Máte radi cestoviny na rôzne spôsoby a chcete ochutnať aj niečo iné, menej tradičné, no rozhodne chutné? Možno ste názov conchiglioni ešte nepočuli. Ide o zapečené cestoviny so syrom. Určite si ste už v obchode všimli veľké cestovinové mušle. Pol kila vás vyjde na 3 eurá a s naším receptom môžete vyskúšať ako chutia. A verte, že si ich zamilujete.
Keď máte radi cestoviny…
Prvé cestoviny sa pripravovali už pred našich letopočtom, teda ich história má viac ako 2 tisíc rokov. Základom ich prípravy boli iba 2 suroviny – múka a voda. Vypracované cesto na sušilo na slnku, aby sa s ním lepšie pracovalo. Cesto sa rukami natrhalo na drobné kúsky a uvarilo sa vo vode. Kolískou cestovín je Staroveké Grécko. Prvé lasagne pripravovali už v Rímskej ríši, kde kúsky cesta nakrájali nožom na rovnaké kúsky. Prvenstvo v príprave rezancov má zas Nemecko, kde sa ich príprava datuje už od 13.storočia.
Cestoviny sa pripravovali doma, na rôzne spôsoby. Išlo o lacné jedlo, ktoré zasýtilo celú rodinu. Časť vody v ceste sa začala nahrádzať vajíčkami. Zhruba v 17.storočí vznikali továrne na výrobu cestovín. Objavujú sa nové, modernejšie tvary cestovín. Dnes poznáme viac ako 300 tvarov cestovín a 1300 názvov. V ponuke nájdeme aj celozrné, semolínové, bezlepkové či bezvaječné cestoviny.
V slovenskej kuchyni sú obľúbené rezance s makom, tvarohom či makom 🙂
Azda najväčšími odborníkmi na výrobu a prípravu cestovín sú Taliani. Ku každému druhu cestovín servírujú špecifické druhy omáčok. Vedeli ste, že taký priemerný Talian zje 51 kilogramov cestovín ročne?
Recept na zapekané cestovinové mušle conchiglioni
SUROVINY
- 250 g cestovín conchiglioni (cestovinové mušle)
- 1 ks feta syr (200g balenie)
- 150 g šunka
- 150 g tvrdý syr (eidam / gouda)
- 1 ks smotana na šľahanie (obsah tuku 33%)
- 1 PL maslo
- 1 PL múka polohrubá
- hrsť petržlenová vňať
- mleté čierne korenie
- podľa chuti soľ
- 3 PL tekvicové pyré z hokkaido (môžete vynechať, ak nemáte radi)
- + masla na vymazanie pekáča
- + strúhanka na vysypanie pekáča
POSTUP
Do veľkého hrnca si dáme variť vodu. Pridáme 1 PL soli. Vo vriacej vode uvaríme cestoviny podľa návodu. Je to zhruba 12 minút. Uvarené cestoviny ponoríme do vlažnej vody, aby sa nám nepolepili a mohli sme ich plniť plnkou.
Šunku si nakrájame na pásiky, syr nastrúhame na jemno. Petržlenovú vňať umyjeme a nakrájame na drobné kúsky. Do misky dáme feta syr, nakrájanú šunku a polovicu postrúhaného syra. Pridáme petržlenovú vňať, mleté čierne korenie a soľ. Všetko spolu vymiešame a touto plnkou plníme uvarené cestovinové mušle.
Ak máte radi hokkaido, môžete k plnke pridať uvarené pyré z tekvice. My sme urobili kompromis, čiže plnku sme rozdelili na 2 časti a k jednej sme pridali tekvicové pyré.
Mušle samozrejme môžeme naplniť akoukoľvek plnkou. Vyskúšajte ricottovo-špenátovú, paradajkovo-mäsovú alebo hubovú.
Rúru vyhrejeme na 180ºC. Pekáč vymažeme maslom a vysypeme strúhankou.
Mušle zatiaľ plníme pripravenou plnkou a ukladáme na pekáč, kým ho nezaplníme.
V malej rajnici rozpustíme 1 PL masla a opečieme na ňom 1 PL múky. Zalejeme smotanou a miešame metličkou, aby sa nám nevytvorili hrudky. Pridáme soľ a mleté čierne korenie. Smotanovou omáčkou zalejeme mušle, posypeme ich zvyšnou polovicou nastrúhaného syra a dáme piecť.
Pečieme zhruba 20 minút, keď sa nám vytvoríme hnedá kôrka, vyberieme.
A môžeme jesť, dobrú chuť!
Foto: LepšíDeň.sk/autorka