Solárne osvetlenie. Druhy svietidiel a podľa akých kritérií vyberať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak radi trávite čas na záhrade, chate, alebo aj terase, určite k príjemnej atmosfére prispeje správne osvetlenie. Klasická lampa nie je to pravé, sviečky zasa sfúkne vietor…ale čo tak solárne osvetlenie? Pri inštalácii nebudete musieť riešiť nejaké drôty, prívod elektriny, prevádzka bude zadarmo a navyše si záhradu alebo balkón môžete štýlovo ozdobiť.
Poradíme, po akej solárnej lampe siahnuť a podľa čoho vyberať.

Druhy solárnych svietidiel

V prvom rade je rozdiel, či chcete len solárnu dekoráciu, lampu na základnú orientáciu pri vonkajšom posedení. Alebo plánujete osvetliť celú záhradu, či cestu od brány k domových dverám. Existuje niekoľko typov, vyberiete si podľa toho, či chcete svetlo vložiť do zeme, pripevniť na stenu ap.

  • Svietidlá do zeme sú stĺpové svietidlá, ktoré majú na konci ostrý kužeľ. Tým lampu zapichnete priamo do zeme. Vyrábajú sa aj v závesnom prevedení so základňou určenou na zapichnutie do zeme.
  • Svietidlá na zem položíte priamo na zem a hodia sa na osvetlenie okolo chodníka a cestičiek. Ich kryt býva vyhotovený ako imitácia kusu skaly či kameňa.
  • Solárne svetlá do zámkovej dlažby sú vo veľkosti a tvare jednej alebo viacerých dlažobných kociek. Môžete ich inštalovať priamo do zeme ako súčasť dlažby. Takéto solárne svetlá do chodníkov sú pomerne odolné a nebudú vám nikde prekážať.

ako vybrať správne osvetleniePrečítajte si tiež
Ako vybrať správne osvetlenie do miestnosti?
Luxy, lumeny, watty a kelviny…

  • Nástenné svietidlá sú určené na pevnú montáž na stenu, na múr a volíme ich vtedy, ak chcete osvetliť steny domu, priestor okolo dverí, pri garáži ap.
  • Svietidlá so svorkou sú bodové svietidlá, ktoré vďaka štipcovej svorke môžete jednoducho prichytiť na tenké hrany, povedzme na hranu strechy altánku.
  • Solárne reťaze majú napájaciu jednotku, ktorá obsahuje solárny článok, akumulátor a elektroniku. Často je vybavená aj kolíkom na zapichnutie priamo do zeme. Zo základnej jednotky ide napájací kábel, na ktorom sú v určitých odstupoch pripojené malé dekoračné LED svetlá.
  • Solárne reflektory sú najvýkonnejšie solárne svietidlá, ktoré sa využívajú na centrálne osvetlenie priestoru (pri vchodových dverách, garážovej bráne ap.)

ako si vybrať solárne osvetlenie

Ako si vybrať solárne osvetlenie

Pri kúpe solárnej lampy sa pýtajte na niekoľko dôležitých vecí. Zaujímajte sa o svetelný tok, maximálny výkon a životnosť. Overte si ovládanie lampy, možnosť zmeny farby a stupeň krytia IP. Oplatí sa vyberať aj kvalitné materiály – moderné plasty vedia výborne imitovať napríklad aj kov, takže budete mať štýlové svetlo, ktoré nevyzerá lacno 🙂

ikona lampaSvetelný tok

Uvádza sa v lúmenoch. Dekoratívne osvetlenie je na dojem, nemusí svietiť silno…ale pri osvetlení cesty k domu už potrebujete viac svetla. Možno neviete, koľko lúmenov je vlastne wattov – kalkulačku na prevod nájdete napríklad tu.

ikona lampaStupeň krytia IP

Pri kúpe svietidlá pre vonkajšie využitie musíte myslieť aj na stupeň krytia, čiže IP. Tento údaj udáva odolnosť svietidla proti vlhkosti. Minimálny základ je IP 44. Čím je IP číslo vyššie, tým je svietidlo odolnejšie proti nepohode.

  • Napríklad stupeň IP064 znamená chránené proti striekajúcej vode.
  • Svietidlo s ochranou IP065 je odolné proti tryskajúcej vode.
  • IP67 znamená vodotesnosť.

ikona lampaSolárny článok 

Solárna lampa obsahuje solárny článok, batériu a LED zdroj.
Solárny článok čerpá energiu zo slnka, ktorú potom mení na elektrickú a transformuje ju do batérie. Niektoré lampy majú zabudovaný solárny článok, pri iných je mimo samotnej lampy a je napojený káblom. Výhodou takéhoto externého článku je, že osvetlenie môže fungovať aj na mieste, kde toľko slnka nesvieti (externý článok umiestnite na slnečné miesto).

ako si vybrať solárne osvetlenie

ikona lampaAká batéria?

Pri batérii/batériách sa informujte, koľko budú stáť, keď ich bude treba vymeniť. Súvisí to s počtom nabíjacích cyklov a môže sa to od batérie k batérii líšiť.
NiMH sú asi najbežnejšie akumulátory, spoľahlivé a majú dobrý pomer cena/výkon.
Li-Ion sú čoraz častejšie používané, oproti NiMH sú ľahšie a majú dlhšiu životnosť.
Li-Pol batérie ponúkajú maximálny výkon, vysokú kapacitu aj životnosť.

ikona lampaPohybový senzor

Solárne osvetlenie je veľmi pohodlné. Počas dňa sa zo slnka nabíja a po zotmení sa samo aktivuje. Keď lampe dôjde „šťava“, prestane svietiť.
Dobrý je pohybový senzor, aby svetlo svietilo len vtedy, keď treba. Vďaka nemu sa svetlo automaticky rozsvieti, akonáhle sa k nemu priblížite.
Iné lampy sa dajú ovládať systémom zapnúť/vypnúť, alebo dokonca na diaľku.

ikona lampaŽivotnosť a výdrž

Pri každom svietidle sa uvádza orientačná doba životnosti. Tá by mala byť desaťtisíce hodín prevádzky. Ak nie je v popise produktu, spýtajte sa predajcu. Mali by ste sa tiež dozvedieť dobu, počas ktorej nabitá lampa svieti. Býva to cca 7-8 hodín, prípadne aj viac.

 

Foto: Vecteezy.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.