Túžba po moci. V partnerskom vzťahu, v práci, rodine…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Túžba po moci je v každom z nás – u niekoho drieme, nedostane sa na povrch a len o nej sníva. Iný si ide za svojím cieľom a chce viac moci. Chce ovplyvňovať (ľudí, či dianie okolo seba), chce mať dosah na určité veci, prípadne chce získať prístup k istým zdrojom.

Moc je v mnohých kultúrach dôležitou témou. Keďže moc znamená disponovať autoritou nad inými a schopnosť ovplyvňovať ich, máme pocit, že nie je celkom v poriadku, ak sa o ňu otvorene snažíme. Svoju túžbu po moci neraz odsudzujeme a pritom si navrávame, že musíme chápať sami seba. Bojíme sa, že iní ľudia by nás mohli pokladať za hlúpych, nenásytných, či dokonca skazených, ak si želáme moc.
Je to naozaj tak?

Túžba po moci nás ovláda…

Ako tvrdil filozof Bertrand Russell, túžba po moci je univerzálna a neukojiteľná: „Tým, ktorí majú len málo moci a slávy, sa môže zdať, že by ich uspokojila iba troška navyše, ale mýlia sa: tieto túžby sú neukojiteľné a nekonečné.“

Keď si niekto želá moc a usiluje sa o ňu príliš priamo, tak nás to skôr odrádza. Vídame to najmä v médiách, keď politici neváhajú prezliekať kabáty, klamať, zavádzať ľudí, svojich partnerov a kolegov.
Niektorí ľudia zasa popierajú moc, ktorú by mohli použiť, a namiesto toho sa upínajú na moc iných. Podkopávajú sami seba, keď zo svojej falošnej skromnosti robia šou. Nechávajú si ujsť príležitosti, obetujú sa v službe a vzdávajú sa vecí, ktoré chcú… ale nikdy to nepriznajú  otvorene.

Povedz mi, po čom túžiš

povedz mi, po čom túžiš kniha

„Už ako deti, keď sa cítime malí a zraniteľní, fantazírujeme o tom, že sme všemocní,“ píše v knihe Povedz mi, po čom túžiš terapeutka Charlotte Fox Weberová. „Naša závislosť od iných nám prekáža. Najradšej by sme mali čarovné schopnosti, ktoré by z nás spravili superhrdinov. Aj neskôr však živíme svoje tajné túžby po moci. Scenáre sa síce časom menia, no v každej fáze života sa usilujeme uchmatnúť si moc – či už ako bábätká, batoľatá, deti, tínedžeri, alebo dospelí, až do vysokého veku.“

Áno, vidíme to na pracovisku, kde malí tyrani robia z komára somára, len aby mohli dominovať ostatným. Vo chvíľach krehkosti majú aj ľudia s prirodzenou autoritou problémy dôverovať vlastnej moci.

Moc v partnerskom vzťahu

Dokážeme sa ohýbať ako praclíky, keď si želáme alebo neželáme moc nad druhými ľuďmi. Týka sa to najmä romantických vzťahov. Ľudia, ktorí spočiatku považujú moc za atraktívnu a želajú si mocných partnerov, môžu začať moc druhého človeka skryte podkopávať.

Rovnosť je možno spoločný ideál, na ktorom sa dohodli obaja partneri, no boje o moc aj tak ohrozujú nejeden vzťah. Aj keď partner utrpí stratu moci, ide o vážny problém. Často si síce želáme partnera, ktorý dokáže ukázať svoju zraniteľnosť, no keď to potom naozaj urobí, predsa len nás to skôr odradí. Nie je nám celkom príjemné, keď musíme odhaliť svoje skutočné pocity týkajúce sa moci.

Moc môže korumpovať

Ako sa vraví – moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Môže zničiť náš sebaobraz a nepriaznivo ovplyvniť naše správanie k ostatným. Všetci poznáme jej riziká a kruté stránky. Počuli sme o vodcoch, ktorí nadobudli machiavelistické črty a svoju moc uplatňovali démonickým a bezohľadným spôsobom.

Vieme aj to, aký zhubný vplyv má dynamika moci pri prípadoch zneužívania. A vieme aj o pokojnejších, ale o nič menej škodlivých manipuláciách moci, ktoré hrajú veľkú rolu v priateľstvách naoko, v rivalitách, vo finančných sporoch alebo v rodine.

Psychológ Dacher Keltner skúmal vzťah medzi empatiou a mocou, a zistil, že rovnaké vlastnosti, ktoré ľuďom pomáhajú získať moc (empatia, férovosť, ochota deliť sa), sa oslabia, keď ľudia moc dosiahnu.

túžba po moci

Naozaj túžite po moci?

Priťahuje nás moc, snažíme sa o ňu…v poslednom období napríklad vzrástol na Slovensku predaj knihy 48 zákonov moci od Roberta Greena. Väčšina zákonov sa však nesie v duchu – buďte sebeckí, nemilosrdní, využívajte a zneužívajte ľudí. Buďte stredom pozornosti za každú cenu, nepriateľa zlikvidujte akýmikoľvek prostriedkami… Sebecké, prízemné, až nehumánne zákony.
Potom sa čudujeme, že je to v našej politike také, aké to je. Že sa neustále klameme, podvádzame, že zneužívame druhých, že s nami manipulujú. Že to na sociálnych sieťach vyzerá tak ako to vyzerá…

Aj terapeutka v knihe Povedz mi, po čom túžiš tvrdí, že „mocní ľudia zabúdajú, ako sa cítia ostatní, a stanú sa voči nim necitliví. Nad tým by sa mal zamyslieť každý, kto sa dostane do pozície moci alebo koho priťahujú mocní, charizmatickí ľudia.“

Keď siahame po moci, náš sebaobraz sa deformuje. Naopak, rovnosť nám ukazuje pravdivý odraz.
Je prirodzené, že v niektorých obdobiach nášho života môže byť túžba po moci zdravá a povzbudzujúca. Ak je to však len náhrada za celoživotný deficit, potom väčšinou oscilujeme medzi prehnanými predstavami slávy a hlbokým zúfalstvom.

život s narcistomPrečítajte si tiež
Žijete s narcistom? Tu je 9 dôsledkov.

Viac o knihe Povedz mi, po čom túžiš
Povedz mi po com tuzis„Vo svojich fantáziách si predstavujeme, ako by mohli naše životy vyzerať. Raz budeme robiť to, čo naozaj chceme. Keby len niečo bolo bývalo inak alebo keby sme sa boli rozhodli inak, život by bol taký, aký chceme. Raz a keby len nás však iba zavádzajú, týrajú nás zábleskami minulosti a imaginárnej budúcnosti a zároveň obmedzujú našu schopnosť čo najlepšie využiť všetky možnosti, ktoré nám ponúka náš súčasný život,“ píše v knihe Povedz mi, po čom túžiš terapeutka Charlotte Fox Weberová.

Príbehy v jej knihe sú o ľuďoch rôzneho veku a v rôznych štádiách života, ktorí zápasili so svojimi základnými túžbami. Vďaka tomu, že začali skúmať svoje túžby a vlastnú pravdu, pohli sa k riešeniu. Kniha vám pomôže načrieť do hlbín vlastnej duše, prijať to, čo skrývate pred ostatnými aj pred sebou, a nájsť vysnívanú cestu vaším vzácnym životom.

Keď chápeme, čo chceme a čo nie, dokážeme vidieť svoje možnosti jasnejšie. Môžeme si vybrať z celého radu túžob a určiť priority. Môžeme viesť svoj život s väčšou ľahkosťou a radosťou. Je ťažké, a predsa nevyhnutné, aby sme sa sami seba pýtali, čo chceme, a aby sme si nikdy neprestali klásť túto otázku. Naplňte ju životom.

Foto: LepšíDeň.sk, Grada, Unsplash.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.