Ako často meniť filtre vysávača? Motorový a HEPA filter?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aby si vysávač udržal saciu silu a nedošlo k ničeniu motora, je potrebné meniť filtre. Ako často je dobré filtre vymeniť a na čo dávať pozor?
Väčšina vysávačov je vybavená dvoma filtrami – za odpadovou nádobou je motorový filter, ktorý bráni prenikaniu väčších nečistôt do motora, na výstupe vzduchu je potom u väčšiny vysávačov HEPA filter, ktorý zachytí aj najjemnejšie nečistoty a zaisťuje tak vysokú kvalitu výstupného vzduchu.

 

Ako často meniť motorový filter?

Motorový filter je umiestnený ešte pred motorom. Pri vreckových vysávačoch je jeho výmena celkom jasná – filter by sa mal meniť po minutí štyroch až piatich vreciek. Mnoho výrobcov preto motorové filtre na vystrihnutie pridáva do balenia k vreckám, nie je preto nutné ich dokupovať samostatne. Stačí teda len filter vystrihnúť, aby pasoval aj do Vášho vysávača a je hotovo.

U bezvreckových vysávačov to už nie je také jednoduché, žiaden univerzálny návod, kedy meniť filter neexistuje. U týchto vysávačov je preto nutné, čas od času motorový filter skontrolovať, či nie je zanesený alebo mechanicky poškodený. Obzvlášť u vysávačov, ktoré nemajú účinné odlučovanie nečistôt v nádobe, sa filter rýchlo zanáša a znižuje sa sací výkon vysávača. Filter kontrolujte minimálne raz za mesiac a pri silnom znečistení ho ihneď vymeňte.

ako často meniť filtre vysávača

 

Kedy vymeniť HEPA filter?

Ani tu to nie je úplne jednoznačné, všeobecne však výrobcovia odporúčajú meniť HEPA filter podľa typu vysávača. Ak máte vreckový vysávač, mali by ste filter meniť raz ročne, ak máte bezvreckový vysávač, spomeňte si na výmenu filtra raz za pol roka.

Je to však len všeobecné riešenie, určite je rozdiel, ak vysávate malý byt raz týždenne alebo vysávate dvojposchodový dom každý deň. Preto je aj tu lepšie občas HEPA filter skontrolovať, či nie je čierny alebo mechanicky poškodený. Predídete tým prehrievaniu alebo poškodeniu motora vysávača.

koberce a chlpy od domácich miláčikovPrečítajte si tiež
8 tipov, ako odstrániť srsť a chlpy od domácich miláčikov.

 

Vydrží umývateľný HEPA filter dlhšie?

Bohužiaľ nie. Tým, že je filter umývateľný sa nepredlžuje jeho životnosť, iba spôsob jeho čistenia. Umývateľný filter môžete opláchnuť pod vodou, nechať dôkladne vyschnúť a znovu použiť vo vysávači. Ani umývateľné filtre však nemožno oplachovať do nekonečna, voda v ňom najjemnejšie čiastočky zafixuje a tým filter upcháva. Väčšina výrobcov odporúča filter po treťom umytí vymeniť za nový.

Potrebujete poradiť s výmenou a identifikáciou správneho filtra? Obráťte sa na špecialistov, radi Vám pomôžu.

— PR článok —
Foto: prevysavace.sk, depositphotos


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.