Náhradné plnenie vám poskytnú chránené dielne. Ako to funguje v roku 2023?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že ak nezamestnávate osobu so zdravotným postihnutím, musíte za ňu štátu zaplatiť povinné odvody? Týka so to všetkých firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 20 ľudí. Existuje však spôsob, ako sa plateniu odvodov vyhnúť.

Aká je výška odvodov v roku 2023?

Ak zamestnávate viac ako 20 zamestnancov, zo zákona ste povinní zamestnať 3,2 % zdravotne postihnutých občanov. Samozrejme, ak pôjde o vozíčkarov, budú k tomu potrebné bezbariérové opatrenia, aby sa v priestore mohli bezpečne a komfortne pohybovať. Pre firmu to predstavuje určité výdavky, ale stále prijateľné. Každý, kto priloží ruku k spoločnému dielu, je pre firmu cenný.

No možno nijakého ZŤP zamestnanca nemáte, a vtedy prídu na rad povinné platby. Výška odvodov, ktoré firmy platia za osoby so zdravotným postihnutím, ktoré nezamestnali, sa každoročne mení.

V roku 2023 hovoríme o sume 1 540 eur. Znamená to, že si zaplatíte za niečo, čo nemáte ani z toho nikdy nebudete mať úžitok. Tieto odvody môže firma v istom zmysle vnímať i ako trest alebo pokutu.

náhradné plnenie a chránené dielne

Svetlo na konci tunela. Náhradné plnenie

Vaše firemné peniaze sa dajú využiť aj rozumnejšie. Daní a odvodov má každá firma nad mieru a má čo robiť, aby na ne zarobila. Ak teda existuje cesta, ako sa zbytočným odvodom vyhnúť, prečo to neskúsiť?

Štát vám ponúka možnosť vyhnúť sa plateniu odvodov za zdravotne postihnuté osoby, ktoré nezamestnávate, a to formou náhradného plnenia.

Ako to funguje v roku 2023? Jednoducho učiníte nákup v chránenej dielni, ktorá zamestnáva ZŤP pracovníkov, a ten musí byť v minimálnej hodnote 1 369 eur. Ak štátu preukážete, že ste si v takomto pracovisku nakúpili produkty, ste od platby odvodov oslobodení, a ešte ste aj ušetrili 171 eur.

Čo ponúkajú chránené dielne?

chránené dielne a darčekyHoci mnohí sa na to tak optimisticky nepozeráme, zamestnanie skutočne môže byť miesto, kde dáme fantázii rozlet a kde na chvíľu zabudneme na všetky osobné starosti. Cítiť sa dôležitý a potrebný, to je to, čo osoby so zdravotným postihnutím vrelo vo svojom živote vítajú.
Niektorí vyrábajú kytice, dekorácie, iní odevy, ďalší jedlé výrobky alebo darčeky rôzneho charakteru. Aj napriek svojmu hendikepu pracujú precízne, s dôrazom na každý detail. Všetky produkty, ktoré vyjdú spod ich rúk, pôsobia reprezentatívne.

Tu vznikajú originálne slovenské darčeky

V chránenej dielni inšpirácia priam vrie. Nájdete tu toľko nápadov a originality, toľko lásky a nehy vloženej do každého produktu, že z toho vznikne fantastická pridaná hodnota vášho darčeka.

Nechajte sa zlákať nákupom slovenských darčekov s tradičnými ľudovými motívmi pre svoju firmu. Využijete ich ako reklamné darčeky, ktorými môžete potešiť svojich zamestnancov i klientov každý rok. Náhradné plnenie bolo vymyslené preto, aby ste aj vy mohli podporiť správnu vec a navyše z toho mali aj úžitok.

zvýšenie dávok a príspevkovPrečítajte si tiež
Zvýšenie dávok a príspevkov pre chudobnejších v roku 2023.

TS, foto: Unsplash.com, Freepik.com, Slovenskedarceky.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.