Sú veci, ktoré vám vylepšia deň, hoci ste to ani nečakali. Obyčajný úsmev, podanie pomocnej ruky, alebo aj príjemný večer v spoločnosti ľudí, ktorí sa radi bavia…a vedia pobaviť aj ostatných. Videli ste už niekedy vystúpenie ukrajinskej komunity žijúcej na Slovensku? Rusínsko-ukrajinské piesne, árie z opier alebo ich dramatické umenie? Náhoda chcela, aby sme sa na taký slávnostný večer dostali a bolo to skvelé. Bezprostredné a pohodové. A potvrdili sme si, že menšiny nás bavia 🙂
Na Slovensku žije množstvo menšín a je úžasné, že svojimi vplyvmi obohacujú aj našu kultúru. Rusíni a Ukrajinci majú v tomto smere niekoľko špecifík. Napríklad na rozdiel od ostatných etník sa ich sídelný priestor obmedzuje len na územie “ďalekého Slovenska“, čiže severovýchodné okresy.
Aj preto je výborné, že vznikol napríklad hudobno-dramatický súbor Tarasa Ševčenka, ktorý sídli v Bratislave a približuje aj západnému Slovensku svoje umenie. Že vedia baviť a sú naozaj šikovní dokázali na slávnostnom koncerte, ktorý bol venovaný 45.výročiu založenia. Piesne, vystúpenie detí k Svätému Mikulášovi, árie z opier, či hudobné obrázky, predohra k dráme.
Prvá ukrajinská opera
Celý slávnostný koncert odštartovali deti z nedeľnej ukrajinskej školy – vystúpenie Svätý Mikuláš patrilo k najkrajším a najbezprostrednejším. Nechýbal ani čert a anjel.
Úžasným kúskom bolo duo Odarky a Karasa z opery S.H.Artemovského Záporožec za Dunajov. Spolu s Evou Šuškovou spieval Martin Mikuš, hosťujúci umelci Slovenského národného divadla, ktorí to na pódiu doslova rozbalili. Obaja majú na konte viacero úspechov. Martin spieval napríklad v Rigolettovi, Donovi Giovannim, či v Nabuccovi. Eva zasa spolupracovala s orchestrom Slovenskej filharmónie, so súbormi Capella Istropolitana, Prague modern, či s chrámovým zborom Ad Una Corda.
Ich spoločné duo zo slávnej opery Záporožec za Dunajom nadchlo všetkých divákov – nečudo, veď opera vznikla už v roku 1863, považuje sa za prvú ukrajinskú operu a ich duet bol úžasný.
Čertižnianska svadba
Vyše dvojhodinový slávnostný večer hudobno-dramatického súboru Tarasa Ševčenka vyšperkovali aj ďalšie kúsky. Mimochodom, tento súbor bol jedinou amatérskou operou v bývalom Československu.
Zaujala krásna spevohra Štefana Ladižinského Komárik záletník s akordeónom a sláčikovým kvartetom, tiež Pozdravy z Ukrajiny v podaní Maričky Josypčuk, ale predovšetkým úryvok z hry J.A. Šeregija Čertižnianska svadba. Mimoriadne vydarené hudobno-dramatické vystúpenie – pozrite si vyše 20minútový záznam:
Menšiny nás bavia
Vedeli ste, že až 20% obyvateľov Slovenska tvoria rôzne národnosti? Podľa štátnych údajov je najviac maďarskej (8,5%), rómskej 2 percentá, českej 0,6% a zvyšných 8,2% tvoria ďalšie národnosti ako rusínska, ukrajinská, ruská, nemecký, či poľská.
Aj preto je dôležitou súčasťou našej mentality tolerancia, ústretovosť, priateľstvo k iným národom. Práve podobné kultúrne aktivity, ako predviedol hudobno-dramatický súbor Tarasa Ševčenka prispieva k vzájomnému prepájaniu Slovákov a menšín. K spolupráci a napokon aj k vytváraniu priestoru pre rozvoj ďalších spoločných aktivít.
Je obdivuhodné, že spomínaný súbor (a nielen on) dokáže pritiahnuť aj mladých, či najmenšie deti. Veď medzi účinkujúcimi vo vystúpení Svätý Mikuláš bola aj 4-ročná Bianka Šmelková. A piesne z opier zasa zaspieval Vasiľ Hricák, ktorý je dávno za produktívnym vekom, no na hlase to nebolo ani zďaleka poznať 🙂
Proste – menšiny nás bavia. A to nielen v zmysle, že nás zabávajú svojou neopakovateľnou kultúrou…