„Život s narcistickým partnerom môže viesť k stavu známemu ako syndróm narcistického zneužívania, pri ktorom je nepriaznivo ovplyvnené sebavedomie a duševné zdravie človeka,“ tvrdí odborník PaedDr. Robert Tomšik, ktorý sa už mnohé roky venuje narcizmu a syndrómu narcistického zneužívania v partnerských vzťahoch. Dva razy bol nominovaný aj na Osobnosť Slovenska za svoju vedecko-výskumnú činnosť.
Byť vo vzťahu s narcistom je, ako keby ste boli na emocionálnej horskej dráhe. Na jednej strane, vzťah s narcistom vie byť naozaj vzrušujúci, no na druhej strane, aj poriadne vyčerpávajúci. „Veľmi ľahko sa dostanete do neustále sa opakujúceho vzťahového cyklu, ktorý sa bude s vami točiť stále dookola, až kým z toho neochoriete. Ani sa nenazdáte a dostanete sa presne tam, kde vás narcista chcel mať – do narcistického zajatia,“ tvrdí odborník, ktorý o tom napísal užitočnú knihu V zajatí narcizmu.
9 dôsledkov života s narcistom
R.Tomšík v nej uvádza mnoho rád a tipov, ako rozpoznať narcistu, ako sa proti nemu obrniť, ako sa vymaniť z takéhoto vzťahu. Veľmi prospešné sú aj časté príznaky narcistického zneužívania, z ktorých vyberáme:
1. Získate čoraz silnejší pocit nedôvery
Ako mechanizmus zvládania začnete nedôverovať zámerom druhých, najmä ak ste zažili narcistické zneužívanie od niekoho blízkeho. Narcista vás presviedča, že vaše pocity a skúsenosti sú nehodnotné, a preto máte tendenciu nedôverovať sebe aj druhým.
2. Izolujete sami seba
Hoci narcisti majú tendenciu izolovať svoje obete, aj vy máte tendenciu sa izolovať, pretože sa hanbíte za to, že ste boli zneužití. Obete veria, že ich nikto nepochopí, a namiesto toho, aby hľadali pomoc, sa izolujú, aby sa vyhli hanbe a odsudzovaniu. Keď sa izolujete, nemáte sa s kým porozprávať, pretože si myslíte, že vám nikto nebude rozumieť. To vytvára priestor pre násilníka, aby vás prilákal späť chvíľkovou láskavosťou, falošným ospravedlnením, alebo dokonca predstieraním, že k zneužívaniu nikdy nedošlo.
3. Ste osamelí
Keď so svojím narcistickým partnerom nekomunikujete, pretože vás nepočúva alebo vám nastolí tichú domácnosť, môžete sa cítiť izolovaní, čo spôsobí, že budete zraniteľní voči ďalšej emocionálnej manipulácii.
Prečítajte si tiež
Ako spoznať narcistu? 17 príkladov, čo hovoria.
4. Máte problémy s rozhodovaním
Neustála kritika a devalvácia vás oberajú o vašu sebadôveru a sebahodnotu. Narcistické zneužívanie má často za následok, že nemôžete urobiť nič správne a vaše rozhodnutia sú vždy nesprávne. Môžu vás priamo označovať za ignorantov alebo hlúpych, pričom to maskujú falošne láskavým tónom. Žiaľ, skôr či neskôr začnete absorbovať tieto urážky a časom im začnete veriť.
5. Mávate pocit, že ste urobili niečo zlé
Narcisti majú problém prevziať zodpovednosť za svoje deštruktívne správanie alebo negatívne činy. Namiesto toho šikovne nájdu spôsob, ako zvaliť vinu na vás. Sú majstrami tohto podvodu a často sa im darí prinútiť vás cítiť vinu za ich činy. Reagujú buď výbuchom hnevu, ktorý vás vedie k presvedčeniu, že vaše obvinenia musia byť nesprávne, takže sa nakoniec ospravedlníte a prijmete, že ste sa mýlili.
Iróniou všetkého je, že sa cítite bezmocní a vďační za to, že sú ochotní to s vami vydržať a zostať s vami so všetkými chybami, ktoré stále robíte.
6. Chodíte akoby po špičkách
My ľudia máme tendenciu vyhýbať sa veciam, ktoré nám pripomínajú nepríjemné udalosti z minulosti. Ako často si dávate pozor na to, čo hovoríte alebo ako konáte, keď ste v prítomnosti narcistu? Robíte to pravdepodobne preto, aby ste sa vyhli konfliktom, fyzickému alebo domácemu násiliu. Keď sa niečomu alebo niekomu vyhnete, neznamená to, že problém zmizne.
7. Mávate pocity viny
Môžete súhlasiť s tým, na čom trvá váš narcistický partner – že všetky problémy vo vzťahu sú vašou vinou a že ste vinní za jeho urážlivé správanie sa voči vám.
8. Mávate strach
Môžete zažiť strach v rôznych oblastiach, ako je strach, že sklamete svojho partnera, strach z ďalšieho zneužívania, strach čeliť skutočnosti, že ste boli do tohto vzťahu zmanipulovaní a následne podvedení atď.
9. Ste zmätený, cítite nesúlad
Nie je nezvyčajné zažívať vo vzťahu k svojmu partnerovi protichodné pocity. Pravdepodobne bude vo vás časť, ktorá sa stará a miluje niektoré časti vášho partnera, ktoré vedia byť aj láskavé, vtipné či upokojujúce. Zároveň tu bude pravdepodobne iná časť, ktorá je nahnevaná a zranená pre to, že vás partner zneužíval a manipuloval vami.
Hoci je cieľom narcistu vyviesť vás z rovnováhy, uvedomte si, že vy nie ste tí „chorí“ ani šialení, odkazuje odborník Robert Tomšik. Toxické vzťahy v ľuďoch zanechávajú pocit, akoby sa zbláznili. Nedopustite to. Vo svojej knihe preto radí, ako odhaliť vysoko toxické vzťahy a oslobodiť sa od nich.
V zajatí narcizmu ponúka najskôr pochopenie, čo to je narcistická porucha osobnosti, ako vyzerá ideálna obeť, ako sa žije v narcistickom vzťahu, ako nastúpiť na cestu k uzdraveniu, aj aká má byť prvá pomoc.
Autor veľmi zrozumiteľne, pútavo a najmä pragmaticky píše o narcizme, najcennejšie sú však rôzne symptómy, rady a tipy, ktoré vám môžu pomôcť.
Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com