Čaje pre zdravie. 6 nálevov na detox, trávenie, či prechladnutie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O prospešnosti správne namiešaných bylinkových šajov sa nemusíme veľmi rozpisovať. Už starí Egypťania pili bylinné nápoje pre ich liečivé vlastnosti. A je dokázané, že pitie bylinkových čajov pomáha čistiť organizmus.
Potrebujete sa naštartovať? Prechladli ste? Alebo si chcete zlepšiť trávenie?
Máme pre vás niekoľko tradičných postupov na využitie bylinných nálevov, ktoré sa pripravujú z takých bylín, ako je rumanček, levanduľa, alojzia a mäta. Napríklad levanduľový čaj pred spaním navodí pokojný spánok. Vyskúšajte 6 tipov na čaje pre zdravie.

Bylinné nálevy
Môžeme ich považovať za príjemný prostriedok na navodenie celkovej telesnej pohody. Upokojujú a do určitej miery aj liečia. Keď vdýchneme vôňu, aróma nálevu evokuje pozitívne pocity, ktoré nás vzpružia ešte pred prvým dúškom.
Kombináciou účinkov vdychovania arómy a konzumácie bylinných čajov sa naše telo i myseľ upokoja.

 

Čaje pre zdravie – 6 tipov na nálevy

„Kým sa však odhodláte vyskúšať niektorý z nich, mali by ste sa vopred poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom, lebo niektoré byliny by mohli interferovať s našimi liekmi, prípadne by mohli zvýrazniť našu alergiu,“ radí expertka Linda Gaylardová, ktorá je dlhé roky čajová someliérka a učila sa od najlepších majstrov. V slovenčine od nej vyšla aj kniha Čaj.

 

1. DETOXIKÁCIA

Bylinné nápoje na detoxikáciu organizmu pozostávajú z bylín, ktoré čistia pečeň a odstraňujú z organizmu nežiaduce chemikálie, akými sú napríklad ťažké kovy (olovo, kadmium, ortuť). Jednotlivé zložky čaju sa naviažu na ťažké kovy, vznikne komplexná zlúčenina, ktorú organizmus cez tráviacu sústavu vylúči.
Do klasických detoxikačných zmesí patria korene ďumbieru, púpavy, lopúcha a sladovky.

 

2. SKRÁŠLENIE

Bylinné nápoje pôsobiace priaznivo na pokožku, nechty a vlasy, ktoré sa často označujú ako skrášľovacie, podporujú krvný obeh a elasticitu kože.
Lupene ruží osviežujú pokožku a podporujú krvný obeh.
Bambusový list obsahuje silicu, o ktorej sa predpokladá, že skrášľuje pokožku, vlasy a nechty.
Rumanček, lipa a list alojzie vraj zlepšujú celkový zdravotný stav a vzhľad pokožky.

kamilkový čaj

 

3. PRECHLADNUTIE

Zmesi obsahujúce množstvo antioxidantov a vitamínu C sú veľmi vhodné pri prechladnutí. Niektoré zmierňujú bolesť hrdla, iné ochladzujú, teda zmierňujú horúčku, ktorá sprevádza prechladnutie.
Veľmi účinnú zmes na čaj pripravíme z takých aromatických ingrediencií, ako sú bazové kvety, sladovka, škorica, ďumbier, šípky, rozmarín a alojzia. Každá z týchto bylín prispeje svojím spôsobom k zmierneniu prechladnutia.
Pri bežnom prechladnutí pomáha šípkový čaj. Kyslú chuť zmiernime pridaním lyžičky medu.

 

4. UPOKOJENIE

Upokojujúco pôsobia najmä aromatické bylinné nápoje, pretože vône významne obmedzujú napätie, úzkosť a nespavosť. Niektoré z takýchto bylinných čajov majú mierne sedatívne účinky, iné zase celkovo upokojujú. Klasickými zložkami upokojujúcich bylinných čajov sú rumanček, levanduľa, alojzia a bazalka.
Ľahký, osviežujúci nálev na podporu imunity pripravíme kombináciou rumančeka a citróna (prípadne citrusového ovocia).

čajPrečítajte si tiež
Čaj a jeho účinky na naše zdravie.

 

5. TRÁVENIE

Ďumbier, koreň sladovky, čerešňová kôra, škorica, ibištek, kardamóm a fenikel sú vhodné na podporu trávenia. Bylinné nápoje určené na podporu trávenia majú často jemnú textúru a upokojujúci vplyv. Môžeme si ich dať kedykoľvek, ale najvhodnejší čas je po večeri.

 

6. KĹBY

Pri reume a iných problémoch s kĺbmi pomáhajú ingrediencie s protizápalovými účinkami. Flavonoid kvercetín nájdeme v tmavo sfarbených plodoch, napríklad v brusniciach a čučoriedkach. Protizápalové účinky majú aj korene ďumbieru a kurkumy, ktoré pri reume a bolesti kĺbov jednoznačne pomáhajú.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.