Prečo iní žijú tak bezstarostne a na mňa sa všetko valí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno to poznáte aj vy – sused si dal zrekonštruovať dom, zatepliť, očistiť strechu…kolega v práci si kúpil nové parádne auto… už aj vaša kamoška schudla a vyzerá super… vaša známa cestuje s novým priateľom po svete a vy len so závisťou sledujete na Instagrame jej storky. Máte pocit, že všetkým naokolo sa darí, žijú si bezstarostne, nemajú problémy, zatiaľ čo na vás sa všetko valí. Jeden problém za druhým, starosti v rodine, blbá nálada v robote.
Zožiera vás to vnútorne, prípadne to dávate najavo aj navonok a ešte sa kvôli tomu aj pohádate s partnerom. Je to istý druh spoločenskej žiarlivosti, ktorá je pre väčšinu z nás prirodzená, len sa treba naučiť, ako ju využiť vo svoj prospech.

 

Všetkým sa darí, to nie je fér!

Mel Robbinsová„Ak sa neustále nekriticky a so sebaľútosťou porovnávate s druhými a nie ste spokojní s tým, čo máte, nikdy nebudete schopní pozerať sa na seba ako na človeka, ktorý to môže dosiahnuť alebo získať tiež,“ tvrdí Mel Robbinsová známa z TED Talks, kde svojou prednáškou inšpirovala milióny ľudí po celom svete. Manažéri renomovaných firiem a tých najväčších svetových značiek začali používať jej nástroj na zvýšenie produktivity, spolupráce a angažovanosti svojich zamestnancov. V slovenčine jej vyšli už dve knihy – 5-sekundové pravidlo a najnovšie High 5.

Podľa Robbinsovej je nebezpečné ustrnúť v tom pocite. Tí druhí budú pre vás navždy hrdinovia a vy budete len chudáci, ktorí ich z úzadia s obdivom sledujú. Keď sa dostanete až do štádia, že vás žiarlivosť úplne pohltí, môže vám spôsobiť hlboké depresie.
No takáto žiarlivosť vám môže na ceste k zmene aj pomôcť, a to významne. Vysvetľuje to v spomínanej knihe High 5.

 

Prečo iní žijú tak bezstarostne?

Každý z nás mal už niekedy v živote pocit, že jeho vysnívaný život je v nedohľadne. Ale dvere k tomu, čo chceme, si zatvárame práve vtedy, keď premýšľame takýmto spôsobom, lebo sa to už podarilo niekomu inému. Vzdávame to sami so sebou. Žiarlivosť nás úplne pohltí a namiesto toho, aby sme sa snažili dosiahnuť, po čom túžime, sa dostávame do zákerného začarovaného kruhu hrozných myšlienok a predstáv o sebe samom/samej.

Existuje veľa spôsobov, ako zmeniť myslenie, aby ste sa opäť nadchli pre budúcnosť a našli v sebe silu žiť tak, ako ste si vysnívali.
V prvom rade sa však treba zamyslieť sa nad tým, ako vnímate úspech, čo považujete za úspech. Myslíte si, že úspech, šťastie a láska sú obmedzené zdroje?

Odmalička sme počúvali Nežiarli či Nezáviď, akoby sme sa za to museli hanbiť – akoby to bolo niečo neslušné, malicherné a nesprávne. Žiarlivosť je však v podstate len zablokovaná túžba. Ak dokážete túto žiarlivosť premeniť na inšpiráciu, prekážka, ktorá vám bránila v naplnení túžby, zmizne.

Ak začnete žiarlivosť vnímať ako niečo pozitívne, ako podnet na veľký krok k vysnívanej budúcnosti, zmierni sa aj frustrácia a neistota, ktoré vás zväzujú, a opäť pozitívne naladení na sebe začnete pracovať.

ži bezstarostne, nežiarli

 

1.krok – zistite, na čo žiarlite

kniha High 5 Mel RobbinsováPokúste sa rozpoznať, na koho vlastne žiarlite – či na niekoho, koho poznáte, alebo na cudzieho človeka, ktorého napríklad sledujete na sociálnych sieťach. Naučte sa žiarlivosť vnímať ako akýsi signál, ktorý má upútať vašu pozornosť, nepotláčajte ju, nesnažte sa ju zakryť ani sa ňou nedajte zastrašiť či zahanbiť. Postavte sa jej čelom, pretože to je najrýchlejší spôsob, ako prísť na to, čo vlastne chcete.

„Žiarlivosť je ako šípka, ktorá nám ukazuje smer, rovnako ako zvedavosť či túžba. Ukazuje nám, čo robiť a ako žiť. Keď sa zajtra pozriete do zrkadla a tľapnete si so svojím odrazom, berte to ako záväzok alebo prísľub sebe samému/samej, že urobíte všetko pre to, aby ste dosiahli, po čom túžite, aby ste si to zaslúžili a aby ste na to nabrali odvahu,“ radí vo svojej knihe High 5 Mel Robbinsová.

 

2.krok – analyzujte svoju žiarlivosť

Nezačnite sa v tej žiarlivosti, ktorú cítite, utápať. Analyzujte ju. Čo presne tomu človeku, na ktorého žiarlite, závidíte?
Žiarlivosť v nás prirodzene vyvoláva neistotu. Spochybňujeme sa, lebo vidíme, čo sa tým druhým podarilo alebo čo majú, a cítime sa zle, lebo to chceme aj my. Je to preto, lebo neveríme, že sa to môže podariť aj nám alebo že to môžeme získať aj my.

Ak si vaša kamarátka dá prerobiť kuchyňu, začne vás trápiť, že vy máte starú a neprerobenú, pričom túto frustráciu si následne vybijete na partnerovi a začnete mu vyhadzovať na oči, prečo ste si nesporili, aby ste si aj vy mohli doma niečo vynoviť.
Nuž, možno na to nemáte, chýbajú vám financie, alebo nie je to správne obdobie. Zatiaľ. Radšej si uložte v hlave, že keď k tomu dôjde, máte niekoho – kamošku – na ktorú sa obrátite ohľadom rady. Na čo myslieť pri rekonštrukcii, čo sa nevydarilo, na čo nezabudnúť? Obráťte to vo svoj prospech – teraz to síce nejde, ale v budúcnosti možno nadíde správna chvíľa a vy sa budete mať na koho obrátiť po dobrú radu.

ranné vtáčaPrečítajte si tiež
12 tipov, ako vyťažiť z toho, že ste ranné vtáča.

 

Položte si tieto otázky

Týchto zopár otázok, ktoré by ste si mali položiť, vám pomôže zmeniť žiarlivosť a závisť na motiváciu niečo pre splnenie svojho sna urobiť. A tú motiváciu potrebujete, verte mi.

  • Komu závidíte?
  • Čo vás na tomto človeku zaujalo? Čo má alebo čo robí, čím vás upútal?
  • Čím vás inšpiruje?
  • Odpovedzte si na otázku – čo sa mi na ňom nepáči?
  • Čo by ste boli ochotní urobiť pre to, aby ste dosiahli/získali to, čo má on/ona?
  • Čo je tá negatívna myšlienka (negatívne myšlienky), ktorá vám bráni niečo pre to urobiť?

„Vždy, keď si položím tieto otázky, pochopím, čo odo mňa duša žiada,“ tvrdí Mel Robbinsová a dodáva jednu naozaj dôležitú poznámku. Niečo, na čo akoby sme zabúdali – možno podvedome, možno zámerne: ak sa vám nechce žiarlivosť pretransformovať na svoju výhodu, ak nemáte záujem pracovať na zmene alebo na tom, aby ste niečo dosiahli, nemáte právo závidieť iným. Znamená to, že sa sústreďujete na to, čo nemáte, ale vlastne to až tak úplne nechcete…

 

Foto: high5habit.com, Motýľ, Pixabay.com, Unsplash.com

Pozrite si prednášku Mel Robbinsovej na TED (so slovenskými titulkami):

Slovenské titulky si zobrazíte jednoducho – spustite video a vpravo dolu kliknite na ozubené koliesko. V treťom riadku rozkliknite Titulky a scrollujte na Slovenčina.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.