Yerba maté, alebo inak len maté, často zvaný ako nápoj bohov, elixír mladosti a energie. Má priam magické účinky pre naše zdravie a výkonnosť.
Chcete vedieť, v čom spočíva jeho sila a prečo by ste ho mali minimálne skúsiť? Aké sú jeho benefity pre ľudské telo? Pridáme aj návod, ako si ho správne pripraviť tak, aby ste z nápoja vyťažili maximum.
Zoznámte sa: toto je yerba maté
Ľudstvo odjakživa vyhľadávalo akési podporné látky, ktoré by stimulovali ich výkonnosť a zbystrili im myseľ i ducha. Stačí sa pozrieť na kávu, ktorá je obľúbeným stimulačným nápojom po celom svete. Ďalšími príkladmi sú napríklad semená kolovníka užívaného v Afrike či listy kokaínovníka, ktoré žujú obyvatelia Južnej a Strednej Ameriky.
Yerba maté (latinsky Ilex paraguariensis) je zelený strom, ktorý rastie primárne v Argentíne, Uruguaji, Paraguaji a v Brazílií. Slovenský názov stromu je cezmína paraguajská. Konzumovanou časťou sú listy cezmíny, ktoré sa sušia a šetrne pražia. Ide o strom, ktorý potrebuje svoje špecifické klimatické podmienky a je náročný na pôdu. Preto je jeho pestovanie v iných častiach sveta prakticky nemožné.
Pitie matéčka je vo vyššie uvedených krajinách veľmi kultúrnou a spoločenskou záležitosťou. V podstate sa názov yerba maté dá preložiť ako bylina priateľstva, pretože maté v španielčine znamená kamarát a yerba bylina. Rodiny a známy ho často popíjajú z jednej veľkej nádoby pri spoločných stretnutiach. V Argentíne bežne nájdete na ulici či benzínových pumpách automaty s voľne dostupnou horúcou vodou, ktorou si užívatelia maté môžu zalievať i na cestách a peších potulkách.
Prečo je maté také obľúbené?
Yerba maté vykazuje viaceré priaznivé účinky na náš organizmus. Tu sú niektoré z nich:
- osviežuje a zbystruje myseľ
- zvyšuje energiu a je silne stimulujúci
- podporuje sústredenosť a zlepšuje pamäť
- potláča únavu
- pomáha pri redukcií hmotnosti
- potláča pocity hladu
- má protizápalové a antibakteriálne účinky
- zlepšuje duševnú i fyzickú kondíciu
- podporuje zdravý stav vlasov, pokožky, nechtov
- znižuje hladinu cholesterolu
- pôsobí ako afrodiziakum
Ako vidíte dôvodov, prečo by ste mali yerbu vyskúšať je mnoho. Za zmienku určite stojí aj vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. V listoch cezmíny nachádzame vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5), vitamín C, vitamín A a nájde sa aj nižšie množstvo vitamínu E.
Z minerálov vynikajú najmä: draslík, horčík, meď a mangán. To sú všetko látky, vďaka ktorým naše zdravie prosperuje.
V neposlednom rade v ňom nachádzame zastúpenie alkaloidov, ktoré spôsobujú zmieňované stimulačné a povzbudzujúce účinky. Najvýznamnejšie sú: kofeín, mateín, theobromín a teofylín.
Zastúpenie množstva kofeínu je približne rovnaké ako u kávy. Na rozdiel od kávy, sa množstvo povzbudzujúcich látok uvoľňuje pozvoľna a postupne, najmä kvôli spôsobu akým sa maté popíja.
Je nutné dodať, že jeho konzumáciu by mali zvážiť ľudia, ktorí majú problémy s nespavosťou a s vysokým krvným tlakom, tehotné ženy a deti kvôli vysokej náloži kofeínu a iných stimulujúcich látok.
Ako kupovať yerba maté?
Sušené nadrvené listy cezmíny kúpite v špecializovaných predajniach s čajovinami alebo ich zaobstaráte pohodlne cez internet. Pri kúpe si všímajte krajinu pôvodu, keďže pravý strom cezmíny paraguajskej rastie len vo vybraných oblastiach, ktoré sme spomínali v úvode. Sú dostupné i zmiešané zmesi cezmíny s inými bylinkami alebo ovocím. Vhodné sú najmä pre ľudí, ktorým úplne nechutí horká chuť čistého maté alebo ktorí sú príliš citliví na vysoký obsah kofeínu.
Určite nekupujte porciovaný čaj vo vrecúškach. Yerba maté v skutočnosti nie je považovaný za čaj, ale nápoj, ktorý sa pije tradičným spôsobom prostredníctvom špeciálnej nádobky a slamky. Ak v obchode uvidíte čaj vo vrecúškach s nápisom yerba maté, je veľká šanca, že zastúpenie želanej byliny bude v zmesi veľmi nízke. Tým prídete nielen o účinky, ale aj chuť pravého matéčka.
Na trhu nájdete aj rôzne sirupy, či hotové limonády s obsahom cezmíny. Netreba zabúdať, že ide predovšetkým o limonádu, v ktorej je dávka yerby maté skutočne nízka. Obsahujú síce nejaký kofeín, ale opäť pripomíname, že to nemá nič spoločné s tradičným nápojom a spôsobom jeho konzumácie.
Čo potrebujete na prípravu?
Už viete, kde si kúpiť dobrú bylinnú zmes. Teraz vám predstavíme pomôcky, ktoré potrebujete na to, aby ste čaj mohli konzumovať. Určite ste postrehli, že nápoj sa popíja zo zvláštne tvarovaného hrnčeka bez uška prostredníctvom kovovej slamky.
Nádoba, z ktorej yerbu pijeme sa volá kalabasa. Tradičná kalabasa je vyrobená z vysušenej a vydlabanej tekvice. Z hľadiska životnosti však odporúčame zadovážiť hlinenú. Tá býva niekedy označovaná práve názvom maté.
Kovová slamka nesie meno bombilla a slúži predovšetkým ako filter – na jej spodnej časti je jemne prehnuté dierkované sitko. Tieto pomôcky hravo objednáte z internetu a máte na výber z rôznych tvarov, veľkostí, materiálov a farieb.
Ako pripraviť yerba maté
Naučíme vás, ako si yerbu maté pripraviť tradičným spôsobom ako pravý Argentínčan. Okrem bylinnej sušiny potrebujete: vodu izbovej teploty, vodu zohriatu na 70 – 80 stupňov, kalabasu a bombillu.
Vezmite si kalabasu a vsypte usušenú yerbu do minimálne polovice nádoby. Začiatočníci neprekračujte dávku, začnite radšej s menším množstvom. Prikryte otvor dlaňou a poriadne pretraste, aby sa jemný prášok zo sušiny nedržal na spodku.
Snažte sa, aby ste bylinnú zmes s nádobou mali naklonenú v približne 45 stupňovom uhle. Môžete si pomôcť prázdnym pohárom, do ktorého takto naklonenú nádobu v danom uhle položíte. Vodou izbovej teploty zalejte zmes. Snažte sa, aby vrchná časť sušiny ostala suchá. Stačí možno tak 0,2 – 0,5 dcl vody. Záleží od veľkosti vašej kalabasy. Je to dôležité opatrenie, nechceme totiž spáliť listy a zničiť tým živiny a účinné látky.
Nechajte 1-2 minútky nasiaknuť. Teraz prichádza na rad bombilla. Zvyčajne býva prehnutá do tvaru písmena „J“. Snažte sa bombillou akoby podobrať namočenú zmes od spodku. Vďaka ohnutému tvaru slamky to pôjde veľmi jednoducho. Teraz môžete nádobu položiť alebo držať kolmo. V tomto momente prilejte horúcu 70 – 80 stupňovú vodu.
Jedna dôležitá rada na záver: ako bombillu vložíte do nádobky, už s ňou nehýbte, v žiadnom prípade s ňou nemiešajte! Mohli by ste si tak sitko veľmi ľahko upchať.
Nápoj je pripravený na konzumáciu približne po 10 minútach. Nepite ho príliš horúci. Túto zmes môžete opakovane zalievať 10-12x horúcou vodou a popíjať aj celé dopoludnie. Práve vďaka tomu, sa povzbudzujúce látky uvoľňujú do organizmu postupne. Chuť čistého yerba maté je pomerne ostrá a horká, každým ďalším zaliatím intenzita slabne.
Slovíčko na záver…
Yerba maté je výkonným pomocníkom, či už pred športovou aktivitou, náročným dňom v práci alebo pri štúdiu. Každý, kto dá matéčku šancu pocíti jeho všestranné účinky na vlastnej koži. Väčšina ľudí si ho pochvaľuje a zaraďuje do svojho nápojového lístka. Určite to netreba s konzumáciou preháňať, maximálna odporúčaná denná dávka je okolo 1,5 litra tekutiny. Vhodné je dať si občasne od pitia maté prestávky, pretože i tu platí staré známe: všetkého veľa škodí.
Foto: yerba-mate.fr, unsplash.com, pexels.com