Ako správne vŕtať do kachličiek? Tipy na správne vrtáky a postup vŕtania

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite si nejeden zručný kutil kladie otázku- ako správne vŕtať do kachličky či obkladu tak, aby samotný obklad nepraskol? Po odvedení práce samotného obkladača sa práca na dokončení danej miestnosti nekončí. Na rad prichádzajú police, držiaky, zrkadlá a s nimi spojené vŕtanie.
Poradíme vám, ako si vybrať správne a vhodné náradie. A tiež postup vŕtania do kachličiek a obkladov.

 

Výber správneho náradia je dôležitý

vŕtačka a správny spôsob vŕtaniaJe dôležité si uvedomiť, že práve kľúčovým faktorom je kvalitná a spoľahlivá vŕtačka spolu s kvalitným vrtákom. K prasknutiu či rozštiepeniu obkladu alebo kachličky dochádza práve pri zvolení nesprávneho vrtáku, či pri použití nedostatočnej vŕtačky s nízkymi otáčkami.

Pre bezpečné navŕtanie požadovanej diery do kachličky či obkladu sú priamo určené diamantové vrtáky, prípadne celé sety vrtákov. Vhodnou voľbou je napríklad vrták pre suché a mokré vŕtanie Diamond PLUS a Diamond MAX od Milwuakee.
Pri diamantových vrtákoch závisí od typu vŕtačky, či budeme potrebovať celý vrták, prípadne iba korunku. Práve korunka funguje na princípe galvanicky nanášaných diamantových segmentov, ktoré je však počas vŕtania nutné chladiť vodou, aby sa predišlo ich opotrebeniu. Novinkou na trhu sú nové typy koruniek, ktoré sú skonštruované tak, že diamantové segmenty sú vo vákuu spájané priamo na telo korunky. Tým vieme docieliť vŕtanie pomocou korunky bez nutnosti chladenia vodou.

ako správne vŕtať - tipy

 Rozhodovanie závisí aj od toho, z akého materiálu je daný obklad vyrobený. Následne prispôsobíme typ a druh vrtákov. Samotné diamantové vrtáky sú schopné preraziť aj ten najtvrdší materiál bez toho, aby nám praskol. Fungujú totiž na princípe pomalého vybrusovania otvoru, no ani v tomto prípade nesmiete použiť pri vŕtaní príklep, v opačnom prípade by ste sa prasknutiu daného materiálu nevyhli, ani za použitia diamantového vrtáku.

 

Postup vŕtania do kachličiek a obkladov

Po výbere správnych nástrojov sa môžeme pustiť do práce. Je dôležité si uvedomiť, čo všetko môže byť na danom mieste za obkladom skryté. V stene môžu byť vedené káble elektroinštalácie, prípadne kusy železa. Toto všetko je možné zistiť buď so stavebných plánov daného objektu, prípadne detektorom kovov. Vo väčšine prípadov však stačí vizuálne skontrolovať, či sa v blízkosti vŕtania nenachádza elektrická zásuvka, prípadne vypínač.

V druhom kroku je nutné spomenúť staré príslovie- dvakrát meraj, raz strihaj. Preto si dajte prácu s detailným zameraním miesta, v ktorom chcete vŕtať. Miesto si dôkladne a dostatočne zaznačte fixkou, prípadne páskou. Pri vyznačovaní môže aj milimetrová odchýlka skomplikovať proces!

ako správne vŕtať - dobre namerajte

Keď máme dané miesto vŕtania zaznačené a vymerané, je potrebné pomalými otáčkami spraviť v danom type materiálu „drážku“ diamantovou korunkou/vrtákom priložením k materiálu pod 45°uhlom. Sama nám pri zvýšení otáčok navedie vrták do zvoleného miesta. Predídeme tak skĺznutiu vrtáka a poškriabaniu celej obkladačky.

Pri vŕtaní do takéhoto typu materiálu je potrebné vrták chladiť vodou v prípade, že používame diamantové vrtáky Diamond PLUS™ pretože sa zvyknú prehrievať, čomu sa dá samozrejme predísť. Ďalšou alternatívou, ktorú Milwaukee ponúka sú vrtáky Diamond MAX™, ktoré do určitého priemeru obsahujú vo svojej dutej časti vosk, ktorý zmenšuje odpor a zaručuje tak dokonalé chladenie.
Diamantové vrtáky majú svoju sadu pre chladenie vodou, avšak pri použití iného typu vrtáku je potrebné v pravidelných intervaloch nechať vrták voľne vychladnúť. Ďalšou zásadou je pravidelné odstraňovanie nečistôt z miesta vŕtania. Najideálnejším prostriedkom na čistenie je vysávač, pri ktorom Vám nezostane v miestnosti prach a nečistoty z vŕtania.

Pri dodržaní krokov, ktoré sme si v tomto článku prešli predídete nežiadúcim komplikáciám pri vŕtaní. Veríme, že sme vám pomohli a vŕtanie do obkladov bude odteraz pre vás jednoduchšie.

Prečítajte si tiež
Domáci majster. 5 tipov pre kúpeľňu a toaletu.

— PR článok —
Foto: pexels.com, unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.