Mimi a Líza. Záhada vianočného svetla | Tip pre deti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dievčatá Mimi a Líza patria k najobľúbenejším postavičkám súčasných rozprávkových kníh. Deti ich milujú, najmä dievčatá-čitateľky. Krásne príbehy, nádherné ilustrácie a vždy posolstvo, ktoré sa snažia posunúť deťom. A vždy poteší, keď takéto krásne veci vznikajú na Slovensku a v slovenských rukách. Najnovšie je tu príbeh Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla, ktorý je plný čarovných, voňavých a jagavých Vianoc.
Prezradíme, kedy budú dávať film v televízii, prečo sa oplatí prečítať knihu a máme pre vás aj trailer + ústrednú pesničku Svetlo sa hrá.

 

Mimi a Líza. Nerozlučné kamošky

Mimi vidí svet rukami a ušami. Je totiž nevidiaca.
Spolu so svojou najlepšou kamarátkou Lízou už navštívili veľa fantastických svetov plných zábavy, ale aj záhad. Teraz konečne prišli Vianoce.
Mimi a Líza spoločne so susedmi z domu zdobia nádherný, veľkolepý stromček. Ibaže žiarovky na ňom nechcú svietiť a záhadne všetky zhasínajú.

“Mimi sa tichučko usmiala.
Tma je po Líze jej druhá najlepšia priateľka. Vidí v nej to, čo iní nezbadajú ani za denného svetla.”

Kam zmizlo to čarovné vianočné svetlo? Utieklo? Alebo ho ktosi ukradol? Možno v tom má prsty podozrivý sused Viliam, ktorý sa s nikým nekamaráti…
Pri pokusoch rozsvietiť svetlá sa zrazu objaví malé strapaté Svetielko. Vďaka nemu sa dievčatá dozvedia, že odpoveď sa skrýva v minulosti, keď boli susedia ešte malými deťmi. Mimi a Líza sa teda vydajú na dobrodružnú cestu časom, aby vrátili Vianociam ich očarujúce svetlo.
Vrátia sa späť do minulosti a stretnú sa so všetkými susedmi, keď boli ešte malými deťmi.

Pozrite si trailer ku knihe aj filmu:

Dve veselé kamarátky zažili už veľa zábavy vo fantazijných svetoch. Po prvých dvoch knižkách, vymaľovánkach, či hádankách je tu novinka, v ktorej dievčatá opäť zažívajú čosi nezvyčajné. Cestujú v čase.
„Knižka je určená primárne pre deti, ktoré sa len nedávno naučili čítať alebo sú ešte v materskej škole. No vďaka bohatým ilustráciám zaujme aj omnoho mladších čitateľov a zistili sme, že vlastne aj starších,“ tvrdí jedna z autoriek Katka Kerekesová.

Mimi a Líza v televízii
V kinách je film Mimi a Líza. Záhada vianočného svetla, ale na Vianoce bude aj v RTVS. Jedna premiéra a dve reprízy:
Nedeľa 23.12. o 18:45 na Dvojke.
Pondelok 24.12. o 12:15 na Dvojke.
Utorok 25.12. o 7:20 na Dvojke.

Mimi a Líza kniha film

 

Knižka aj film

Knižka Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla vznikla na základe scenára rovnomennej rozprávky, ktorý spoločne písali Katarína Moláková, Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová a Anna Vášová.
Nádhernú ústrednú pieseň k filmu naspievala Ela Tolstová, ktorá je líderkou formácie Tolstoys. Skladbu s názvom Svetlo sa hrá skomponovala Lucia Chuťková. Tá v súčasnosti patrí k najvýraznejším postavám hudobnej scény mladých skladateľov a skladateliek. Venuje sa tvorbe contemporary music. „Priznávam, nebolo to jednoduché. Veľmi dlho sme hľadali speváčku, ktorej hlas by mal v sebe intimitu, istú spontánnosť a čosi tajomné,“ tvrdí Lucia.

Napokon oslovili Elu Tolstovú, ktorá okamžite kývla. „Milujem rozprávky, takže ma táto spolupráca potešila a veľmi som si to užívala. Je to krásny príbeh, ktorý prináša deťom veľmi dôležitú tému a ešte k tomu úžasným spôsobom. Je krásne, ako každé z dievčat opisuje spoločné zážitky odlišne. Jedna tak ako to vidí a druhá tak, ako to počuje a cíti.“

Vypočujte si pesničku Svetlo sa hrá – nahral ju Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu. Hudbu zložila Lucia Chuťková, autorkou textu je Katarína Moláková a spieva Ela Tolstová:

Pozrite si aj ďalšie naše knižné tipy pre deti a mladých.

 

Fenomén Mimi a Líza

Možno si spomínate na rok 2013, kedy mal vo vysielaní RTVS premiéru animovaný seriál Mimi a Líza. Decká si ho okamžite obľúbili. Bolo to po veľmi dlhej odmlke v pôvodnej detskej animovanej tvorbe. Odštartovala sa tým zároveň tvorba ďalších animovaných seriálov na Slovensku.

Mimochodom, Mimi a Líza zaznamenali úspech aj vo Francúzsku, kde sa v podobe 45-minútového pásma premietalo v kinách šesť rozprávok zo seriálu. Videlo ich približne 70-tisíc divákov.
Okrem toho sa s Mimi a Lízou zoznámili deti v Čechách, Belgicku, Brazílii, Číne, Kanade, Hong Kongu a ďalších krajinách.
Rozprávky o dvoch šibalských dievčatách vyšli v knižnej podobe v maďarskom a českom preklade.

Mimi a Líza Záhada vianočného svetla


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.