať, že sa na žehliacej ploche vytvorí čosi ako pripálenina. Pri nových modeloch sa to síce môže stať tiež, no znečistenie modernej žehličky je výnimočnejšie.

Na vyčistenie pripálenej či inak znečistenej žehličky môžete použiť viacero prostriedkov, ktoré sa zvyčajne v domácnosti bežne nachádzajú. Avšak ako prvé by ste mali urobiť to, že si prečítate návod na použitie vašej žehličky, kde by ste sa o spôsobe jej čistenia mohli dozvedieť viac. Že ho už doma nemáte? V takom prípade vám pomôže hľadať návod na internete.

Tipy, ako vyčistiť žehličku

Ak vám manuál k vašej žehličke pomohol, tešíme sa z toho. Ak je však stále špinavá, poradíme vám, čo s tým. Nižšie je 5 jednoduchých a domácich tipov. Existujú samozrejme aj rôzne spreje na žehličky – na odstránenie nečistôt a usadenín. Vhodné sú na hliníkové, nerezové a keramické žehliace plochy. 50 ml sprej kúpite za cca 9€, ale hodnotenia zákazníkov nie sú ideálne. U viacerých to nefungovalo, takže predsa len vyskúšajte tieto domácke triky.

ikona zdvihnutý palec1.Pasta zo sódy bikarbóny

Sóda bikarbóna vie urobiť v domácnosti poriadne zázraky a poslúži pri čistení umývačky aj rúry, no a teraz sa pozrieme, ako ňou vyčistiť žehličku.
Zmiešajte dve polievkové lyžice sódy s jednou lyžicou vody, čím vytvoríte pastu. Tú potom starostlivo naneste na znečistené miesta žehliacej plochy. Buďte však opatrný, aby ste pastou neupchali otvory na paru. Ak by k tomu došlo, čo najskôr ich vyčistite, napríklad špáradlom, prípadne tyčinkou do uší.

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

ikona zdvihnutý palec2.Zubná pasta

Možno sa to zdá nezvyčajné, no aj obyčajná biela zubná pasta vám môže byť nápomocná pri čistení žehličky. Pastu naneste na žehliacu plochu a krúžením handričkou čistite. Následne uvoľnené nečistoty a zvyšky pasty utrite vlhkou jemnou handričkou.

ikona zdvihnutý palec3.Ocot

Ocot vám pomôže v prípade, že sa na žehliacej ploche objavuje hrdza. Vtedy stačí jemný uteráčik nechať nasiaknuť octom a položiť naň žehličku žehliacou plochou nadol. Nechajte ocot pôsobiť 30 minút a utrite. Samozrejme, táto metóda vás zbaví aj pripálenín.

Ocot vám poslúži aj vtedy, ak sa v nádržke na vodu vytvorí vodný kameň alebo vodný kameň upchá otvory na paru. Do nádržky nalejte roztok z vody a octu v pomere 1:1. Potom si vezmite starý kúsok látky alebo utierku a vyžehlite ho pomocou pary. Takto sa uvoľnia zvyšky vodného kameňa a výsledkom bude perfektne čistá žehlička.

ako vyčistiť žehličku

ikona zdvihnutý palec4.Odlakovač na nechty

Vyčistiť žehličku môžete aj pomocou odlakovača na nechty. Vezmite si vatový tampónik a namočte ho v odlakovači, ideálne s obsahom acetónu. Použite kuchynskú chňapku a prechádzajte tampónom po horúcej žehliacej ploche žehličky. Okamžite sa tak uvoľnia nečistoty, no odporúčame robiť tento proces pri otvorenom okne alebo na balkóne. Acetónový zápach je dosť nepríjemný.

ikona zdvihnutý palec5.Soľ

Soľ má doma každý a vie vám pomôcť vo viacerých krízových situáciách, a tým nemyslíme nevyhnutne len nedosolenú polievku 🙂 Pomocou soli viete efektívne vyčistiť žehličku, a to tak, že si na podložku na žehlenie položíte čistú bavlnenú látku. Na ňu potom nasypte väčšie množstvo soli. Žehličku si nastavte na maximálnu teplotu a prechádzajte ňou po soli. Po každom prejdení žehličkou po soli následne žehličku utrite do novín. Tie si položte na hranu žehliacej dosky. Po chvíli by sa mali pripáleniny vyčistiť.

Pri tomto spôsobe čistenia žehličky buďte opatrní a dávajte pozor, aby sa soľ nedostala do čistiacich otvorov. Po soli prechádzajte jemne, pretože môže dôjsť k poškodeniu žehliacej plochy žehličky. Túto metódu odporúčame skúsiť až v prípade, že ostatné spôsoby zlyhali.

Veríme, že vám tieto rady pomôžu a už vás viac nebude trápiť znečistená žehlička. Ak by predsa len žiadny z predchádzajúcich tipov nefungoval, máme tu ešte jeden – bonusový. Stačí vám tableta do umývačky, ocot a tyčinky na čistenie uší. A za 30 sekúnd máte hotovo 🙂 Pozrite si video:

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.