Disneyland v Paríži. Oplatí sa ho navštíviť? Zaujímavosti, tipy a atrakcie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Disneyland v Paríži je jediný Disneyland v Európe, čiže ak chcete vyskúšať takýto typ zábavného parku a nechcete letieť za oceán do Ameriky 🙂 , najbližšie ho máte vo francúzskej metropole. Rozprávkový park sa delí na dva parky a buď si pozriete len jeden, alebo si priplatíte a máte obidva. Nižšie vysvetlíme, koľko to stojí a čo sa oplatí pozrieť. Tiež či sa tam dá najesť a ktoré atrakcie sme vyskúšali a oplatia sa. Môžete si pozrieť fotogalériu a tiež krátke video s atrakciami a pohľadom na park.

Aký je Disneyland v Paríži?

Vznikol v roku 1992 podľa vzoru amerických Disneylandov, najskôr to bol EuroDisney, potom od roku 2002 Disneyland Paris. Ročne ho navštívi vyše 10 miliónov návštevníkov a delí sa na 5 tematických krajiniek sústredených okolo zámku Šípkovej Ruženky, ktorý je symbolom parku. Pod zámkom sa nachádza Dračia jaskyňa s mechanotropickým drakom.

Tých 5 krajín je: Fantasyland, Adventureland, Frontierland, Discoveryland a Main Street USA. Na túto časť parku stačí jeden deň, ale odporúčame nedávať si na jeden deň obidva parky. Ten starší a tradičný Disneyland (spomínaných 5 krajín) je klasický zábavný park s domčekmi, kolotočmi, atrakciami. Novší Walt Disney Studio Park vás vezme do sveta filmu – obidva naraz v jednom dni by ste nestihli a len by ste sa naháňali.

Mapka a apka

Disneyland v Paríži Pri vstupe si určite vezmite leták s mapkou a programom parku. Ak prídete ráno, bude tam nával a všetci sa budú cez vstup náhliť ďalej, do vnútra parku, k atrakciám. Nepodľahnite, nenechajte sa strhnúť (park vám aj tak neujde 🙂 ), dajte sa nabok, rozhliadnite sa a hľadajte, kde by ste si vzali mapku. Určite sa vám zíde, lepšie a rýchlejšie sa v parku zorientujete. Môžete si ju samozrejme stiahnuť aj do mobilu – aplikácia Disneyland je pre iOS aj Android. V nej nájdete mapku, možnosti najesť sa, predstavenia na daný deň a ďalšie užitočné tipy. Len sa zmierte s tým, že každú chvíľu budete zapínať mobil, pozerať do apky, aby ste si vyhľadali, čo potrebujete.

Koľko to stojí?

Existuje niekoľko možností, ale žiadne špeciálne zľavy, pri ktorých by ste ušetrili. Klasický lístok do jedného alebo druhého parku stojí 105€ na osobu. Ide o vstupenku bez vopred určeného dátumu, platí rok. Dieťa od 3 do 11 rokov má miernu zľavu – zaplatíte zaň 97€.
Je to vstupné do jedného parku. Ak by ste chceli obidva parky, tak zaplatíte 130€ (dieťa 122€).

Ak chcete ušetriť, môžete si vstupenku kúpiť online vopred. Bežne je to teda 105€, na ďalšie 3-4 dni sa nedá kúpiť, ale povedzme na piaty deň áno, a stojí 94€, čiže o 11€ lacnejšie na osobu. Pri štvorčlennej rodine to už robí takmer 50€.
Zlacnená 94-eurová vstupenka je povedzme cca 14 nasledujúcich dni, potom je ešte lacnejšia, už len za 89€ a neskôr ešte lacnejšia za 84€. Ako však tušíte, je tu riziko zlého počasia. Lístok si kupujete online vopred na presný deň a ak bude pršať, vstupné vám nevrátia. A vy môžete mať pokazený celý výlet a zážitok z parku. Odporúčame preto kúpiť si online nanajvýš 5-6 dní vopred s tým, že si čeknete aj počasie…a dúfate, že bude pekne 🙂

Cena vstupeniek sa pohybuje aj podľa ročného obdobia, rozdielna môže byť počas prázdnin, sviatkov. Cenové akcie môžete nájsť na vstupenkové balíčky – napríklad vstup na 1 až 4 dni, alebo vstupenka s ubytovaním, s fastpassom ap.

Disneyland v Paríži

Ako sa tam dostanem?

Môžete si zakúpiť aj vstupenku s dopravou do Disneylandu, keďže park sa nachádza na okraji Paríža a treba sa tam dopraviť RER (prímestský vlak). K dispozícii sú napríklad aj lístky s dopravou loďou, ale to neodporúčame, keďže loď ide pomaly a oberie vás o čas strávený v parku.

Najjednoduchšie je dostať sa tam vlakom RER a to linkou A. V Paríži je niekoľko staníc, kde môžete nastúpiť, napríklad La Défense, Charles de Gaulle – Étoile, Châtelet – Les Halles, Gare de Lyon ai. Treba si pozrieť na mapke metra a zvoliť tú, ktorá je najbližšie k vášmu ubytovaniu.
Výstupná stanica je priamo pred Disneylandom, je to konečná a volá sa Marne-la-Vallée Chessy. Cena lístka pre dospelú osobu je 7,60 Eur, no poradíme: na úvod pobytu v Paríži si vybavte tzv. Navigo Découverte, či je týždenný lístok, stojí 35€ (30€ + nevratná záloha 5€) a platí pre 5 zón. Aj na letisko, do Disneylandu, do Versaille. Veľmi výhodné, nemusíte riešiť lístky, platí na metro, autobusy, RER. Potrebujete však foto 3×2,5 cm, doneste si už z domu, pokojne aj čiernobielu. Priamo v Paríži vás to vyjde drahšie a je to komplikovanejšie.

Disneyland v Paríži mapa

Dá sa tam najesť?

Samozrejme, v parku sú aj rôzne občerstvenia a reštaurácie.
Malé prevádzky sú roztrúsené po celom parku. Potom sú jednoduché nazvime to táckárne – postavíte sa do radu, vyberiete si spoza sklenených poličiek dané jedlo a pri pokladni za to zaplatíte.
A napokon reštaurácie s obsluhou, čo je však drahšie a časovo náročnejšie.

Optimálne sú spomínané táckárne, kde si vyberáte z menu, môžete ich navštíviť niekoľko, priamo si pozrieť, čo by vám vyhovovalo. Hlavné jedlo, dezert, ovocie, nápoj…čo chcete, položíte na tácku a zaplatíte. Nie sú to žiadne delikatesy a michelinské pokrmy 🙂 , ale na rýchle zasýtenie postačia. Napokon, prišli ste tam hlavne za zábavou.

Disneyland v Paríži

Čo sa oplatí vidieť?

Prvá základná otázka – bude sa vám park páčiť?
Podľa toho, čo očakávate: ak máte malé deti, ktoré fičia na disneyovkách, prípadne svet rozprávok sa páči aj vám, prídete si na svoje. Množstvo rozprávkových domčekov, palác, uličky, všetko vyzdobené, rozprávkové…dokonca vás pozdraví Mickey Mouse alebo Minnie. Sú tam všakovaké atrakcie a zopár kolotočov.
Ak máte tínedžerov, alebo nežijete až tak svetom animákov, môže to byť sklamanie. Najmä mladí hľadajú rôzne kolotoče a atrakcie, no tých tam nie je zasa toľko, ako povedzme vo Family parku pri Viedni. Navyše sa v Disneylande na ne niekedy čaká poriadne dlho.
Nižšie nájdete obľúbené atrakcie, ktoré odporúčame aj my.

Pozrite si FOTOgalériu – Disneyland v Paríži:

V hlavnom parku Disneyland sa počas dňa konajú a rôzne akcie, dávame do pozornosti dve najzaujímavejšie šou:

  • Disney Stars on Parade – koná sa v určitú hodinu (treba pozrieť program – buď o 15.00 alebo o 17:00). Je to sprievod najznámejších rozprávkových bytostí, ktoré prechádzajú hlavnou ulicou parku. Odporúčame už 20-30 minút vopred si obsadiť miesto na okraji ulice, aby ste dobre videli.
  • Disney Illuminations –  nočná laserová šou, ktorá prebieha každý deň po zotmení. Lasery, ohňostroje a projekcia premietaná na hlavný zámok Šípkovej Ruženky. 

Atrakcie a kolotoče

Disneyland v Paríži Treba uznať, že to majú premyslené. Sú rozosiate po celom parku, nie je ich zasa až tak veľa, ale niektoré sa oplatia. Pri takmer každej atrakcii sa však čaká, niekde aj hodinu, či viac. Bežne je to ale 30 minút, takže nebuďte prekvapení.
Na niektoré (rýchle a temné) majú prístup len deti od určitej výšky.
Navyše v apke vidíte pri jednotlivých atrakciách odhadovaný čas čakania (viď foto vpravo – inak časy sú vždy aj pred danou atrakciou).
Vyskúšali sme viaceré atrakcie, tu je niekoľko z nich, ktoré odporúčame:

logo disneyland parisPrincess Pavilion – pavilón princezien, Cinderella, Ariel, Bella, Aurora…krásne miesto, ale tam sa po celý deň čakalo najdlhšie, niekedy ukazoval čas čakania až 180 minút.

logo disneyland parisIt´s a small world – asi 10-minútová plavba lodičkou, oddychové, pre malé deti.

logo disneyland parisBuzz Lightyear Laser Blast – na prvý pohľad hlúposť, ale užili si tínedžeri aj dospelí 🙂 Nasadnete do vesmírneho krížnika XP40, vezmete do ruky špeciálnu zbraň a vydáte sa na cestu do gama kvadrantu, kde prebieha bitka medzi zlým Zurgom a dobrým Buzz Lightearom z rozprávky Toy Story.
Zbierate body tým, že sa snažíte trafiť označený a vysvietený cieľ. Vozík sa navyše otáča rôznymi smermi, nečakane, takže o to to máte ťažšie.

louvre parížPrečítajte si tiež
Louvre a Musée d´Orsay.
Pozrite sa do dvoch nádherných múzeí v Paríži.

logo disneyland parisPirates of the Caribbean – plavba veľkou loďou do tajomných kútov ukrytého pirátskeho mesta. Cieľom je odhaliť, kam Jack Sparrowov ukryl svoj poklad.

logo disneyland parisPeter Pan´s Flight – let vzducholoďou nad Londýnom a Neverlandom. Krátka jazda v rozprávke o Petrovi Panovi. Začnete v izbičke detí a potom už letíte po nočnej oblohe plnej hviezd ponad Londýn, Big Ben, Tower Bridge, cez Neverland so sopkami a vodopádmi.

logo disneyland parisPhantom Manor – veľké prekvapenie, strašidelný zámok, ktorý vás zaskočí, poteší malých aj veľkých. Výborne premyslené, takmer kúzelnícke…napokon sa odveziete v taxíku, ktorý vás prevedie tmavými a strašidelnými zákutiami. A po ceste stretávate duchov, strašidlá…

logo disneyland parisBig Thunder Mountain – jedna z najlepších jázd v rýchlovozni po ďalekom západe okolo legendárnej hory. Plné zákru, kopcov, jaskýň…aj cez vodnú spŕšku.

logo disneyland parisThunder Mesa Riverboat Landing – veľký parník vo westernovej časti, ktorý vás prevezie okolo obrovskej skaly. Veľmi príjemné, pohodové, pekný zážitok.

logo disneyland parisIndiana Jones and the Temple of Peril – horská dráha na spôsob dobrodružstva Indiana Jonesa. Veľmi rýchla, divoká, dokonca v jednom úseku idete dolu hlavou. Len pre deti od 1,4 metra. Nachádza sa za Adventurelandom.

Pozrite si video s pár atrakciami, aby ste si vedeli predstaviť atmosféru 🙂

 

Foto a video: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.