3 najkrajšie kvitnúce vianočné rastliny. Legendy, kúpa a starostlivosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno máte kvety a rastliny, ktoré si vo svojej mysli a predstavách spájate s určitým ročným obdobím či životnou etapou. Je to zeleň, ktorá sa nepestuje celoročne na záhradke či v kvetináčoch… a predsa príde čas, keď svojou krásou zaplaví regály obchodov. Do našich domovov vnesie pohodu a neopakovateľnú slávnostnú atmosféru. Také sú aj vianočné rastliny.

S príchodom adventu a blížiacich sa najkrajších sviatkov roka – Vianoc, sa stáva kráľovnou kvetov vianočná hviezda. Tesne v jej závese kráča možno pre niekoho trochu „retro“ vianočný kaktus. Ani v sychravom jesennom či zimnom období nikoho nenechá ľahostajným krása zorníc, ktoré si mnohí obchodníci nesprávne zamieňajú s amarylkami.
Prezradíme vám niečo z ich pôvodu, zaujímavosti, legendy a pridáme užitočné informácie – ako ich kupovať, ako sa o ne starať a čo s nimi po sviatkoch.

 

ikona advent1. Vianočná hviezda

Oficiálny názov tejto rastliny je Prýštec najkrajší (inak aj poinsettia), ľudovo nazývaný vianočná hviezda, alebo aj vianočná ruža. Jeho latinský názov je Euphorbia pulcherrima. Naozaj neodmysliteľná súčasť adventného obdobia a Vianoc, ktorá sa dostáva na pulty predajní zvyčajne koncom novembra.

Je to neprehliadnuteľná, pestrá, slávnostne vyzerajúca, efektná a zaujímavá izbová rastlina so zamatovými listami, ktorú vnímame skôr ako sezónnu. Pestuje sa v rôznych veľkostiach, od miniatúrnej až po polmetrovú. Jej domovom je Mexiko a v španielčine sa nazýva „Noche buena“, čo znamená „Svätá noc“.
Od 19. storočia zdobí „vianočná hviezda“ sviatočne prestreté stoly miliónov ľudí po celom svete. Najtradičnejšia je zeleno-červená kombinácia listov, ale šľachtením sa podarilo vytvoriť rôznofarebné odrody, ktoré môžete doladiť k vašej vianočnej výzdobe.

Legenda o vianočnej hviezde
Legenda hovorí o malom dievčatku menom Pepita, ktorá bola taká chudobná, že nemohla do kostola na Vianoce priniesť žiadny darček. Zjavil sa jej však anjel v podobe starého muža. Ten jej povedal, že na hodnote daru nezáleží. Záleží na tom, aby bol darovaný od srdca. Uvila preto kytičku z poľných kvetov, ale hanbila sa za ňu. Ostatní sa jej vysmievali, že na oltár položila len „plevel“. A vtedy sa stal zázrak – skromná kytička sa premenila na prekrásnu vianočnú hviezdu.  

vianočné rastliny vianočná hviezda

 

ikona kvetináčAko ju správne vybrať

Pri kúpe sa zamerajte na drobné kvietky, ktoré sú v strede farebných listov. Ideálne je, keď ešte nerozkvitli, pretože takáto rastlinka vydrží dlhšie. Kvitnúť by mala 2-3 mesiace, teda až do februára. Vyberajte zdravé, vitálne rastliny, ktoré nemajú suché a pokrčené listy. Substrát by nemal byť premočený a už vôbec by nemal mať na povrchu pleseň. Po kúpe rastlinu radšej zabaľte do papiera a čo najmenej ju vystavte vonkajším nízkym teplotám, preto sa snažte ju čo najrýchlejšie dopraviť domov.

 

ikona kvetináčUmiestnenie a starostlivosť

Čo s ňou doma, kam ju umiestniť? Rozhodne ju nedávajte do blízkosti radiátorov, ani blízko okien a dverí. Rastlina totiž neznáša prievan. Najlepšie sa jej darí na svetlom, nie príliš vykurovanom mieste. Vyhovuje jej vlhkejší vzduch, preto ju môžete smelo postrekovať vlažnou odstátou vodou. Rovnakú vodu použite aj na zálievku, ktorá má byť pravidelná, no medzi jednotlivými zálievkami musí substrát preschnúť. Polievajte približne 2-3x týždenne.

 

ikona kvetináčČo s ňou po sviatkoch?

Po sviatkoch ju nevyhadzujte, môžete sa pokúsiť o jej ďalšie pestovanie. Žltnúce a opadané listy priebežne odstraňujte. V prípade,  že rastlina stratí všetky listy, neľakajte sa a ostrihajte ju. Mala by vyhnať nové výhonky a listy. Ak vám vydrží až do jari, presaďte ju do novej nádoby s čerstvým substrátom. Môžete ju nechať na záhrade či na terase. Na jeseň ju premiestnite opäť dovnútra a postupným zatieňovaním sa pripraví na ďalšie kvitnutie.

vianočné rastliny vianočná hviezda

 

ikona advent2. Vianočný kaktus

Latinský názov tejto rastliny je Schlumbergera. Vianočný kaktus kvitne veľkými zvoncovitými kvetmi a počas Vianoc je ozdobou mnohých domácností. Existuje asi 5 pôvodných druhov, z ktorých najznámejší je Zygocactus truncatus (starší názov Schlumbergery). Všetky druhy pochádzajú z tropických pralesných oblastí Južnej Ameriky, predovšetkým Brazílie, kde rastú vysoko v korunách stromov.
Kvety môžu byť bielej, ružovej, lososovej, červenej alebo fialovej farby. Typicky článkovité telo rastlinky vytvára množstvo výhonkov. Jednotlivé články sú po okrajoch zúbkovité, a to je práve základný rozdiel medzi vianočným a veľkonočným kaktusom, ktorý má okraje oválne, bez zúbkov. Veľké exempláre vyzerajú efektne v závesných košoch. Je to spoločník veľmi nenáročný na čas i priestor, pretože rastie  pomaly a starostlivosť oň určite zvládne aj začiatočník.

Legendy o vianočnom kaktuse
Vianočný kaktus symbolizuje hojnosť a splnené priania. V Brazílii sa traduje, že prvýkrát rozkvitol kvôli chudobnému chlapcovi, ktorý sa modlil, aby sa stal zázrak. A Boh mu ako znamenie zoslal práve kvety vianočného kaktusu.
Druhá legenda hovorí o misionárovi z Bolívie, ktorý si nevedel získať dôveru miestnych ľudí. Modlil sa preto k Bohu, aby mu dal znamenie. Keď sa nasledujúce ráno prebudil, vítali ho domorodí obyvatelia s kvetmi kaktusu v rukách.

vianočné rastliny vianočný kaktus

 

ikona kvetináčAko ho správne vybrať

Pri kúpe si predovšetkým všímajte, či je rastlinka zdravá, či nemá poškodené listy a či má dostatok pevných pukov bez náznakov schnutia. Puky, ktoré začnú schnúť, už totiž nerozkvitnú.

 

ikona kvetináčUmiestnenie a starostlivosť

Pokiaľ vianočný kaktus pestujete niekoľko rokov a nezakvitol vám, určite mu vadí prílišné teplo. Obľubuje severné okná a chladnejšie miesta. Ak sa na vašej rastlinke predsa len objavia púčiky, ale vzápätí začnú opadávať znamená to, že vzduch v miestnosti je príliš suchý.
Za správnu starostlivosť vás odmení žiarivou fontánou nádherných kvetov, ktoré kvitnú v niekoľkých vlnách za sebou približne do januára. Počas kvitnutia ho však nesmiete rezať, presádzať, dokonca sa neodporúča ani otáčať kvetináč!

 

ikona kvetináčČo s ním po sviatkoch?

Ak chcete, aby vám vianočný kaktus vykvitol aj budúci rok, po odkvitnutí mu doprajte vegetačný pokoj a zmiernite zálievku. V lete bude rád na balkóne, alebo niekde v tieni na záhrade. V septembri ho premiestnite opäť do interiéru a zálievku zvýšte, až keď sa objavia púčiky. Ak potrebujete rastlinku presadiť, urobte to na jar, a to do substrátu určeného pre kaktusy. Presádzať ho však stačí raz za 3-4 roky, keď je veľkosť pôvodného kvetináča už nedostačujúca.

vianočné rastliny vianočný kaktus

 

ikona advent3. Zornica

Jej latinský názov je Hippeastrum hortorum. Nazýva sa aj rytierska hviezda. Meno dostala od  britského botanika Wiliama Herberta v roku 1837. Jej rodiskom sú savany a lesy Brazílie, Ekvádoru, Mexika a Peru. Do Európy ju priniesli v 18. storočí holandskí pestovatelia kvetov. Vyskytovala sa v zámockých záhradách, ale i v chudobných chalúpkach.

Zakvitnuté zornice sú v interiéri neprehliadnuteľné a pôsobia slávnostne, elegantne až okázalo. Zosobňujú v sebe pýchu a sebavedomie. Považujú sa za symbol priam éterickej krásy, bohatstva, šťastia a pohody. Je to skvelý darček pre všetkých, ktorých máte radi.
Predajcovia tieto kvety často nesprávne označujú amarylkami (Amaryllis belladonna), pretože sú vzhľadovo veľmi podobné, no amarylis kvitnú v neskorom lete a na jeseň.

vianočné rastliny zornica

 

ikona kvetináčAko ju správne vybrať

Skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu v obchode, skontrolujte zdravotný stav rastliny – cibuľka nesmie byť poškodená, ani mať známky hnitia.

 

ikona kvetináčUmiestnenie a starostlivosť

Zornica je nenáročná cibuľovitá rastlina, ktorá sa dá pestovať aj po odkvitnutí. Zvyčajne kvitne od januára do apríla. Na pestovanie vyžaduje svetlé miesto s izbovou teplotou a mierne vlhkou pôdou. Dutá stonka zelenej farby môže dorásť až do výšky jedného metra. Počet kvetov na jednej stonke sa pohybuje v rozmedzí 2-15, pričom jeden kvet meria 13-20 cm.

Farebná škála je od bielej, krémovej až po ružovú a červenú. Taktiež môžu byť aj viacfarebné varianty. Rozkvitnuté kvety sú pomerne ťažké, preto ich umiestnite do vhodnej nádoby, ktorá sa neprevrhne. Zornici neprekáža suchý vzduch ani ústredné kúrenie. Vyberte jej však najsvetlejšie možné umiestnenie. Kvety vydržia dlhšie, pokiaľ je rastlina v chladnejšej miestnosti.

 

ikona kvetináčČo s ňou po sviatkoch?

Po odkvitnutí stonku odrežte, ale listy nechajte ďalej rásť. Aby aj na ďalší rok vyrástol nádherný kvet, potrebuje zachovať aspoň 4 veľké a zdravé listy.
Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek zo spomínaných rastlín, určite vám svojou nežnou živou krásou spríjemní slávnostné chvíle a prispeje k pohodovej a nezabudnuteľnej rodinnej atmosfére, ktorú zažívame len raz do roka.

vianočné rastliny zornica

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.