Louvre a Musée d´Orsay. Pozrite sa do dvoch nádherných múzeí v Paríži

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Navštívili ste Paríž a poznáte tieto dve úžasné múzeá? Alebo sa tam chystáte a hodili by sa vám praktické tipy a rady? Prípadne o ceste do mesta zamilovaných snívate, že možno raz…a určite by ste sa chceli pozrieť aspoň do jedného z nich?
V Paríži to dýcha históriou, je tam mnoho jedinečných múzeí, ale drvivá väčšina smeruje práve do týchto dvoch. Máme pre vás zaujímavé informácie a tipy, ako si ich maximálne užiť. Ukážeme vám fotografie slávnych obrazov, vrátane Mony Lisy, ale aj sochu slávnej Niké, Venuše, pozrieme sa pod presklenú pyramídu a vychutnáme si impresionistov ako van Gogh, Monet, Manet, Renoir a ďalší.

Louvre

O Louvre nájdete informácie všade, je to jeden z najväčších skvostov Paríža, ktorý otvorili v auguste roku 1793 pri príležitosti výročia vzniku Francúzskej republiky. Počas svojej existencie sa múzeum niekoľkokrát rekonštruovalo a rozširovalo.
V 80.rokoch minulého storočia pristavali v rámci renovácie priestoru známu sklenenú pyramídu, o ktorej píšeme nižšie. O samotnom múzeu Louvre si teda môžete prečítať napríklad na wikipedii, my prinášame praktické rady a niekoľko tipov, ako si múzeum užiť.

Louvre a Musée d´Orsay na mape Paríž

Ako sa tam dostať a koľko to stojí?

Louvre sa nachádza v samom srdci Paríža, pri rieke Seina, kúsok od Ile de la Cité, kde sa nachádza aj Notre Dame de Paris. Nech ste kdekoľvek v Paríži, otvorte si Google maps, zadajte cieľ Louvre a mapy vás perfektne navigujú: či už pešo, alebo mestskou dopravou (metro, bus, vlaky RER). Veľmi presne vám vypočítajú, ktorými spojmi, koľko to bude trvať, kde treba prestúpiť, dokonca ktorý východ z metra zvoliť. Skvelá pomôcka, nepotrebujete žiadne iné mapy, ani pýtať saJ

Určite si kúpte lístok vopred online na určitú hodinu. Budete tiež síce čakať v rade, ale neporovnateľne menej ako tí, čo si kupujú lístky na mieste (pozrite si na našom krátkom videu). O Louvre je obrovský záujem a je jedno, či je leto (najviac turistov), alebo máj, október.
Na tejto stránke Louvru si môžete objednať lístok na daný deň – kliknete dátum a ponúkne vám voľné hodiny (vstupuje sa každú polhodinu). Kliknete na vybraný čas a vyplníte počet osôb.

Deti a mladí do 26 rokov majú vstup zdarma. Dospelí 17€ online, na mieste 15€.
Je niekoľko vchodov, najviac ľudí ide cez známu sklenenú pyramídu (viď nižšie). Odporúčame aj Carrousel, podzemie pri menšej pyramíde. A tretí vchod Porte des Lions v Denonovom krídle pri Seine.

Najviac ľudí je počas dňa a cez víkend, radšej si vyberte ráno alebo neskôr popoludní. Čakajú vás dve kontroly – bezpečnostná a potom kontrola lístkov.
Určite si vezmite hneď na začiatku na Informáciách plán múzea. Je obrovské, blúdili by ste a nervozita by stúpala. S plánikom to bude jednoduchšie.

Mona Lisa a ďalšie skvosty

Louvre Mona LisaLouvre má 4 podlažia a 3 krídla – Richelieu, Sully a Denon. Celkovo 7 oddelení: egyptské starožitnosti, stará antická a orientálna keramika, grécke a rímske starožitnosti, maľby, kresby, rytiny do medi XIII. – XIX. storočia, skulptúry stredoveku, renesancia a moderná doba, malé umelecké predmety svetovej histórie, námorníctvo a etnografia.
Už vidíte, že to je obrovské múzeum? Pridáme ešte pár čísle – plocha múzea je 55 000 m2 a je tam vyše 5000 diel maliarskeho umenia. Plus ďalšie sochy, rôzne artefakty, čím počet narastie až na neuveriteľných 35 000 artefaktov.

Takže dobrá rada – vyberte si, čo chcete vidieť a za tým choďte. Všetko určite neprejdete ani za celý deň.
Čo vidieť?
Je toho veľa, ale prirodzene odporúčame Monu Lisu od Leonarda da Vinci. Môžete sa tešiť na:

 • Michelangelových Spútaných otrokov
 • Veronesovu Svadbu v Káne Galilejskej
 • Delacroixov obraz Sloboda vedúca ľud
 • Korunováciu Napoleona od Jacques–Louis Davida
 • diela od Boticelliho, Goyu, Giotta, Rafaella alebo Rembrandta.
 • dve mramorové sochy otrokov od Michelangela
 • Poklad hrabstva sv. Denisa
 • francúzske korunovačné diamanty
 • soška sumerského vládcu Gudeaho
 • náhrobný kameň s Hammurabiho kódom
 • sochy Niké a Venuša.

Je toho neskutočne veľa, ale tieto artefakty zaujali nás a tie vrelo odporúčame. Pripravte sa na množstvo ľudí, tlačenicu, a to nielen pri Mone Lise:) Tam sa môžete postaviť do radu, ktorý vedie k obrazu, odfotiť sa a idete ďalej. Približne 30 sekúnd na jedného, potom  vás už strážnici posielajú ďalej, aby ste uvoľnili miesto. Cesta k La Joconde je dobre značená. Tu je krátke video.

FOTOgaléria k múzeu Louvre:

Pyramída Louvre

Sklenená pyramída na vnútornom nádvorí Louvru. Slávnostne ju otvorili roku 1989, slúži ako hlavný vchod do najznámejšieho parížskeho múzea umenia Louvre. Práve ňou vstupujú návštevníci dnu, ale radšej využite dva iné vchody. Tu to býva prepchaté, dlhé rady.
Pod pyramídou sa nachádza podzemné „nádvorie“, ktoré spája štyri lode múzea.

Mimochodom, tento odvážny projekt amerického architekta Ieoha Minga Peia presadil v roku 1983 vtedajší francúzsky prezident François Mitterrand. S návrhom spočiatku nesúhlasilo až 70 percent Francúzov, ktorým sa nepáčila kombinácia modernej architektúry s historickým nádvorím paláca.

Dnes patrí pyramída k dominantám francúzskej metropoly a mnohí sa pri nej fotia, najmä s prstom “na vrchole” 🙂

Je 21 metrov vysoká a pri základni 33 metrov široká stavba zo skla a ocele. Kolujú o nej legendy a rôzne konšpiračné teórie.
Pyramída sa objavila aj v románe Dana Browna DaVinciho kód. Hlavný hrdina Robert Langdon uvádza, že “pyramída bola na výslovné prezidentovo želanie zostavená presne zo 666 tabuliek” (mnohí vidia v čísle 666 zosobnenie Satana).

sklenená pyramída Louvru

Pod sklenenou pyramídou

Musée d´Orsay

Ideálne pre milovníkov impresionistov. Múzeum, ktoré nahradilo niekdajšiu železničnú stanicu, si zachovalo staničnú konštrukciu a ponúka najlákavejšie diela impresionistického umenia.

Múzeum rozdelili do troch častí: prízemie, galérie a vrchná časť, ktorá sa nachádza nad vestibulom a postupuje do hotela. Nájdete tam sochy, fotografie, maľby, umelecké predmety a grafické a architektonické nákresy.

Je to Mekka impresionizmu a sú tam diela, ktoré vznikli v rokoch 1848 až 1914. Slávne obrazy Monetovej záhrady v Giverny, Rybník s leknami a japonskou lávkou, Hviezdnu noc od Vincenta van Gogha.
Uvidíte tam aj Zberačov zvyškov úrody od Camilla Pissarra. Známy reliéf na Víťaznom oblúku, alias La Marseillaise. Významná je Mladá baletka od Edgara Degasa. V múzeu nájdete aj niekoľko diel slávneho Rodina a jeho talentovanej partnerky Camille Claudelovej.

Múzeum zachytáva maliarsku revolúciu, ktorá sa udiala pred viac ako sto rokmi. Bývalú budovu železničnej stanice dodnes pripomínajú už len veľké hodiny.

V pondelky majú zatvorené, zvyšok týždňa je otvorené od 9:30 do 18:00 (vo štvrtok do 21:45). Lístok vás vyjde na 16€, zlacnený priamo na mieste 13€, ale aj tak odporúčame kúpiť si ho vopred online, na tejto stránke. Vyhnete sa dlhočizným radom, v ktorých sa neraz stojí aj hodinu a viac. Deti a mladí do 26 rokov majú vstup zadarmo.

FOTOgaléria – Musée d´Orsay:

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.