Karkade. Ibištekový čaj, ktorý chutí a má veľa zdravotných benefitov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je veľmi pravdepodobné, že ste slovo karkade ešte nikdy nepočuli. A možno aj hej, ale netušíte, čo to znamená. Pritom ide o veľmi cenný nápoj: ibištekový, bylinný čaj, ktorý môže znižovať krvný tlak, tlmí kašeľ, pomáha pri zápaloch horných dýchacích ciest ap.

Určite poznáte ibištek, okrasnú rastlinu, ktorá zdobí mnohé záhrady. Ak pijete ovocné čaje, asi ste ho ochutnali, minimálne bol súčasťou nejakého ovocného čaju. Pri ibišteku poznáme až 200 druhov a niektoré z rastliniek sú jedlé. Dokonca majú priaznivé účinky na naše zdravie.
My sa budeme venovať konkrétne ibišteku sudánskemu. Karkade čaj z neho je vhodný napríklad aj pri diétach, kedy podporuje úbytok na váhe. Karkade totiž  pôsobí aj proti stresu, ktorý môže sprevádzať chudnutie/diétu. Navodzuje duševnú pohodu a posilňuje vitalitu.

Nie je ibištek ako ibištek

Ako sme už spomenuli, existuje okolo 200 druhov ibištekov. Spoločné pre ne je to, že dorastajú do výšky okolo dvoch metrov. K obľúbeným odrodám, s ktorými sa môžete stretnúť v záhradách, ale aj v črepníkoch, patria ibištek čínsky (známy aj ako čínska ruža), ibištek sýrsky, ktorý je jedlý. Ďalej ibištek veľkokvetý či ibištek jedlý, ktorý možno poznáte pod názvom okra a má chutné a výživné plody.

My sa však budeme venovať ibišteku sudánskemu, lat. Hibiscus sabdarifa, ktorý sa označuje aj ako ibištek krvavý. Je obľúbený pre svoje liečivé účinky a tiež schopnosť farbiť. Sušené kvety ibišteka sudánskeho sa používajú na prípravu kyselkavého odvaru, ak chcete čaju, ktorý sa nazýva karkade. Okrem toho sa na konzumáciu využívajú aj jeho plody. V egyptskej kuchyni ich vo veľkom používajú v podobe šťavy či sirupu do pudingov, dezertov alebo zmrzlín.

ibištek sudánsky karkade

Krvavé karkade

Ibištek sudánsky sa využíva najmä na prípravu chutného ibištekového čaju, alias karkade. V lete vás skvelo osvieži ako ľadový nápoj, v zime zahreje v horúcej podobe. V Egypte, kde je tento nápoj mimoriadne obľúbený, sa zvykne dochucovať koreninami a výborne sa kombinuje so sviežou mätou.

Nálev, ktorý si pripravíte zo sušených kvetov ibišteka, má sýtočervenú farbu a jeho chuť je kyslá, preto ho môžete jemne dosladiť medom.
Zaujímavosťou je, že ibištek sa pridáva do väčšiny ovocných čajov, ktoré si viete kúpiť v obchode. Čajom dodáva jemne kyslú chuť a hlavne výraznú červenú farbu.

Prečítajte si tiež
Čaje pre zdravie. 6 nálevov na detox, trávenie či prechladnutie.

Zdravotné benefity karkade

Ibištek sudánsky je bohatý na antioxidanty, vitamín C, kyselinu citrónovú, jablčnú a vínnu. Okrem toho je tiež dobrým zdrojom vápnika, železa a riboflavínu. Tu sú jeho zdravotné účinky:

  • bojuje s voľnými radikálmi – keďže karkade je bohaté na antioxidanty, chráni naše bunky pred voľnými radikálmi a pôsobí ako prevencia vzniku viacerých ochorení, napríklad aj niektorých druhov rakoviny
  • môže pomôcť znižovať tlak krvi
  • zlepšuje zdravie pečene
  • pôsobí proti infekciám a bojuje s baktériami
  • vplýva na znižovanie zlého cholesterolu v krvi
  • pri zápaloch zažívacieho alebo vylučovacieho ústrojenstva
  • pri hnačkových kolikách najmä u detí
  • vzpruží telo aj myseľ
  • dodá energiu, zlepší náladu
  • pôsobí blahodarne proti kŕčom
  • pomáha pri pocte tzv. ťažkých nôh
  • prispieva k normálnemu cievnemu zdraviu

karkade čaj z ibišteka

Ako si pripraviť karkade doma

Karkade sušený čaj kúpite v bio obchodoch, asi 100 gramové vrecúško vás vyjde na približne 4 eurá.
Čaj si môžete doma pripraviť rôznymi spôsobmi.
Ako klasický čaj, takže dajte dve čajové lyžičky do šálky, zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať pár minút. Nápoj vypite a lístky môžete opakovane zaliať ešte dvakrát.
Karkade čaj môžete piť aj viackrát denne, pre optimálny účinok až 2-3 krát za deň.

Alebo nasledovným spôsobom: zalejte 2 čajové lyžičky ibišteka studenou vodou a nechajte lúhovať dve hodiny. Potom ho v tej iste vode spolu s lyžičkou cukru povarte, no nie tak, aby dosiahol bod varu. Varte zhruba 15 minút, aby malo karkade sýtu farbu. Neodporúča sa, aby nálev vrel, pretože dôjde k zníženiu obsahu vitamínu C, na ktorý je ibištek bohatý.

ibištek sudánsky

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.