Ako sa pestujú tri sestry v záhrade? A prečo to treba vyskúšať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Číslica tri má magický význam v mnohých kultúrach či náboženstvách. V numerológii je číslo tri spájané s pozitívnymi stránkami, láskou k životu, optimizmom a fantáziou. Vyskytuje sa aj v rozprávkach. Od detstva sme počúvali rozprávky, kde sa spomínali tri groše, trojruža, tri vrchy či tri skúšky pre princa, alebo v nich vystupovali tri prasiatka, trojhlaví draci či tri medvede.
Ale počuli ste, že existujú aj tri sestry v záhrade? 🙂

Nie, nejde o nejakú rozprávku, či príbeh, ale týmto pojmom označujeme polykultúrny spôsob pestovania rastlín, ktoré vďaka vzájomnej symbióze prosperujú .
Tromi sestrami sú – kukurica, fazuľa a tekvica. Tento spôsob pestovania využívali už obyvatelia Severnej Ameriky. Konkrétne starí Indiáni a aj Mayovia. Tieto americké rastliny boli súčasťou ich jedálnička a boli považované za posvätné. Obsahujú vlákninu, minerály a vitamíny skupiny B a C. Niektoré historické pramene dokonca uvádzajú, že pôvodnými troma sestrami boli – slnečnica, fazuľa a tekvica. Až neskôr nahradila slnečnicu kukurica.

Tri sestry v záhrade – princíp

Hlavným princípom pre pestovanie troch sestier, je efektívne využitie vlastností jednotlivých rastlín na podporu rastu ostatných spolu pestovaných druhov.

  • Kukurica poskytuje fazuli oporu a chráni ju pred vetrom a nepriaznivým počasím.
  • Korene fazule obsahujú nitrifikačné baktérie, ktoré viažu vzdušný dusík a premieňajú ho na dusíkaté formy, ktoré je schopné rastlina prijímať z pôdy. Takto podporuje  rast a prosperitu kukurice a tekvice.
  • Tretia sestra tekvica chráni korene sestier, bráni rozširovaniu buriny a odparovaniu vody a udržiava tak pôdu vlhkú.

Ak si dávate otázku – načo pestovať tri sestry, odpoveď je jednoduchá: tieto tri plodiny sa v bezprostrednej blízkosti pozitívne ovplyvňujú, podporujú si navzájom rast a úrodnosť. Takže máme viac plodov, ktoré sú zdravšie a chutnejšie.

tri sestry v záhrade

Ako pestovať tri sestry

Pre pestovanie troch sestier je vhodná každá záhradka 🙂 Odporúčame slnečné stanovište, prípadne aj polotieň. Pred výsadbou je potrebné vybrané miesto v záhrade zrýľovať. Následne stanovište prekypríme motykou.  Najlepším termínom na výsadbu je polovica mája, resp. keď už nehrozia posledné jarné mrazy a pôda je dostatočne vyhriata.

Vytvoríme si záhon v tvare kruhu. Niektorá literatúra uvádza možnosť pestovania aj v tvare štvorca.

tri sestry v záhrade

1.Ako prvé si vysadíme semená kukurice. Odporúčame lahôdkovú kukuricu, na ktorej si pochutnáte počas leta a navyše dorastá len do výšky dvoch metrov. Niekoľko semien (5 až 7) vložíme do hĺbky dvoch až troch centimetrov, zalejeme a povrch uhladíme. Miesto si označíme.

2.Po vzídení kukurice (asi 7 dní) necháme 3 najsilnejšie rastliny. Vo vzdialenosti 15 centimetrov od kukurice vysadíme semená fazule. Vkladáme ich do kruhu okolo vzídenej kukurice do hĺbky 3 centimetrov. Použijeme odrody kolíkovej (ťahavej) fazule. Na jednu rastlinu kukurice necháme popínať maximálne dve rastlinky fazule.

3.Po týždni od výsadby fazule, si ako poslednú vysejeme tekvicu. Opäť do kruhu okolo fazule, vo vzdialenosti 15 centimetrov. Môžeme použiť kultivary tekvice hokkaido, maslovú či špagetovú tekvicu, ale aj cuketu.

Náš TIP
Pred výsadbou odporúčame semená naklíčiť. Semienka zabalíme do navlhčenej bavlnenej handričky. Handričku vložíme do mikroténového vrecka a dáme na teplé miesto. Po pár dňoch (2 až 3) začnú semená pukať a vyženú klíčky.

varená kukuricaPrečítajte si tiež
Varená kukurica. Zdravá pochúťka alebo kalorická bomba?

Mulčujeme, zalievame…a tešíme sa z úrody

Keď má tekvica 2 páry pravých listov, okolie záhona nastelieme suchou slamou alebo mulčom. Počas letných dní môžeme nastieľať pokosenou trávou. Nastielanie udržiava vlhko a teplo pri koreňoch rastlín.
Okolo záhona rozhádžeme rozdrvené vaječné škrupiny, ako prevenciu pred „útokom slimákov slizniakov“. Slizniaky si totiž radi pochutnajú na mladých rastlinkách. V prípade, že je mechanická ochrana neúčinná, volíme chemickú. Pravidelne zavlažujeme.

O niekoľko týždňov začíname so zberom úrody. Plody tekvice a fazule dozrievajú priebežne. Kukuricu zberáme, keď je dozretá na varenie. Pri stlačení struku by z nej mala vytekať mliečna šťava. V závislosti od počasia je to koncom júla, u šľachtených kultivarov aj skôr.

Vhodným spôsobom na pestovanie troch sestier je aj radová výsadba. Ideálne pod plotom, ktorý poskytne rastlinám kukurice oporu pred vetrom. Navyše nám môže vytvoriť príjemné tienisté miesto na relax v záhrade alebo súkromie od susedov.

Pozrite si video – tri sestry v praxi:

 

Foto: náčrt autorka, wikimedia/Spencer-Nägy


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.