Čo robiť, keď prší alebo neviete doma obsedieť? Našich 5 tipov na super múzeá

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pokazilo vám hmlisté a sychravé jesenné počasie opäť plány na víkend? Máte pocit, že vaše deti zavreté v byte dlhšie už jednoducho nevydržia? Alebo si len chcete užiť spoločný čas s partnerom a spoznávať slovenskú históriu, či obdivovať umenie? Máme pre vás skvelé tipy na múzeá.
Top päťka bratislavských múzeí a galérií, ktoré sa zapáčili nám a chceme vám ich dať do pozornosti. Prepájajú hru s vedomosťami a umenie so zážitkom. Zabavia, poučia a zbavia vás nudy. Tak poďte a dajte sa aj vy unášať subjektivitou malieb, cestujte v čase a dokážte deťom, že aj získavanie vedomostí môže byť zábava.

 

Múzeá na Slovensku

Na Slovensku máme desiatky nádherných múzeí, ktoré sa oplatí navštíviť. Od Apponyiho múzea v Oponiciach, cez múzeum v Betliari, Oravské múzeum P.O.Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, Poštové múzeum v Banskej Bystrici, Ski múzeum v Tatranskej Lomnici, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, až po Múzeum ľudovej umeleckej výroby v Stupave. Každé má čosi do seba, ponúka zaujímavé exponáty a zážitky. My sme vybrali päť bratislavských múzeí, ktoré nás chytili najviac a vedeli by sme v nich stráviť hodiny.
Prirodzene, je ich oveľa viac – Hudobné múzeum, Múzeum dopravy, alebo Múzeum obchodu. Vyskúšajte však naše tipy a nič vám potom nebráni v spoznávaní ďalších 🙂

 

1. Múzeum dejín mesta v Starej radnici

Stará radnica- interiér

Interiér v Starej radnici.

Bratislavčania popri nej prechádzajú skoro denne, obdivujú jej unikátnu architektúru, no koľkokrát ste sa zastavili a obzreli si ju zvnútra? Dominanta Hlavného námestia, Stará radnica, ponúka nielen dokonalý výhľad z radničnej veže na hrad, uličky Starého mesta a strechy okolitých budov. Ale aj stálu prehliadku Múzea dejín Bratislavy so sprievodcom.

Cieľom múzea je priblížiť históriu Bratislavy prostredníctvom dejín jej obyvateľov. Súčasťou architektúry radnice je aj zachovaná pôvodná výzdoba interiérov od stredoveku až po 19. storočie, ktorá je súčasťou expozície.

Ako aj inde v Európe, aj v Bratislave mala byť radnica stredobodom mesta a dôkazom jeho bohatstva. Keďže bolo Hlavné námestie primalé na to, aby bola postavená v jeho strede, mesto sa rozhodlo kúpiť už existujúcu budovu na námestí. A to dom mestského richtára Jakuba s vežou. V nasledujúcich storočiach prešli do rúk mesta všetky okolité objekty a navzájom ich prepojilo. Vznikol tak jedinečný komplex rôznych budov z rôznych období, ktoré sa harmonicky dopĺňajú.

Praktické info
Radničná veža s múzeom je pre návštevníkov sprístupnená každý deň okrem pondelka. Počas týždňa od desiatej s posledným vstupom o pol piatej. A cez víkend od jedenástej s posledným vstupom o pol šiestej. Zadarmo majú expozíciu deti do 6 rokov, zdravotne postihnutí a držitelia Bratislavskej karty.
Cenník a ďalšie aktuálne informácie o prehliadkach nájdete tu.
výhľad z radničnej veže

Výhľad z radničnej veže.

 

2. Slovenská národná galéria

Táto umeleckohistorická, zberateľská, aj vedeckovýskumná inštitúcia už viac než sedemdesiat rokov umožňuje únik do sveta fantázie, dokonalých línií štetca a majstrovských prác sochárstva. Zachraňuje, skúma, ale najmä prezentuje kultúrne dedičstvo. Interaktívnou formou zároveň približuje výtvarné umenie deťom a tínedžerom.

SNG ponúka okrem pravidelných výstav a stálych expozícií aj animačné programy, tvorivé dielne, lektorské výklady. Tiež nedele v galérii, divadelné popoludnia, stretnutia s umelcami a umelkyňami a vzdelávacie programy pre verejnosť. Aktuálne informácie o expozíciách, návštevných hodinách a vstupnom môžete nájsť tu.

Slovenská národná galéria - bratislavské múzeá

Slovenská národná galéria.

 

3. Historické múzeum na Bratislavskom hrade

Bratislavský hrad bol v minulosti sídlo uhorských kráľov, dnes je sídlom Historického múzea SNM. Symbol Bratislavy mohutne sa týčiaci nad Dunajom je obľúbeným miestom, kam sa vybrať na nenáročnú prechádzku počas slnečných dní. Určite vás potešia najmä panoramatické výhľady.
Ale aj keď prší, stojí za to navštíviť hradný interiér. Súčasťou expozície je honosné schodisko z čias Márie Terézie, tiež klenotnica,  Korunná veža s výhľadom na mesto a numizmatická zbierka. Dozviete sa, ako sa spoločnosť na Slovensku vyvíjala od stredoveku až po súčasnosť. Na webovej stránke múzea nájdete všetky potrebné informácie o vstupnom, otváracích hodinách a aktuálnych expozíciách.

Areál Bratislavského hradu.

Areál Bratislavského hradu.

 

4. Galéria Nedbalka

Galéria skrytá v jednej z najstarších ulíc Bratislavy, ktorá púta pozornosť návštevníkov najmä visiacimi dáždnikmi. Typická klasicistická fasáda rakúsko-uhorského typu zvonku, vnútri malý slovenský Guggenheim. Na piatich kruhových poschodiach možno obdivovať diela slovenských výtvarných umelcov 19. a 20. storočia.

Medzi stále expozície patrí Výtvarná moderna na Slovensku ako aj jej zrod. Na druhom poschodí nájdete expozíciu venovanú Skupine Mikuláša Galandu a na prvom poschodí je spracovaná téma Osobností a fenoménov súčasného umenia. Okrem stálych expozícií, môžete až do začiatku novembra obdivovať diela finálnej dvadsiatky výtvarnej súťaže Maľba. Cenník, vstupy a iné dôležité informácie nájdete tu.

dáždniková ulica- galéria Nedbalka

Galéria Nedbalka – Dáždniková ulica.

 

5. DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM

Necelých dvadsať kilometrov južne od Bratislavy, v Rusovciach, nájdete toto netradičné múzeum moderného umenia. Zakladateľmi sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič.

Samotné múzeum je umiestnené v pôsobivej budove, ktorá má pripomínať tvar rímskej galéry uviaznutej na riečnej plytčine. Konajú sa tu výstavy popredných medzinárodných umelcov, ktoré sa striedajú vo veľkej hale na prvom poschodí. Na prízemí je múzeum súčasného umenia a v okolí budovy je park rozliehajúci sa na ploche 8000 štvorcových metrov, v ktorom nájdete celý rad sochárskych diel.

Dopraviť sa sem môžete priamo z Bratislavy autobusom číslo 90 zo zastávky Nové SND, autom alebo na bicykli. Cenník a ďalšie informácie nájdete priamo na stránke múzea.

Danubiana - bratislavské múzeá a galérie

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Danubiana


Zdielať

About Author

Mária Miháliková

Kreatívna, zasnívaná, cieľavedomá a neustále túžiaca po nových výzvach. To som ja, študentka žurnalistiky, milovníčka hôr, cestovania a dobrého jedla. Pero, papier a fotoaparát mám vždy po ruke. Nezáleží či som na dovolenke, turistike, skúšam nový recept alebo čítam zaujímavú knihu.

Komentáre sú uzavreté.