Ako sa najlepšie pripraviť na rekonštrukciu domu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zvažujete, že vám váš dom už nevyhovuje a treba s tým niečo robiť? Alebo vaše požiadavky a potreby sa zmenili, no predsa len máte strach z rekonštrukcie? Rekonštrukcia pre vás nemusí byť stresujúca, ak si všetko dôkladne naplánujete. S dôkladnou prípravou sa všetko dá zvládnuť bez problémov.
Máme pre vás tipy a rady, ako sa najlepšie pripraviť na rekonštrukciu domu.

Plánovanie začína tým, aké rozsiahle úpravy by ste chceli urobiť. Ak rozsah a povaha plánovaných zmien je veľká, zistite si, či potrebujete stavebné povolenie. Rekonštrukcia nielen skrášli a zútulni váš domov. Taktiež zvyšuje hodnotu vašej nehnuteľnosti, v prípade ak plánujete predaj nehnutelnosti.
Prejdime si, na čo myslieť, aby ste zvládli rekonštrukciu bez zbytočného stresu.

Kedy zistím, že potrebujem rekonštrukciu domu?

Rozhodnutie o rekonštrukcii domu prichádza väčšinou vtedy, keď váš dom prestane vyhovovať vašim potrebám, alebo keď sa vyskytnú technické problémy, ktoré už nie je možné jednoducho opraviť.

Nečakajte, kým sa vaše bývanie stane nefunkčným, či už kvôli zastaraným inštaláciám, zlej energetickej účinnosti, nedostatočnému priestoru alebo opotrebovaniu materiálov. Okrem toho, ak sa zvyšujú náklady na údržbu, alebo ak sa objavujú štrukturálne problémy, ako sú praskliny v stenách, vlhkosť, či zle fungujúce zariadenia, je to jasný signál, že rekonštrukcia je nevyhnutná.

Rovnako, ak máte v pláne zmeniť dispozíciu domu, alebo jeho využitie (napríklad zmeniť podkrovie na obytný priestor), rekonštrukcia je cestou, ako prispôsobiť dom vašim aktuálnym požiadavkám.

Ak napríklad zistíte, že vám zateká strecha, je to jasný signál potrebnej rekonštrukcie strechy. Môže sa stať, že vaša strecha iba vyzerá v zlom stave, avšak nezateká. Vtedy nemusíte nutne potrebovať rekonštrukciu strechy.
Pokiaľ vám strecha nezateká, možno vám vyrieši problém vyčistenie strechy. Určite vám však pre túto aktivitu odporúčame zavolať odborníkov na čistenie strechy.

dom a strecha ako myslieť ekologickyPrečítajte si tiež
Ak chcete myslieť ekologicky,
siahnite po plechových strešných krytinách.

Dizajnové inšpirácie a nápady

Dizajnových inšpirácii k rekonštrukcii nie je nikdy dosť. Či už máte svoj štýl, alebo ho iba hľadáte, začať môžete prezeraním online platforiem ako Pinterest, Instagram či rôzne dizajnové weby, ktoré ponúkajú nekonečné množstvo obrázkov a nápadov. Tieto vizuálne inšpirácie vám môžu pomôcť vytvoriť si predstavu o tom, aký štýl, farby a materiály by sa hodili k vašim predstavám.
Ak hľadáte konkrétne trendy, zamerajte sa na odborné časopisy a blogy o interiérovom dizajne, ktoré sa pravidelne venujú novinkám v oblasti bývania.

Ktoré materiály spolu najlepšie ladia?

  • Drevo a kov – Kombinácia prírodného dreva s industriálnymi kovovými prvkami je moderný a nadčasový trend. Môže byť vhodný do obývacej izby alebo kuchyne.
  • Kameň a tehla – Kameň a tehla sú vynikajúcimi materiálmi pre vytvorenie rustikálneho alebo tradičného štýlu. Interiérový tehlový obklad sa krásne hodí k masívnym dreveným nábytkom, kameň sa zas výborne kombinuje s prírodným drevom na podlahách alebo v detailoch. Tento typ kombinácie je ideálny do obývacej miestnosti, chodby alebo kuchyne, kde chcete vytvoriť pocit tepla.
  • Biely a tmavý drevený nábytok – Ak chcete vytvoriť elegantný priestor, kombinujte biele steny a svetlé podlahy s tmavým dreveným nábytkom. Táto kombinácia je klasická, a nikdy nevyjde z módy. Svetlé steny a podlahy opticky zväčšujú priestor, zatiaľ čo tmavé drevo dodáva interiéru hĺbku a charakter. Skvele sa hodí do obývacej izby alebo spálne.
  • Mramor a zlaté akcenty – Ak túžite po luxusnom a elegantnom vzhľade, mramorové povrchy v kombinácii so zlatými detailmi sú skvelou voľbou. Mramor môžete použiť na pracovnej doske v kuchyni alebo na podlahe, zatiaľ čo zlaté akcenty (svietidlá, rámiky zrkadiel alebo kľučky na nábytku) dodajú interiéru sofistikovanosť. Tento štýl je ideálny do kúpeľní, kuchýň alebo na dekoratívne prvky v obývacej izbe.

Pri výbere konkrétnych riešení je dôležité riadiť sa funkčnosťou. Môžete sa poradiť aj s odborníkom, ako je architekt alebo interiérový dizajnér, ktorý vám pomôže prepojiť vaše nápady s praktickými a technickými požiadavkami. Ak neplánujete rekonštrukciu každej izby v dome dbajte na to, aby sa dizajn zladil so zvyškom vášho domova.

rekonstrukcia-domu-obklad-tehlovy

Stanovte si rozpočet

Predtým, než začnete s realizáciou akýchkoľvek plánov, ujasnite si rozpočet. To koľko peňazí ste ochotní investovať do rekonštrukcie vám pomôže pri výbere a rozhodovaní. Rozpočet by mal zahŕňať všetky hlavné náklady, ako sú stavebné materiály, práca odborníkov, ale aj skryté výdavky, ktoré sa často objavia počas realizácie projektu.

Nájdite si odborníkov

Pri výbere odborníkov na rekonštrukciu domu je dôležité zamerať sa na tých, ktorí disponujú nielen skúsenosťami, ale aj vlastnými nástrojmi a technikou. Pre efektívny priebeh rekonštrukcie by mali mať odborníci k dispozícii čo najviac svojich technických nástrojov, aby sa zbytočne nepredĺžia rekonštrukcia. Nástroje ako napríklad zváracia technika, špeciálne rezačky na dlažbu, vŕtacie a sekacie stroje či laserové meracie prístroje.

Príprava priestorov na začatie rekonštrukcie

Ako dôkladne pripraviť priestory na to, aby práca mohla začať?

  • Prvým krokom je vypratanie miestností od nábytku, dekorácií a osobných vecí, aby sa znížilo riziko ich poškodenia.
    Kam s novým nábytkom, materiálom či neskôr so stavebným odpadom? Ak nemáte inú možnosť kam uložiť nábytok či materiál, aby bol chránený aj proti vetru či dažďu, môžete použiť plachtovú halu.
    Ak nie je možné odstrániť väčšie kusy nábytku, zabezpečte ich ochrannou fóliou.
  • Ďalším krokom je uzavrieť prívod vody alebo plynu a vypnúť prívod elektrickej energie.
    Pri rekonštrukcií však potrebujete elektrinu. Preto je vhodné počas rekonštrukcie požičať si elektrocentrálu. Budete tak mať k dispozícii stály prívod elektrickej energie.
  • Na ochranu podláh, ktoré sa nebudú rekonštruovať, použite pevné krycie materiály, ako sú kartónové podložky alebo gumové rohože.
  • Nezabudnite tiež na vytvorenie prístupovej cesty pre pracovníkov a ich techniku.
  • Ak sa rekonštrukcia týka vonkajších častí domu, zabezpečte okolie, aby bolo možné pohodlne manipulovať so stavebným materiálom a náradím.

Pripravené priestory vám nielen zjednodušia prácu, ale ochránia váš majetok pred zbytočnými škodami. Už nemusíte mať stres z rekonštrukcie. Po dôkladnej príprave sa do nej môžete s chuťou pustiť.

TS, foto: unsplash.com, FB/Byt-In


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.